reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > PiS rozważa kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego

PiS rozważa kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński może być kandydatem na Prezydenta RP – nie milkną medialne spekulacje dotyczące zbliżających się wyborów po tragedii w Smoleńsku.

Jak twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna” takiego scenariusza nie wyklucza Prawo i Sprawiedliwość. Partia ta najbardziej ucierpiała w sobotnie tragedii w Smoleńsku. Oprócz Prezydenta oraz Pierwszej Damy, zginęli także czołowi parlamentarzyści klubu parlamentarnego PIS, tacy jak Aleksandra Natalli-Świat, Grażyna Gęsicka, czy też Przemysław Gosiewski.

W artykule „DGP” czytamy, iż zdaniem polityków największej opozycyjnej partii brat tragicznie zmarłego prezydenta może mieć w tej sytuacji realne szanse na zwycięstwo. Oprócz prezesa PIS gazeta wymienia jeszcze w gronie kandydatów Zytę Gilowską, byłą wicepremier i minister finansów, obecnie członka Rady Polityki Pieniężnej, Zbigniewa Romaszewskiego – wicemarszałka Senatu oraz Michała Kleibera, który był społecznym doradcą zmarłego prezydenta, a wcześniej zasiadał w rządzie SLD.

Tymczasem zapisy Konstytucji oraz innych ustaw są nieubłagane. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o wyborze prezydenta w razie opróżnienia urzędu Marszałek Sejmu musi zarządzić wybory nie później, niż w czternastym dniu po jego opróżnieniu. Przy tym wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Zobacz również serwis: Wybory prezydenckie 2010

Kandydaci na Prezydenta muszą być zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów. W obecnej sytuacji, kiedy zgodnie z prawem wybory muszą się odbyć najpóźniej w 60 dni od wyznaczenia ich daty, oznacza to, iż komitety będą miały jedynie dwa tygodnie na uzbieranie wymaganej liczby podpisów.

Jak stanowi art. 40 ustawy o wyborze Prezydenta kandydata w wyborach zgłasza co najmniej 100 tys. obywateli, którzy muszą się podpisać na listach poparcia.

Termin wyborów ma zostać ogłoszony przez pełniącego obecnie funkcję głowy państwa, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, po zakończeniu żałoby w dniu 21 kwietnia. Oznacza to, że najprawdopodobniej pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 20 czerwca, natomiast ewentualna druga 4 lipca. 

Zobacz również serwis: Katastrofa w Smoleńsku

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama