REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne

Aleksandra Pajewska
Trzynastka stanowi 8,5% wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego. /Fot. Fotolia
Trzynastka stanowi 8,5% wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Trzynastka wypłacana jest do końca marca danego roku za efektywną pracę w roku poprzednim. Jakim kategoriom pracowników przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, trzynastki?

Kategorie pracowników

Zgodnie z ustawą z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 1144) obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) ciąży na pracodawcy jednostki sfery budżetowej. Trzynastkę dostają tylko pracownicy, czyli osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy. Dotyczy to także zatrudnionych z mianowania, powołania, wyboru. Na podstawie uregulowań podustawowych (wewnątrzzakładowych przepisów płacowych) zobligowani mogą zostać także pracodawcy sektora prywatnego.

REKLAMA

Pracownicy uprawnieni: pracownicy urzędów państwowych, urzędów gmin i miast, pracownicy oświaty, pracownicy biur poselskich. Ustawa nie znajduje zastosowania wobec osób o stanowiskach kierowniczych, np. prezydenta państwa.

Termin wypłaty trzynastki

Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane jest co do zasady do końca marca, czyli do końca pierwszego kwartału roku następnego, następującego po efektywnie przepracowanym roku. Fakt niedotrzymania tego terminu wiąże się z konsekwencjami - grzywną oraz odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych m.in. upomnieniem, naganą lub karą pieniężną. Jeśli jednak prawo do trzynastki wynika z przepisów wewnątrzzakładowych, wówczas pracodawca może wskazać dowolny termin wypłaty.

Zobacz również: Nagroda roczna (tzw. trzynastka)

Prawo do trzynastki

Nabycie prawa do trzynastki w pełnej wysokości uzależnione jest od przepracowania całego roku kalendarzowego u danego pracodawcy. „Przepracowanie całego roku” rozumiane jest – zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z dnia 13 grudnia 2005 roku (II PZP 9/05) – jako pozostawanie w zatrudnieniu. Niezależnie od faktycznego i efektywnego wykonywania pracy. Jest to stanowisko pro pracownicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako pozostawanie w zatrudnieniu traktowane jest przebywanie na zwolnieniu chorobowym.

Pracownikowi, który podjął pracę w danego pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego prawo do trzynastki przysługuje w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu czasu. Minimalny okres zatrudnienia to 6 m-cy. Pracownikowi, który świadczył pracę krócej niż pół roku nie przysługuje więc trzynastka. Od tej zasady wprowadzono kilka wyjątków. Należą do nich: nauczyciele i nauczyciele akademiccy, pracujący zgodnie z organizacją roku szkolnego; śmierć pracownika; urlop ojcowski/macierzyński/ dodatkowy macierzyński/ wychowawczy/ rodzicielski; emerytura/ renta szkoleniowa/ renta z tytułu niezdolności do pracy/ świadczenie rehabilitacyjne; czynna służba wojskowa/ służba zastępcza.

Okresy pracy u różnych pracodawców nie sumują się.

Otrzymanie trzynastki wyklucza ukaranie karą dyscyplinarną, rozwiązanie umowy z winy pracownika, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub nieusprawiedliwiona nieobecność dłuższa niż 2 dni.

Wysokość trzynastki

Trzynastka to 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

  • ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 1144),
  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
  • wyroku SN z dnia 13 grudnia 2005 roku (II PZP 9/05).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

REKLAMA