| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Prezent świąteczny a obowiązki podatkowe

Prezent świąteczny a obowiązki podatkowe

Wręczanie pracownikom prezentów świątecznych, bonów towarowych i innych nagród wymaga odpowiedniego rozliczenia podatkowego. Jakie obowiązki podatkowe rodzi wręczenie prezentów świątecznych po stronie pracodawcy, jakie po stronie pracownika?

Zarówno Święta Bożego Narodzenia jak i Święta Wielkanocne to okazje by wręczyć pracownikom prezenty. Pracownicze prezenty świąteczne stały się już powszechną praktyką. Niemal każdy pracodawca decyduje się wręczyć zatrudnianym osobom podarunki. Ma do dyspozycji bardzo różnorodne formy wsparcia. Podjęcie decyzji w tym zakresie wiąże się z określonymi konsekwencjami finansowymi. Obowiązek zapłaty podatku od otrzymanego świadczenia pieniężnego zależy od dwóch czynników: od źródła pochodzenia świadczenia oraz od jego wysokości.

Premia świąteczna

Zasadą wynikającą z art. 12 ustawy o podatku PIT (ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350) jest uznawanie każdej dodatkowej wypłaty za przychód pracownika. Poza wynagrodzeniem za pracę należą do niego także inne korzyści majątkowe, np.: wypłaty pieniężne i rzeczowe, dodatki, nagrody. Premia gotówkowa także jest objęta podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Art. 21 ust. 1 pkt 67 wspomnianej ustawy zawiera jednak wyłączenie, którym są świadczenia wypłacane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Zwolnienie obejmuje premie do kwoty 380 zł w danym roku. Zasadność wypłaty premii z zfśs pozostaje jednak kwestią sporną. Zfśs ma bowiem realizować tylko cele socjalne.

Premia wypłacana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, która nie przekracza 380 zł w roku jest zwolniona z opodatkowania.

Bon towarowy

Bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary lub usługi nie podlegają zwolnieniu z podatku. Dotyczy to także sytuacji gdy ich koszt pokryty jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Istnieje więc obowiązek ich rozliczenia podatkowego podobnie jak każdej innej wypłaty. Pracodawca musi więc odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Premia gotówkowa (powyżej 380 zł)

Limit 380 zł przysługuje na każdy rok. Wszystkie świadczenia otrzymane w ciągu roku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych muszą zostać zsumowane. Od kwot wypłaconych ponad 380 zł trzeba pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Wpłata na kartę

Karta płatnicza doładowana odpowiednią kwotą stanowi kolejny sposób przekazania pracownikowi świątecznej premii. Podobnie jak w przypadku świadczenia w formie gotówkowej możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Tak jak w poprzednich przypadkach wymaga to spełnienia warunku kwotowego (380 zł) i źródłowego (z zfśs).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »