Odszkodowanie za ochlapanie pieszego

REKLAMA
REKLAMA
Oblanie
Oblanie przez kierowcę niewątpliwie wiąże się ze stratami związanym nie tylko z wypraniem zabrudzonych ubrań, ale często na tyle komplikuje sytuację przechodnia, że prowadzi do wiele większych strat, w tym finansowych.
REKLAMA
Aby uzyskać odszkodowanie za ochlapanie przez kierowcę, należy spełnić pewne warunki.
W przypadku udowodnienia, że ochlapanie pieszego jest wynikiem umyślnego działania kierowcy i doszło do uszkodzenia lub zniszczenia odzieży wartości nie większej niż 250 zł - taki czyn jest wykroczeniem. Jeśli poczynione szkody przekraczają tą wartość - mamy do czynienia z przestępstwem ściganym z art. 288 Kodeksu karnego.
Zobacz: Kiedy sprzedawca może odmówić reklamacji?
Co zrobić aby uzyskać odszkodowanie?
Pierwszą czynnością jaką powinien uczynić ochlapany pieszy to zapamiętanie, a najlepiej zapisanie numeru rejestracyjnego ochlapującego nas pojazdu. Z numerem rejestracyjnym należy udać się na komisariat policji. Policjanci powinni znaleźć kierowcę i skontaktować go z osobą poszkodowaną. Ma to na celu ugodowe załatwienie sprawy, dojście do porozumienia w kwestii zwrotu pieniędzy za zniszczone ubrania lub kosztu ich wyprania.
Amatorskie zdjęcia i filmy nakręcone telefonem komórkowy mogą stanowić dowód w postępowaniu o odszkodowanie.
Jeżeli kierowca nie zechce przystać na rozwiązanie kompromisowe, ochlapany pieszy ma możliwość wystąpienia z pozwem do sądu cywilnego. Jest to jednak praktyka bardzo rzadka. Po pierwsze wiąże się ona ze znalezieniem świadków na poparcie swojego twierdzenia, zrobienie zdjęć, a co do zanieczyszczonych ubrań – nie można ich wyprać, gdyż są to dowody w sprawie.
Mandat dla kierowcy
Kierowca może za ochlapanie zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500zł. W postępowaniu cywilnym odszkodowanie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od wartości zniszczonego ubrania.
Jak może bronić się kierowca?
Pomimo ostrożnej jazdy, często kierowca nie może uniknąć ochlapania przechodniów. Przykładem może być głęboka, zalana wodą dziura w jezdni, która spowoduje ochlapanie nawet przy bardzo małych prędkościach. Co może zrobić w takiej sytuacji kierowca? Powinien on przedstawić swoją wersję wydarzeń. Może sfotografować dziurę w jezdni czy też wezwać świadków na potwierdzenie swoich słów. Wraz z przedstawieniem własnej wersji incydentu powinien on zażądać zrekompensowania kosztów poniesionych przez pieszego. Żądanie takie powinno być wystosowane do zarządcy drogi.
Zobacz serwis: Twoje prawa
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA