Kategorie

Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Emilia Panufnik
Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r. / Fot. Fotolia
Prawo pracy chroni wynagrodzenie pracownika m.in. poprzez ustanowienie kwot wolnych od potrąceń. Wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. zmienia się wysokość kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Potrącenia pieniężne z wynagrodzenia za pracę

Pracodawca może samodzielnie dokonywać potrąceń z wynagrodzeń pracowników, jednak w określonych przez Kodeks pracy granicach. W art. 87 Kodeksu pracy ustawodawca wskazuje, jakie konkretnie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnych wpłat dokonywanych do PPK. Są to:

 1. świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych);
 2. należności inne niż świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne);
 3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
 4. porządkowe kary pieniężne (art. 108 Kodeksu pracy).

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Powyższa kolejność nie jest przypadkowa. To porządek, w jakim dokonuje się potrąceń.  Ustalone zasady dotyczące wysokości potrąceń przedstawiają się następująco:

 1. świadczenia alimentacyjne – do 3/5 wynagrodzenia pracownika;
 2. inne należności lub zaliczki pieniężne – do 1/2 wynagrodzenia pracownika.

Co więcej, potrącenia z punktu drugiego nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, ale jeśli do potrącenia są również należności alimentacyjne, wówczas łącznie potrącenie nie może przekraczać 3/5 wynagrodzenia.

Porządkowe kary pieniężne potrąca się natomiast bez względu na inne potrącenia. Po dokonaniu wyżej omówionych potrąceń dopiero dokonuje się potrącenia kar pieniężnych. Zgodnie z art. 108 § 3 Kodeksu pracy wysokość kary pieniężna za jedno przekroczenie, a także za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Ponadto wszystkie kary pieniężne mogą wynosić maksymalnie 1/10 wynagrodzenia, które należy się pracownikowi już po dokonaniu wcześniejszych potrąceń.

Niektóre świadczenia podlegają egzekucji z tytułu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Należą do nich:

 • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
 • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
 • należności z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Co istotne, od wynagrodzenia za pracę odejmuje się także w pełnej wysokości kwoty, które były wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, jeśli pracownik nie zachowuje za ten czas prawa do wynagrodzenia.

W przypadku miesiąca, w którym pracownik otrzymuje również składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, potrąceń dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia wraz z tymi składnikami.

Kwoty wolne od potrąceń w 2020 r.

Zgodnie z art. 871 § 1 Kodeksu pracy kwoty wolne od potrąceń dzielimy na 3 grupy:

 1. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę netto (pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnych wpłat do PPK) - należności inne niż świadczenia alimentacyjne;
 2. kwota równa 75% minimalnego wynagrodzenia netto – zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
 3. kwota równa 90% minimalnego wynagrodzenia netto – porządkowe kary pieniężne (art. 108 Kodeksu pracy).

Dla pracownika niepełnoetatowego kwoty te obniża się proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy.

Łatwo można zauważyć, że nie przewidziano kwoty wolnej od potrąceń dla świadczeń alimentacyjnych. W przypadku tego typu należności można potrącić 3/5 nawet od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Znana jest już kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2020. Kwota brutto wyniesie 2600 zł, a netto 1877,62 zł. Oznacza to, że kwotą wolną od potrąceń w 2020 r. dla należności inne niż świadczenia alimentacyjne będzie 1877,62 zł. Natomiast 75% z minimalnego wynagrodzenia netto to 1408,22 zł. Jest to kwota wolna od potrąceń dla zaliczek pieniężnych. 90% z minimalnego wynagrodzenia netto jest równe kwocie 1689,86 zł, czyli będzie to kwota wolna od potrąceń w przypadku porządkowych kar pieniężnych.

Potrącenia za zgodą pracownika

Kolejną kategorią należności są te, które mogą być potrącane za zgodą pracownika. Są to wszystkie pozostałe należności inne niż: świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych), należności inne niż świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne), zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, porządkowe kary pieniężne (art. 108 Kodeksu pracy) oraz kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Zgoda na dokonanie potrąceń należności innych niż wyżej wymienione powinna zostać wyrażona na piśmie.

Kwota wolna od potrąceń w przypadku wymaganej zgody pracownika wynosi:

 1. 100% minimalnego wynagrodzenia netto (1877,62 zł ) – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy;
 2. 80% minimalnego wynagrodzenia netto (1502,10 zł) – przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.