reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Odszkodowanie za ochlapanie pieszego

Odszkodowanie za ochlapanie pieszego

Wraz z nastaniem jesieni coraz częstszym zjawiskiem na polskich drogach jest duża ilość wody gromadząca się w kałużach jak i w dziurach w drodze. Wystarczy jedno nierozważne zachowanie kierowcy i cały chodnik wraz z pieszymi staje się mokry. Jak pieszy może dochodzić odszkodowania za oblanie przez kierowcę?

Oblanie

Oblanie przez kierowcę niewątpliwie wiąże się ze stratami związanym nie tylko z wypraniem zabrudzonych ubrań, ale często na tyle komplikuje sytuację przechodnia, że prowadzi do wiele większych strat, w tym finansowych.

Aby uzyskać odszkodowanie za ochlapanie przez kierowcę, należy spełnić pewne warunki.

W przypadku udowodnienia, że ochlapanie pieszego jest wynikiem umyślnego działania kierowcy i doszło do uszkodzenia lub zniszczenia odzieży wartości nie większej niż 250 zł - taki czyn jest wykroczeniem. Jeśli poczynione szkody przekraczają tą wartość - mamy do czynienia z przestępstwem ściganym z art. 288 Kodeksu karnego.

Zobacz: Kiedy sprzedawca może odmówić reklamacji?

Co zrobić aby uzyskać odszkodowanie?

Pierwszą czynnością jaką powinien uczynić ochlapany pieszy to zapamiętanie, a najlepiej zapisanie numeru rejestracyjnego ochlapującego nas pojazdu. Z numerem rejestracyjnym należy udać się na komisariat policji. Policjanci powinni znaleźć kierowcę i skontaktować go z osobą poszkodowaną. Ma to na celu ugodowe załatwienie sprawy, dojście do porozumienia w kwestii zwrotu pieniędzy za zniszczone ubrania lub kosztu ich wyprania.

Amatorskie zdjęcia i filmy nakręcone telefonem komórkowy mogą stanowić dowód w postępowaniu o odszkodowanie.

Jeżeli kierowca nie zechce przystać na rozwiązanie kompromisowe, ochlapany pieszy ma możliwość wystąpienia z pozwem do sądu cywilnego. Jest to jednak praktyka bardzo rzadka. Po pierwsze wiąże się ona ze znalezieniem świadków na poparcie swojego twierdzenia, zrobienie zdjęć, a co do zanieczyszczonych ubrań – nie można ich wyprać, gdyż są to dowody w sprawie.

Mandat dla kierowcy

Kierowca może za ochlapanie zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500zł. W postępowaniu cywilnym odszkodowanie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od wartości zniszczonego ubrania.

Jak może bronić się kierowca?

Pomimo ostrożnej jazdy, często kierowca nie może uniknąć ochlapania przechodniów. Przykładem może być głęboka, zalana wodą dziura w jezdni, która spowoduje ochlapanie nawet przy bardzo małych prędkościach. Co może zrobić w takiej sytuacji kierowca? Powinien on przedstawić swoją wersję wydarzeń. Może sfotografować dziurę w jezdni czy też wezwać świadków na potwierdzenie swoich słów. Wraz z przedstawieniem własnej wersji incydentu powinien on zażądać zrekompensowania kosztów poniesionych przez pieszego. Żądanie takie powinno być wystosowane do zarządcy drogi.

Zobacz serwis: Twoje prawa

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama