REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Świadek ma obowiązek stawić się na rozprawie i złożyć zeznania.
Świadek ma obowiązek stawić się na rozprawie i złożyć zeznania.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkiem świadka jest stawiennictwo na rozprawę (pod groźbą zastosowania wobec niego kar porządkowych w postaci grzywny oraz przymusowego doprowadzenia do sądu) oraz złożenie zeznań, chyba że danej osobie przysługuje prawo do odmowy złożenia zeznań lub odmowy odpowiedzi na dane pytanie.

O powołaniu i występowaniu danej osoby w postępowaniu wykroczeniowym w charakterze świadka decyduje sąd postanowieniem, w którym wskazuje imiennie kto ma być powołany w charakterze świadka i na jaką okoliczność.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkiem świadka jest stawiennictwo na otrzymane wezwanie sądu pod rygorem zastosowania wobec niego kar porządkowych, tj. grzywny (do 250 zł za pierwszą nieobecność, 500 zł za następne) oraz ewentualnie zatrzymania i doprowadzenia świadka do sądu przez policję. Te kary mogą być zastosowane równolegle, tj. obok siebie.

Jeżeli nastąpi prawidłowe doręczenie wezwania do stawiennictwa w roli świadka Tomasza. K, to jeżeli rozmyślnie, bez usprawiedliwionej przyczyny nie przyjdzie on do sądu może mu grozić kara do 250 zł. Zakładając, iż otrzyma obecnie karę 50 zł, za następne nieusprawiedliwione niestawiennictwo może on otrzymać już karę, np. 300 zł (bo górna granica kary to wówczas 500 zł). Może zostać też równolegle zatrzymany i doprowadzony do sądu przez policję.

Wyjątkowo przesłuchanie świadka może nastąpić nie w sądzie na rozprawie, a przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość. Możliwe jest także przesłuchanie świadka poza sądem, w innej miejscowości, przez sędziego wyznaczonego lub tzw. sąd wezwany, czyli inny sąd, który wykona tylko tę czynność. W przesłuchaniu mogą brać udział strony. Możliwe jest także przesłuchanie świadka w miejscu jego pobytu, jeżeli nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się pokonać przeszkody. Decyzję o zastosowaniu powyższych wyjątków podejmuje sąd.

Zobacz także: Jak przebiega przesłuchanie świadka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie pozostałych obowiązków świadka należy podkreślić obowiązek złożenia zeznań i zeznawania prawdy, o którym świadek jest pouczany i informowany o rygorze odpowiedzialności karnej z art. 233 kodeksu karnego (fałszywe zeznania, przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3).

Wyjątkiem od opisanej zasady będzie sytuacja, w której świadkowi będzie przysługiwało prawo do odmowy zeznań lub odmowy odpowiedzi na pytanie.

Odmówić składania zeznań mogą osoby obowiązane do zachowania tajemnicy państwowej, służbowej zawodowej (chyba że sąd je zwolni z obowiązku jej zachowania), a także osoby najbliższe dla oskarżonego.

Odmówić odpowiedzi na pytanie mogą osoby pozostające z oskarżonym w szczególnie bliskim stosunku (na swój wniosek). Należy jednak wskazać, że co do zasady osoby te muszą stawić się na rozprawie i wtedy powinny złożyć oświadczenie o skorzystaniu z opisanego przywileju, aczkolwiek teoretycznie możliwe jest przysłanie do sądu pisemnego oświadczenie w tej materii.

W momencie, w którym świadek przybywa na rozprawę jego obowiązkiem jest przestrzegać poleceń sądu oraz pozostawać do jego dyspozycji, tak długo, aż zostanie przez sąd zwolniony.

Zobacz serwis: Postępowanie wykroczeniowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA