Kategorie

Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Emilia Panufnik
Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r. / Fot. Fotolia
Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r. / Fot. Fotolia
Prawo pracy chroni wynagrodzenie pracownika m.in. poprzez ustanowienie kwot wolnych od potrąceń. Wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. zmienia się wysokość kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Potrącenia pieniężne z wynagrodzenia za pracę

Pracodawca może samodzielnie dokonywać potrąceń z wynagrodzeń pracowników, jednak w określonych przez Kodeks pracy granicach. W art. 87 Kodeksu pracy ustawodawca wskazuje, jakie konkretnie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnych wpłat dokonywanych do PPK. Są to:

 1. świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych);
 2. należności inne niż świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne);
 3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
 4. porządkowe kary pieniężne (art. 108 Kodeksu pracy).

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Powyższa kolejność nie jest przypadkowa. To porządek, w jakim dokonuje się potrąceń.  Ustalone zasady dotyczące wysokości potrąceń przedstawiają się następująco:

 1. świadczenia alimentacyjne – do 3/5 wynagrodzenia pracownika;
 2. inne należności lub zaliczki pieniężne – do 1/2 wynagrodzenia pracownika.

Co więcej, potrącenia z punktu drugiego nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, ale jeśli do potrącenia są również należności alimentacyjne, wówczas łącznie potrącenie nie może przekraczać 3/5 wynagrodzenia.

Porządkowe kary pieniężne potrąca się natomiast bez względu na inne potrącenia. Po dokonaniu wyżej omówionych potrąceń dopiero dokonuje się potrącenia kar pieniężnych. Zgodnie z art. 108 § 3 Kodeksu pracy wysokość kary pieniężna za jedno przekroczenie, a także za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Ponadto wszystkie kary pieniężne mogą wynosić maksymalnie 1/10 wynagrodzenia, które należy się pracownikowi już po dokonaniu wcześniejszych potrąceń.

Niektóre świadczenia podlegają egzekucji z tytułu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Należą do nich:

 • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
 • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
 • należności z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Co istotne, od wynagrodzenia za pracę odejmuje się także w pełnej wysokości kwoty, które były wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, jeśli pracownik nie zachowuje za ten czas prawa do wynagrodzenia.

W przypadku miesiąca, w którym pracownik otrzymuje również składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, potrąceń dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia wraz z tymi składnikami.

Kwoty wolne od potrąceń w 2020 r.

Zgodnie z art. 871 § 1 Kodeksu pracy kwoty wolne od potrąceń dzielimy na 3 grupy:

 1. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę netto (pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnych wpłat do PPK) - należności inne niż świadczenia alimentacyjne;
 2. kwota równa 75% minimalnego wynagrodzenia netto – zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
 3. kwota równa 90% minimalnego wynagrodzenia netto – porządkowe kary pieniężne (art. 108 Kodeksu pracy).

Dla pracownika niepełnoetatowego kwoty te obniża się proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy.

Łatwo można zauważyć, że nie przewidziano kwoty wolnej od potrąceń dla świadczeń alimentacyjnych. W przypadku tego typu należności można potrącić 3/5 nawet od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Znana jest już kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2020. Kwota brutto wyniesie 2600 zł, a netto 1877,62 zł. Oznacza to, że kwotą wolną od potrąceń w 2020 r. dla należności inne niż świadczenia alimentacyjne będzie 1877,62 zł. Natomiast 75% z minimalnego wynagrodzenia netto to 1408,22 zł. Jest to kwota wolna od potrąceń dla zaliczek pieniężnych. 90% z minimalnego wynagrodzenia netto jest równe kwocie 1689,86 zł, czyli będzie to kwota wolna od potrąceń w przypadku porządkowych kar pieniężnych.

Potrącenia za zgodą pracownika

Kolejną kategorią należności są te, które mogą być potrącane za zgodą pracownika. Są to wszystkie pozostałe należności inne niż: świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych), należności inne niż świadczenia alimentacyjne (wymagany jest tytuł wykonawczy na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne), zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, porządkowe kary pieniężne (art. 108 Kodeksu pracy) oraz kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Zgoda na dokonanie potrąceń należności innych niż wyżej wymienione powinna zostać wyrażona na piśmie.

Kwota wolna od potrąceń w przypadku wymaganej zgody pracownika wynosi:

 1. 100% minimalnego wynagrodzenia netto (1877,62 zł ) – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy;
 2. 80% minimalnego wynagrodzenia netto (1502,10 zł) – przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?