reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Uchylenie prawomocnego mandatu karnego

Uchylenie prawomocnego mandatu karnego

Uchylenie prawomocnego mandatu karnego stanowiło przedmiot prac Trybunału Konstytucyjnego w dniu 15 lipca 2014 roku. TK stwierdził, że brak możliwości uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest niekonstytucyjny. Dotyczy to mandatów wydanych na podstawie przepisu niezgodnego z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową czy z ustawą.

Zadaniem TK jest zbadanie zgodności art. 101 § 1 zdanie 1 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia z obowiązującym standardem konstytucyjnym, tj. art. 190 ustęp 4 ustawy zasadniczej, czyli podstaw uchylenia prawomocnego mandatu karnego.

Zadaj pytanie na Forum

Podstawy uchylenia prawomocnego mandatu karnego

Na gruncie wskazanej ustawy uchylenie prawomocnego mandatu karnego jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie może nastąpić na dwa sposoby, tj. na wniosek lub z urzędu. Pismo należy złożyć w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu. Nie przewiduje on więc możliwości uchylenia prawomocnego mandatu karnego, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego stanowiącego podstawę ukarania za wykroczenie w postępowaniu mandatowym.

Konstytucja, zgodnie z brzmieniem art. 190 ustęp 4: „Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania” umożliwia zmianę sytuacji jednostki, której dotyczy rozstrzygnięcie, wyrok, decyzja.

Postępowanie mandatowe

Dla przypomnienia warto wskazać, iż postępowanie mandatowe to jedno z trzech postępowań szczególnych (obok postępowania przyspieszonego oraz nakazowego) uregulowanych na gruncie ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm). Dotyczą one spraw o wykroczenia, zagrożone karą grzywny.

Prawomocny mandat karny

Prawomocność mandatu karnego rodzi szereg konsekwencji w stosunku do sytuacji prawnej jednostki.

  1. Rozstrzyga o odpowiedzialności cywilnoprawnej sprawcy czyny. Oznacza to, że nie można prowadzić kolejnego postępowania o to samo wykroczenie tej samej osoby, bo postępowanie co do tego samego jej czynu już zostało prawomocnie zakończone.
  2. Wpływa na sytuację majątkową sprawcy.
  3. Rzutuje na odpowiedzialność odszkodowawczą osoby ubezpieczonej. Mandat karny jest podstawą wypłaty sumy odszkodowania pokrzywdzonemu, który odniósł szkodę np. wskutek kolizji drogowej.

Kiedy można uchylić mandat karny?

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uchylenie prawomocnego mandatu karnego/ fot. Fotolia
Uchylenie prawomocnego mandatu karnego/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama