reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Prawo pracy chroni wynagrodzenie pracownika m.in. poprzez ustanowienie kwot wolnych od potrąceń. Wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. zmienia się wysokość kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Potrącenia pieniężne z wynagrodzenia za pracę

Pracodawca może samodzielnie dokonywać potrąceń z wynagrodzeń pracowników, jednak w określonych przez Kodeks pracy granicach. W art. 87 Kodeksu pracy ustawodawca wskazuje, jakie konkretnie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnych wpłat dokonywanych do PPK. Są to:

  1. świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych);
  2. należności inne niż świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne);
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
  4. porządkowe kary pieniężne (art. 108 Kodeksu pracy).

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Powyższa kolejność nie jest przypadkowa. To porządek, w jakim dokonuje się potrąceń.  Ustalone zasady dotyczące wysokości potrąceń przedstawiają się następująco:

  1. świadczenia alimentacyjne – do 3/5 wynagrodzenia pracownika;
  2. inne należności lub zaliczki pieniężne – do 1/2 wynagrodzenia pracownika.

Co więcej, potrącenia z punktu drugiego nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, ale jeśli do potrącenia są również należności alimentacyjne, wówczas łącznie potrącenie nie może przekraczać 3/5 wynagrodzenia.

Porządkowe kary pieniężne potrąca się natomiast bez względu na inne potrącenia. Po dokonaniu wyżej omówionych potrąceń dopiero dokonuje się potrącenia kar pieniężnych. Zgodnie z art. 108 § 3 Kodeksu pracy wysokość kary pieniężna za jedno przekroczenie, a także za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Ponadto wszystkie kary pieniężne mogą wynosić maksymalnie 1/10 wynagrodzenia, które należy się pracownikowi już po dokonaniu wcześniejszych potrąceń.

Niektóre świadczenia podlegają egzekucji z tytułu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Należą do nich:

  • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
  • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
  • należności z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Co istotne, od wynagrodzenia za pracę odejmuje się także w pełnej wysokości kwoty, które były wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, jeśli pracownik nie zachowuje za ten czas prawa do wynagrodzenia.

W przypadku miesiąca, w którym pracownik otrzymuje również składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, potrąceń dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia wraz z tymi składnikami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zając

Partner oraz Dyrektor Zarządzający Accace Advisory, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama