reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2015 > Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Już w najbliższych wyborach prezydenckich - 2015, samorządowych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 2014 możliwe będzie oddanie głosu za pośrednictwem pełnomocnika. Głosowanie przez pełnomocnika to realizacja uprawnień gwarantowanych w Konstytucji.

Głosowanie przez pełnomocnika

Pomoc pełnomocnika, ustanowionego w celu głosowania, przysługiwać będzie wyborcom niepełnosprawnym oraz wyborcom, którzy ukończyli 75 lat. Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest jednak wykluczone w przypadku głosowania odbywającego się w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych czy za granicą.

Zadaj pytanie na: Forum

Pełnomocnik

Zgodnie z nowymi przepisami, pełnomocnikiem może zostać osoba zamieszkała na obszarze tej samej gminy co mocodawca (wyborca udzielający pełnomocnictwa), co w praktyce oznacza, że krąg osób uprawnionych do reprezentowania wyborcy ograniczony jest do osób wpisanych do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.

Warto zaznaczyć, że przepisy prawne przewidują pewne ograniczenia odnośnie ilości osób reprezentowanych przez jednego pełnomocnika. Mianowicie pełnomocnikiem można być tylko w stosunku do jednej osoby, wyjątkowo wobec dwóch osób, z zastrzeżeniem, że co najmniej jedną z nich musi być osoba należąca do kręgu bliskich pełnomocnika, określonego w przepisach.

Zobacz również: Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

Wniosek o ustanowienie pełnomocnika

Wniosek wyborcy, zainteresowanego ustanowieniem dla siebie pełnomocnika do głosowania, powinien być złożony przez wnioskującego do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, którym to podmiotom przyznano kompetencje do sporządzania takich dokumentów. Wniosek jest wolny od opłat, a udzielone pełnomocnictwo może być cofnięte przez wnioskodawcę poprzez złożenie stosownego oświadczenia.

W opinii Kancelarii, wprowadzona możliwość zasługuje na uznanie i aprobatę, bowiem ustawodawca umożliwił realne korzystanie z czynnego prawa wyborczego obywatelom, których stopień niepełnosprawności lub stan zdrowia uniemożliwia dotarcie do lokali wyborczych. Mamy nadzieję, że od teraz wykonywanie przyznanych konstytucyjnie praw przestanie być fikcją. 

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama