REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory 2025: Najnowsze sondaże przed II turą. Dużo niezdecydowanych i głosujących na "mniejsze zło"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kto zostanie Prezydentem RP: Trzaskowski czy Nawrocki?
Wybory 2025: Najnowsze sondaże przed II turą. Dużo niezdecydowanych i głosujących na "mniejsze zło"
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poniżej przedstawiamy najnowsze sondaże wyborcze przed II turą wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca 2025 r. – będzie można w niej głosować albo na Karola Nawrockiego albo na Rafała Trzaskowskiego.

rozwiń >

Sondaż Research Partner: Nawrocki 46,1 proc., Trzaskowski 45,8 proc.

Według opublikowanego 29 maja sondażu Research Partner, 46,1 proc. ankietowanych chce poprzeć Karola Nawrockiego, a 45,8 proc. Rafała Trzaskowskiego. 8,1 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosuje. Według 32 proc., żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta.

58,9 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na pewno pójdzie do urn wyborczych, a kolejne 12,9 proc. odpowiedziało „raczej tak”, co pozwala szacować frekwencję wyborczą na 71,8 proc.

Z badania wynika, że nieznacznie większym poparciem respondentów cieszy się Karol Nawrocki, którego wskazało 46,1 proc. ankietowanych. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 45,8 proc. respondentów. Wśród osób, które zadeklarowały udział w wyborach, decyzji nie podjęło jeszcze 8,1 proc. badanych.

Na pytanie, którego z kandydatów rozpatrują jako mniejsze zło, 51,7 proc. respondentów wskazało prezesa IPN, a 48,3 proc. prezydenta Warszawy. Ankietowani nie mieli możliwości odpowiedzi „trudno powiedzieć”, musieli więc twardo określić swoje preferencje w tym zakresie - podkreślono.

Dla znacznej części społeczeństwa żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta Polski – taką opinię wyraziło prawie 32 proc. badanych. Wśród pozostałych odpowiedzi 34,2 proc. wskazań otrzymał Rafał Trzaskowski, a Karol Nawrocki 31 proc. Niespełna 3 proc. respondentów uznało, że obaj kandydaci są równie dobrzy.

Ankietowanych zapytano też na jaką partię polityczną by zagłosowali. Na Prawo i Sprawiedliwość wskazało 29,6 proc., na Koalicję Obywatelską 29,2 proc., a na Konfederację 9,5 proc. Potencjalni wyborcy Lewicy to 6,3 proc., Konfederacji Korony Polskiej 5,2 proc., Trzeciej Drogi 4,2 proc., partii Razem 4,0 proc. Grupa 0,6 proc. badanych wskazała na inne ugrupowanie, a 11,3 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 27-28 maja na ogólnopolskiej próbie 1080 osób powyżej 18 roku życia, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. (PAP) kmz/ mok/

REKLAMA

Sondaż dla "SE": 51 proc. badanych wskazało Karola Nawrockiego jako bardziej niezależnego

51 proc. badanych wskazało popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego jako gwarantującego większą niezależność od popierającej go partii. Kandydata KO Rafała Trzaskowskiego wskazało 49 proc. - wynika z sondażu IBP dla "Super Expressu" opublikowanego 28 maja.

Na zlecenie "Super Expressu" Instytut Badań Pollster przeprowadziło sondaż, w którym sprawdzono jak wyborcy odbierają kandydatów na prezydenta względem środowisk, przez które są popierani oraz relacji kandydatów i liderów tych środowisk.
Z badania przeprowadzonego przez IBP wynika, że Karol Nawrocki jest uznawany za bardziej niezależnego od popierającej go partii. Kandydat popierany przez PiS został wskazany przez 51 proc. ankietowanych.

Kandydata KO Rafała Trzaskowskiego wybrało 49 proc. badanych, uznając go jako gwaranutjącego większą niezależność od lidera partii go popierającej.

Sondaż Instytutu Badań Pollster został przeprowadzony 25 maja br. metodą wywiadu internetowego (CAWI) na próbie 1011 Polaków w wieku powyżej 18 lat. bch/ par/

Sondaż dla RMF FM: 47,5 proc. chce głosować na Trzaskowskiego, 45,9 proc. - na Nawrockiego - 6,6 proc. niezdecydowanych

47,5 proc. respondentów chce głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego, a 45,9 proc. planuje poprzeć Karola Nawrockiego; 6,6 proc. wciąż nie wie, na kogo odda głos - wynika z opublikowanego 28 maja sondażu Opinia24 dla RMF FM.

W sondażu ankietowanych zapytano m.in., czy 1 czerwca zamierzają wziąć udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Na tak postawione pytanie 70 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 15 proc. - "raczej tak". 9 proc. zdecydowanie nie zamierza, a 4 proc. raczej nie zamierza zagłosować w drugiej turze. 2 proc. badanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".

Jak informuje portal RMF24, "większa mobilizacja wyborcza jest widoczna wśród kobiet (75 proc. vs 65 proc. mężczyźni), najstarszych wyborców (60 lat lub więcej - 79 proc. vs 18-29-latkowie - 55 proc.), osób z wyższym wykształceniem (81 proc. vs 64 proc. wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe)". "W II turze wyborów - według badania - weźmie udział 83 proc. wyborców, którzy głosowali w I turze oraz 38 proc. elektoratu, który nie wziął w niej udziału" - czytamy.

Kolejne pytanie brzmiało: "na kogo oddał(a)by Pan/i swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich". 47,5 proc. respondentów wskazało Rafała Trzaskowskiego, a 45,9 proc. - Karola Nawrockiego. 6,6 proc. ankietowanych wciąż nie zdecydowało, na kogo odda swój głos.

"Różnica pomiędzy kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a jego rywalem popieranym przez PiS jest naprawdę bardzo mała. Czeka nas więc zacięta walka o każdy głos" - zaznacza redakcja.

Badanie zrealizowano od 25 do 27 maja metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.
(PAP)dap/ ktl/

Sondaż dla "Super Expressu": Trzaskowski 45,7 proc.; Nawrocki 43,61 proc., 10,69 proc. niezdecydowanych

Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski może liczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich na 45,7 proc. głosów, a popierany przez PiS Karol Nawrocki na 43,61 proc. Zgodnie z sondażem 10,69 proc. badanych nie wie, na kogo odda głos.

"SE" zauważył, że opublikowany w środę sondaż został przeprowadzony po dynamicznym tygodniu kampanii wyborczej obfitującym w zwroty akcji. Wymienił debatę prezydencką, w której zmierzyli się Trzaskowski i Nawrocki, ich spotkania i rozmowy ze Sławomirem Mentzenem, kandydatem Konfederacji, który w pierwszej turze zdobył trzecią pozycję i poparcie 14,81 proc. wyborców. Portal zauważył, że w niedzielę ulicami Warszawy przeszły dwa marsze z udziałem tych kandydatów.

"Eksperci od polityki spodziewają się, że ostateczna walka będzie zacięta, a liczyć się będzie dosłownie każdy głos" - czytamy.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich 18 maja Trzaskowski (KO) zdobył 31,36 proc. głosów, a popierany przez PiS Nawrocki - 29,54 proc.

Badanie dla "SE" zrealizował Instytut Badań Pollster 25 maja metodą CAWI na próbie 1011 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc. (PAP)
kno/ ktl/

56 proc. uważa, że lepszą pierwszą damą będzie Trzaskowska, a 44 proc., że Nawrocka

Zdaniem 56 proc. ankietowanych w sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" to Małgorzata Trzaskowska, żona kandydata Koalicji Obywatelskiej będzie lepszą pierwszą damą. W ocenie zaś 44 proc. ankietowanych lepszą pierwszą damą będzie Marta Nawrocka, małżonka kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Instytut Badań Pollster zadał badanym pytanie: "Która z żon kandydatów na prezydenta będzie lepszą pierwsza damą?"

Zdaniem 56 proc. osób Małgorzata Trzaskowska, żona Rafała Trzaskowskiego, będzie lepszą pierwszą damą. Natomiast Marta Nawrocka, żona Karola Nawrockiego, uzyskała 44 proc. głosów.

"Obie panie mocno wspierają swoich mężów w kampanii wyborczej i stoją za nimi murem" - zauważa "SE".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sondaż dla Wirtualnej Polski: Trzaskowski - 47,4 proc., Nawrocki - 45 proc.; 7,6 proc. niezdecydowanych

Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, 47,4 proc. ankietowanych zamierza oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, a 45 proc. na kandydata popieranego przez PiS Karola Nawrockiego. 7,6 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Z sondażu wynika, że 65,2 proc. ankietowanych jest zdecydowanych wziąć udział w II turze wyborów prezydenckich. 8,4 proc. zadeklarowało, że "raczej" weźmie udział w głosowaniu, zaś 8,7 proc. - że "raczej nie". 15,1 proc. respondentów odmówiło pójścia do urn, a 2,7 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Rafał Trzaskowski może liczyć - według sondażu - na poparcie na poziomie 47,4 proc., natomiast Karol Nawrocki na 45 proc. 7,6 proc. respondentów nie wie jeszcze, na którego z kandydatów zagłosuje. Jeśli weźmie się pod uwagę jedynie zdecydowanych wyborców, to 51,3 proc. chce oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, podczas gdy 48,7 proc. - na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego.

Na kandydata KO głos zamierza oddać 59 proc. ankietowanych kobiet i 37 proc. mężczyzn biorących udział w badaniu. Trzaskowskiego wybierają głównie osoby w wieku 40-49 lat (71 proc.), z wykształceniem wyższym (70 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast z co najmniej 250 tys. mieszkańców (60 proc.).

Z kolei na kandydata PiS planuje zagłosować połowa pytanych przez United Surveys mężczyzn i 36 proc. kobiet. Do tego głos na niego oddadzą osoby w przedziale 60-69 lat (58 proc.), o wykształceniu podstawowym i zasadniczym zawodowym (60 proc.), a także mieszkańcy wsi (57 proc.).

W sondażu przyjrzano się też preferencjom wyborców tych kandydatów, którzy nie znaleźli się w II turze. W II turze wyborów prezydenckich na kandydata KO planują zagłosować wyborcy: Magdaleny Biejat (98 proc.), Szymona Hołowni (85 proc.), Adriana Zandberga (68 proc.).

Na kandydata PiS chce zagłosować 98 proc. wyborców Grzegorza Brauna i 44 proc. sympatyków Sławomira Mentzena. 35 proc. zwolenników kandydata Konfederacji deklaruje wybór Trzaskowskiego.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony dla Wirtualnej Polski 25 i 26 maja. Badanie zrealizowano metodą CATI (wywiady telefoniczne) oraz CAWI (wywiady online) na reprezentatywnej próbie 1000 osób. (PAP)kmz/ ktl/

Sondaż dla "Radia Zet": 36 proc. badanych zdecydowanie nie zagłosuje na Trzaskowskiego, 41 proc. na Nawrockiego

Według sondażu pracowni Opinia24 dla Radia ZET, 36 proc. osób pytanych, jak chętnie zagłosowałoby na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, wybiera odpowiedź: "Zdecydowanie nie zagłosuję, wykluczam to". Jeśli chodzi o Karola Nawrockiego, kandydata popieranego przez PiS, odpowiedź taką wskazuje 41 proc.

Opinia24 w sondażu badającym nastawienie Polaków do kandydatów na prezydenta zadała respondentom dwa pytania. Pierwsze brzmi: "Jak chętnie zagłosowałby Pan / Pani na Rafała Trzaskowskiego?", a drugie, analogicznie: "Jak chętnie zagłosowałby Pan / Pani na Karola Nawrockiego?". Ankietowani mieli do wyboru sześć odpowiedzi: "Bardzo chętnie, jestem w pełni przekonany / przekonana do tego kandydata", "Raczej chętnie, jest OK", "Zagłosuję, choć niechętnie", "Jeszcze rozważam go, nie mówię tak ani nie", "Jestem nieprzekonany / nieprzekonana, raczej nie zagłosuję", "Zdecydowanie nie zagłosuję, wykluczam to".

W sondażu wzięli udział Polacy, którzy zadeklarowali, że będą głosować w II turze wyborów prezydenckich 1 czerwca 2025 r. "Tak" odpowiedziało 77 proc. osób, "nie" – 15 proc. 8 proc. wskazało opcję: "nie wiem".

32 proc. respondentów powiedziało, że bardzo chętnie zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego, 13 proc. - raczej chętnie, 6 proc. stwierdziło, że zagłosuje, choć niechętnie, 7 proc. przyznało, że jeszcze rozważa oddanie na niego głosu, 7 proc. raczej na niego nie zagłosuje, a 36 proc. zapowiedziało, że zdecydowanie na niego nie zagłosuje i że wyklucza taka opcję.

W grupie najbardziej przekonanych do głosowania na kandydata Koalicji Obywatelskiej jest więcej kobiet niż mężczyzn. Odpowiedź: „Bardzo chętnie, jestem w pełni przekonany / przekonana do tego kandydata” wskazało 36 proc. pań i 27 proc. panów. Proporcje te wyglądają odwrotnie wśród osób, które zdecydowanie odrzucają możliwość oddania głosu na Trzaskowskiego. 29 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn powiedziało: "Zdecydowanie nie zagłosuję, wykluczam to".

Jeśli chodzi o chęć głosowania na Nawrockiego, 24 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi: "bardzo chętnie, jestem w pełni przekonany do tego kandydata", 15 proc. wskazało, że raczej chętnie na niego zagłosuje, 10 proc. - zagłosuje, choć niechętnie, 7 proc. przyznało, że jeszcze rozważa oddanie na niego głosu, 4 proc. raczej na niego nie zagłosuje, natomiast 41 proc. zdecydowanie na niego nie zagłosuje i wyklucza taka opcję.

Jak wynika z sondażu, także w przypadku Nawrockiego więcej kobiet niż mężczyzn przyznaje, że zagłosuje na niego "bardzo chętnie". Taką odpowiedź wskazuje 36 proc. pań i 27 proc. panów. Z kolei więcej mężczyzn niż kobiet pytanych o chęć głosowania na Nawrockiego wybiera opcję „"Zdecydowanie nie zagłosuję, wykluczam to". Dokładnie - 43 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet.

Sondaż przeprowadziła Opinia24 na zlecenie Radia ZET, w dniach 23-26 maja na reprezentatywnej próbie 1021 Polaków w wieku 18 lat i więcej metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz internetowego (CAWI). (PAP) kmz/ lm/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkodliwa nadgorliwość polskiego ustawodawcy we wdrażaniu prawa UE. 100 przypadków tzw. „gold-platingu” [Raport]

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski, we współpracy z Fundacją Wsparcia Przedsiębiorczości oraz Kancelarią DZP opublikowała raport „Gold-plating i nadregulacja przy implementacji prawa UE do polskiego porządku prawnego”. Raport opisuje 100 przypadków szeroko rozumianego „gold-platingu” i nadregulacji w polskim porządku prawnym. Chodzi o wdrażanie prawa Unii Europejskiej, które wykracza poza wymagania unijne, generując dodatkowe obciążenia dla polskich przedsiębiorców. W Raporcie wskazano też przykłady, które mogą stanowić „quick wins”, czyli regulacje, których zmiana lub usunięcie z systemu prawa może przynieść odczuwalne korzyści dla przedsiębiorców, bez potrzeby kompleksowej reformy całego systemu.

Zarówno stare jak i nowe świadczenie pielęgnacyjne pozwala dorobić opiekunom osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym [Wybory]

Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) mają możliwość legalnego pracowania w komisjach wyborczych bez ryzyka utraty świadczenia pielęgnacyjnego. Ryzyko takie dotyczy oczywiście tylko „starego” świadczenia pielęgnacyjnego (prawo do niego powstało przed 2024 r.), gdyż „nowe” świadczenie pielęgnacyjne pozwala na łączenie opieki (nad niepełnosprawnymi dziećmi do 18-roku życia) z pracą zawodową. W tym przypadku ustawodawca założył, że przy tylu formach odpłatnej opieki nad dziećmi rodzice niepełnosprawnego dziecka dadzą radę zapewnić mu opiekę i pójść do pracy.

Najnowszy sondaż: Karol Nawrocki - 46,1 proc., Rafał Trzaskowski - 45,8 proc.

Z najnowszego sondażu Research Partner wynika, że 46,1 proc. ankietowanych chce poprzeć Karola Nawrockiego, a 45,8 proc. Rafała Trzaskowskiego. 8,1 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosuje. Według 32 proc., żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta.

Czerwcowa waloryzacja i więcej do emerytury: nawet 200, 500 czy 700 zł. MRPiPS ogłosiło nowy wskaźnik. Dla kogo i kiedy?

Czerwcowa waloryzacja i więcej do emerytury: nawet 200, 500 czy 700 zł. MRPiPS ogłosiło nowy wskaźnik. Dla kogo i kiedy? Wiele osób myli waloryzacje marcową i czerwcową a ma to zasadnicze znaczenie.

REKLAMA

Protest wyborczy – czym jest, kto może złożyć i w jakim terminie? 2 tura [WYBORY 2025]

Czym jest protest wyborczy i kiedy można go złożyć? Kto ma do tego prawo, jakie warunki musi spełniać taki protest i co dzieje się po jego wniesieniu? W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda procedura składania protestu wyborczego, jakie mogą być jego skutki i dlaczego to jedno z kluczowych narzędzi kontroli prawidłowości procesu wyborczego.

Zapłata kartą w terminalu płatniczym nie zawsze jest bezpieczna. Jak zabezpieczyć się przed atakiem na POS?

Z raportu Narodowego Banku Polskiego (https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/12/2024-Q3-inf-o-kartach.pdf) wynika, że w III kwartale 2024 r. w Polsce przeprowadzono 2,7 mld transakcji kartami płatniczymi, a na koniec września ub.r. funkcjonowało ponad 1,3 mln terminali POS (point-of-sale) do przyjmowania takich płatności. Ich liczba systematycznie rośnie, a transakcje bezgotówkowe stały się standardową i preferowaną formą płatności, ale – jak wszystkie inne cyfrowe udogodnienia – są narażone na cyberzagrożenia. Eksperci Fortinet zaznaczają, że kluczem do zwiększenia ich bezpieczeństwa jest odpowiednia ochrona środowisk urządzeń POS.

Nieważny dowód osobisty a wybory. Czy mogę głosować?

Mam nieważny dowód osobisty. Czy mogę głosować w niedzielę 1 czerwca 2025 roku na prezydenta Polski? Czy członkowie komisji wyborczej pozwolą mi oddać głos?

QUIZ Wybory prezydenckie. Sprawdź, czy jesteś gotowy/-a!
Przed nami druga tura wyborów na prezydenta RP. Sprawdź, czy wiesz wszystko, co trzeba.

REKLAMA

Braun głosuje na Nawrockiego. Link do wypowiedzi

29 maja 2025 r. Grzegorz Braun wyraził swoje poparcie dla Karola Nawrockiego. Powiedział wprost, że będzie na niego głosował w najbliższą niedzielę.

Co z polskim PKB? Prognoza jest jednoznaczna

Polska gospodarka ma się nieźle – według analityków wzrost PKB wyniesie 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w 2026. Eksperci podkreślają, że nasz kraj pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wsparciem będą spadająca inflacja i rosnące realne dochody. Nie brakuje jednak wyzwań – słaby eksport, niedobór siły roboczej i napięcia handlowe z USA mogą osłabić ten pozytywny trend.

REKLAMA