REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w wyborach samorządowych w 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zmiany w wyborach samorządowych w 2018 r/ fot. Fotolia
Zmiany w wyborach samorządowych w 2018 r/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Grupa posłów wniosła do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Projekt zawiera propozycję m.in. likwidacji jednomandatowych okręgów w wyborach do rad gmin, a także ograniczenia do 2 kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Już w listopadzie 2018 r. roku wybierzemy radnych do rad gmin, powiatów, miast i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Mając na uwadze ostatnie wybory samorządowe (2014 r.) i otaczające je kontrowersje, projektodawca proponuje dokonanie w Kodeksie wyborczym istotnych zmian.

REKLAMA

Maksymalnie dwie kadencje

Projektodawca przewiduje wprowadzenie ograniczenia w zakresie możliwości ponownego kandydowania na stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Jeżeli zmiany wejdą w życie to od wyborów 2018 r. stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta miasta będzie można sprawować maksymalne dwukrotnie. 

Jeżeli zmiany weszłyby w życie to ograniczenie do dwóch kadencji będzie liczone dopiero od kadencji rozpoczętych od 2018 r. Osoba, która została wybrana dwukrotnie na to stanowisko nie będzie mogła ponownie go sprawować.

Henryk S w 2014 r. został wybrany po raz 3 na stanowisko burmistrza w swoim mieście. Gdyby został wybrany w 2018 r. powtórnie, to stanowisko burmistrza będzie mógł sprawować jeszcze dwukrotnie.   

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że ograniczenia w liczbie kadencji mają na celu walkę z układami politycznymi oraz monopolem władzy na szczeblu lokalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proporcjonalne wybory w gminach – likwidacja JOW- ów

Kolejną ze zmian jest wprowadzenie systemu proporcjonalnego w wyborach do rad gmin niebędących miastami na prawach powiatu, czyli co za tym idzie – likwidacja JOW-ów w wyborach do rad gmin.

Projektodawca proponuje także by  w wyborach do rady gminy i sejmiku województwa w każdym okręgu wyborczym wybierano od  3 do 7 radnych (na dzień dzisiejszy wybiera się od 5 do 15 radnych sejmiku.) Projekt przewiduje także zmniejszenie z 10 do 7 maksymalnej liczby radnych powiatowych wybieranych w jednym okręgu wyborczym. Obecnie obowiązujące przepisy stanowią ,że w jednym okręgu wyborczym wybiera się od 3 do 10 radnych powiatowych w zależności od liczby mieszkańców danego powiatu.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 15 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml?

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml? Resort rolnictwa czeka na opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia do poniedziałku, 7 października.

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025? W ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie możemy pojawić się w pracy. Jak wystąpić o urlop na żądanie? Kiedy należy powiadomić pracodawcę? Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 r.?

Dostęp do alkoholu zostanie w Polsce istotnie ograniczony. Cztery najważniejsze punkty rewolucji w sprzedaży alkoholu

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

REKLAMA

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

REKLAMA

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

REKLAMA