| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jaka jest kara za trzymanie psa na łańcuchu?

Jaka jest kara za trzymanie psa na łańcuchu?

Pierwszego stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Według nowej ustawy m.in. trzymanie psa na łańcuchu przez więcej niż 12 godzin na dobę jest karalne. Jakie kary i jakie nowe obowiązki nakłada ustawa na właścicieli zwierząt domowych?

Pies na łańcuchu

Trzymanie psa na uwięzi jest zabronione, jeżeli ma to miejsce nieprzerwanie przez całą dobę. Nowe przepisy zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Trzymanie zwierzęcia na uwięzi zawsze musi spełniać pewne warunki. Mianowicie uwięź – np. łańcuch – nie może powodować uszkodzenia ciała lub cierpień zwierzaka oraz gwarantować mu możliwość niezbędnego ruchu. W przypadku psa uwiązanego na łańcuchu czy lince – jej długość nie może być krótsza niż 3 metry.

Osoby, które łamią zakaz i trzymają zwierzę na uwięzi przez całą dobę, popełniają wykroczenie, które jest karane aresztem lub grzywną. Sąd może również orzec o zabraniu danego zwierzęcia właścicielowi oraz zapłaty nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt.

Obroża z nazwiskiem właściciela

Nowe przepisy zabraniają puszczania psów bez kontroli oraz bez ich oznakowania, które ma na calu ułatwienie identyfikacji właściciela zwierzęcia. Bez takiego oznakowania pies może biegać jedynie po prywatnej, dobrze ogrodzonej posesji. Za niespełnienie wskazanego wymogu właściciel psa może zostać ukarany mandatem.

Zobacz: Od 1 stycznia 2012 surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami

Nowe przepisy wprowadziły również obowiązek do powiadomienia najbliższego schroniska dla zwierząt o przypadku znalezienia porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi.

Sprzedawanie psów na targowisku

Nowe przepisy zabraniają sprzedaży zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach, jak również zabraniają prowadzenia takich targowisk i giełd. Zwierzęta domowe rozumie się tutaj przez zwierzęta utrzymywane przez człowieka w charakterze towarzysza.

Sprzedawanie psów i kotów może odbywać się tylko w miejscach ich chowu lub hodowli. Ograniczenie to nie obowiązuje w stosunku do schronisk oraz organizacji społecznych, które działają na rzecz ochrony zwierząt.

Osoby, które nie będą stosowały się do wskazanego zakazu popełniają wykroczenie, które jest zagrożone kara aresztu oraz grzywny w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »