reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Prawo pracy chroni wynagrodzenie pracownika m.in. poprzez ustanowienie kwot wolnych od potrąceń. Wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. zmienia się wysokość kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Potrącenia pieniężne z wynagrodzenia za pracę

Pracodawca może samodzielnie dokonywać potrąceń z wynagrodzeń pracowników, jednak w określonych przez Kodeks pracy granicach. W art. 87 Kodeksu pracy ustawodawca wskazuje, jakie konkretnie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnych wpłat dokonywanych do PPK. Są to:

  1. świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych);
  2. należności inne niż świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne);
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
  4. porządkowe kary pieniężne (art. 108 Kodeksu pracy).

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Powyższa kolejność nie jest przypadkowa. To porządek, w jakim dokonuje się potrąceń.  Ustalone zasady dotyczące wysokości potrąceń przedstawiają się następująco:

  1. świadczenia alimentacyjne – do 3/5 wynagrodzenia pracownika;
  2. inne należności lub zaliczki pieniężne – do 1/2 wynagrodzenia pracownika.

Co więcej, potrącenia z punktu drugiego nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, ale jeśli do potrącenia są również należności alimentacyjne, wówczas łącznie potrącenie nie może przekraczać 3/5 wynagrodzenia.

Porządkowe kary pieniężne potrąca się natomiast bez względu na inne potrącenia. Po dokonaniu wyżej omówionych potrąceń dopiero dokonuje się potrącenia kar pieniężnych. Zgodnie z art. 108 § 3 Kodeksu pracy wysokość kary pieniężna za jedno przekroczenie, a także za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Ponadto wszystkie kary pieniężne mogą wynosić maksymalnie 1/10 wynagrodzenia, które należy się pracownikowi już po dokonaniu wcześniejszych potrąceń.

Niektóre świadczenia podlegają egzekucji z tytułu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Należą do nich:

  • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
  • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
  • należności z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Co istotne, od wynagrodzenia za pracę odejmuje się także w pełnej wysokości kwoty, które były wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, jeśli pracownik nie zachowuje za ten czas prawa do wynagrodzenia.

W przypadku miesiąca, w którym pracownik otrzymuje również składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, potrąceń dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia wraz z tymi składnikami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama