REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi za uszkodzenie wału przeciwpowodziowego?

Oprócz nagany lub grzywny dana osoba może zostać zobowiązana do naprawienia szkody w postaci przywrócenia stanu sprzed naruszenia.
Oprócz nagany lub grzywny dana osoba może zostać zobowiązana do naprawienia szkody w postaci przywrócenia stanu sprzed naruszenia.

REKLAMA

REKLAMA

W kontekście ogólnopolskiej tragedii, jaką była tegoroczna powódź oraz prowadzonej dyskusji odnośnie sposobów przeciwdziałania powodziom oraz stanu wałów przeciwpowodziowych warto podkreślić, iż w aktualnym stanie prawnym wały przeciwpowodziowe są w sposób prawny chronione przed niszczycielską ingerencją ludzi.

REKLAMA

Przepis art. 80 Kodeksu wykroczeń pod karą grzywny lub nagany penalizuje wykroczenie uszkadzania wałów przeciwpowodziowych oraz naruszanie administracyjnie nałożonych ograniczeń, co do sposobu ich użytkowania. Należy dodatkowo podkreślić, iż jeżeli uszkodzenie wału przeciwpowodziowego było na tyle poważne i rozległe, że prowadziło do bezpośredniego niebezpieczeństwa zalewu, sprawca może ponieść odpowiedzialność za przestępstwo z art. 164 § 1 pkt. 2 Kodeksu karnego (przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa zalewu), za które (w przypadku umyślności działania) grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Wskazany przepis art. 80 Kodeksu wykroczeń ustanawia prawną ochronę wałów przeciwpowodziowych. Przepis ten ma charakter formalny, co oznacza iż penalizowane jest samo (ustawowo określone) zachowanie mogące sprowadzić abstrakcyjnie zagrożenie dla wałów przeciwpowodziowych. Wykroczenie to można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie.

Jakie zachowania są zabronione?

Zgodnie z treścią wskazanego przepisu odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten, kto:

  1. przejeżdża pojazdem lub konno albo przepędza zwierzę gospodarskie przez wał przeciwpowodziowy w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub wzdłuż po wale, na którym nie ma drogi o dostatecznie mocnej nawierzchni,
  2. orze lub bronuje ziemię na wale przeciwpowodziowym albo obok wału w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału,
  3. rozkopuje wał przeciwpowodziowy, wbija słup lub osadza znak albo zasadza drzewo lub krzew na wale,
  4. kopie studnię, sadzawkę, dół lub rów obok wału przeciwpowodziowego w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału,
  5. pasie na wale przeciwpowodziowym zwierzę gospodarskie,
  6. uszkadza umocnienie na wale przeciwpowodziowym.

Zobacz: Wykroczenie przywłaszczenia stanowiska lub tytułu.

REKLAMA

Dodatkowo należy wskazać, iż odpowiedzialności podlega również osoba, która nie przestrzega innych ograniczeń w użytkowaniu wałów przeciwpowodziowych wprowadzonych przez właściwy organ. Należy wskazać, organem właściwym do wprowadzenia ograniczeń może być organ administracji nie tylko państwowej, ale także samorządowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naturalnie należy wskazać, iż dana osoba nie ponosi odpowiedzialności za wskazane wykroczenie, jeśli wydana była decyzja administracyjna zezwalająca na podejmowanie określonych zachowań lub istnieje stan wyższej konieczności, w którym niezbędne jest podjęcie pewnych działań na terenie wałów przeciwpowodziowych w celu zapobieżenia poważniejszemu zdarzeniu.

Skutki popełnienia wykroczenia z art. 80 Kodeksu wykroczeń

Należy wskazać, iż oprócz kary w postaci nagany lub grzywny dana osoba może zostać zobowiązana do naprawienia szkody w postaci przywrócenia stanu sprzed naruszenia na podstawie art. 80 § 3 Kodeksu wykroczeń (jeśli jest to możliwe). W przypadku, gdy dana osoba wyrządzi szkodę, nie jest również wykluczone sądowe dochodzenie jej naprawienia w procesie cywilnym.

Odpowiedzialność za przestępstwo z przestępstwo z art. 164 § 1 pkt. 2 Kodeksu karnego

W przypadku gdyby dokonane uszkodzenie wału przeciwpowodziowego było na tyle poważne i rozległe, że prowadziło do bezpośredniego niebezpieczeństwa zalewu, sprawca może ponieść odpowiedzialność za przestępstwo z art. 164 § 1 pkt. 2 Kodeksu karnego (przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa zalewu) za które grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności (w przypadku umyślnego działania) lub kara pozbawienia wolności do lat 3 (w razie nieumyślnego działania).

Zobacz serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA