reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2018 > Zmiany w wyborach samorządowych w 2018 r.

Zmiany w wyborach samorządowych w 2018 r.

Grupa posłów wniosła do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Projekt zawiera propozycję m.in. likwidacji jednomandatowych okręgów w wyborach do rad gmin, a także ograniczenia do 2 kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Już w listopadzie 2018 r. roku wybierzemy radnych do rad gmin, powiatów, miast i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Mając na uwadze ostatnie wybory samorządowe (2014 r.) i otaczające je kontrowersje, projektodawca proponuje dokonanie w Kodeksie wyborczym istotnych zmian.

Maksymalnie dwie kadencje

Projektodawca przewiduje wprowadzenie ograniczenia w zakresie możliwości ponownego kandydowania na stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Jeżeli zmiany wejdą w życie to od wyborów 2018 r. stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta miasta będzie można sprawować maksymalne dwukrotnie. 

Jeżeli zmiany weszłyby w życie to ograniczenie do dwóch kadencji będzie liczone dopiero od kadencji rozpoczętych od 2018 r. Osoba, która została wybrana dwukrotnie na to stanowisko nie będzie mogła ponownie go sprawować.

Henryk S w 2014 r. został wybrany po raz 3 na stanowisko burmistrza w swoim mieście. Gdyby został wybrany w 2018 r. powtórnie, to stanowisko burmistrza będzie mógł sprawować jeszcze dwukrotnie.   

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że ograniczenia w liczbie kadencji mają na celu walkę z układami politycznymi oraz monopolem władzy na szczeblu lokalnym.

Proporcjonalne wybory w gminach – likwidacja JOW- ów

Kolejną ze zmian jest wprowadzenie systemu proporcjonalnego w wyborach do rad gmin niebędących miastami na prawach powiatu, czyli co za tym idzie – likwidacja JOW-ów w wyborach do rad gmin.

Projektodawca proponuje także by  w wyborach do rady gminy i sejmiku województwa w każdym okręgu wyborczym wybierano od  3 do 7 radnych (na dzień dzisiejszy wybiera się od 5 do 15 radnych sejmiku.) Projekt przewiduje także zmniejszenie z 10 do 7 maksymalnej liczby radnych powiatowych wybieranych w jednym okręgu wyborczym. Obecnie obowiązujące przepisy stanowią ,że w jednym okręgu wyborczym wybiera się od 3 do 10 radnych powiatowych w zależności od liczby mieszkańców danego powiatu.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 15 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama