| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Czy niewykonanie ugody jest wykroczeniem?

Czy niewykonanie ugody jest wykroczeniem?

Na każdym etapie postępowania przed sądem pracy pracodawca i pracownik mogą zawrzeć ugodę. Ma ona taką samą moc prawną jak wyrok, a więc jej wykonanie jest obowiązkowe. Co może zrobić pracownik, gdy pracodawca uchyla się od jej wykonania?

Ugoda w postępowaniu przed sądem pracy

Do ugody między pracownikiem a pracodawcą przed sądem pracy może dojść na każdym etapie postępowania, aż do wydania wyroku. Z takiej możliwości można skorzystać zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji.

Zawarcie ugody na jak najwcześniejszym etapie jest korzystne przede wszystkim dla pracodawcy, który wniósł sprawę. Po zawarciu ugody sąd zwróci opłatę od pozwu, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu (taką opłatę pobiera się od pracownika, jeżeli jego roszczenie przekracza 50 tysięcy złotych).

Ugoda może zostać zawarta co do całości lub części żądań zawartych w pozwie. Treść ugody wpisywana jest do protokołu rozprawy. Oczywiście, ugoda powinna być zgodna z prawem i nie zmierzać do jego obejścia. Nie może również naruszać słusznego interesu pracownika.

Zobacz serwis: Praca

Wykonanie ugody

Ponieważ ugoda jest zawierana przed sądem, wywołuje ona te same skutki prawne co wyrok. W związku z tym stanowi tytuł egzekucyjny i powinna być wykonana zgodnie z jej treścią. Pracodawca, który nie chce jej wykonać, musi mieć świadomość, że nie ma ona mniejszej mocy prawnej niż orzeczenie sądowe.

W takiej sytuacji pracownik może wystąpić do sądu o nadanie ugodzie klauzuli wykonalności. Po uzyskania takiego tytułu, może udać się do komornika.

Ponieważ jest to sprawa z zakresu prawa pracy, warto podkreślić jeszcze jeden jej aspekt. Niewykonanie ugody zawartej przed komisją pojednawczą lub sądem pracy (podobnie jak niewykonanie orzeczenia sądu pracy) stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone grzywną.

Pracownikowi przysługuje więc uprawnienie do złożenia skargi na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor wystawi mandat karny w wysokości zgodnej z przepisami kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ugoda zawarta przed sądem stanowi podstawę egzekucji, nakłada takie same obowiązki jak wyrok sądowy.
Ugoda zawarta przed sądem stanowi podstawę egzekucji, nakłada takie same obowiązki jak wyrok sądowy.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »