REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto będzie wypłacał świadczenie wspierające?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Kto będzie wypłacał świadczenie wspierające?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie wspierające to nowy rodzaj wsparcia, które ma przysługiwać osobom niepełnosprawnym. Kto i na jakich zasadach będzie je wypłacał? Na jakim etapie jest projekt ustawy?

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad ustawą o świadczeniu wspierającym. Celem nowego świadczenia jest udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.

REKLAMA

Komu będzie przysługiwało świadczenie wspierające?

Zgodnie z projektem, świadczenie wspierające będzie przysługiwało osobie posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie:

  • od 1 do 3 punktów w skali potrzeby wsparcia – w przypadku dzieci do ukończenia 3. roku życia,
  • od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia – w przypadku osób powyżej 3. roku życia.

Świadczenie wspierające ma być kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Będzie przysługiwało bez względu na wiek i datę powstania niepełnosprawności. Do uzyskania tego rodzaju wsparcia nie będzie wymagane spełnianie kryterium dochodowego. 

Świadczenie wspierające - od kiedy?

REKLAMA

Nowe przepisy będą wprowadzane w trzech etapach. W 2024 r. świadczenie wspierające ma być dostępne dla osób niepełnosprawnych z najwyższym poziomem potrzeb wsparcia, a od 1 stycznia 2025 r. także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeb wsparcia. Od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeb wsparcia. 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej osoby niepełnosprawne będą mogły składać wnioski o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia od stycznia 2024 r. Wnioski o wypłatę świadczenia będzie zaś można składać po uzyskaniu oceny, jednak w 2024 roku. świadczenie będzie wypacane wyłącznie osobom, które uzyskały najwięcej punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie składać wniosek o świadczenie wspierające?

REKLAMA

Postępowanie w sprawie świadczenia wspierającego ma prowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie też wypłacał świadczenie. Nadzór nad zgodnością działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie realizacji świadczenia wspierającego z obowiązującymi przepisami będzie sprawował minister właściwy do spraw rodziny. Nadzór ten nie będzie mógł dotyczyć spraw indywidualnych.

Jak zakłada projekt, do uzyskania świadczenia wspierającego konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS. Będzie to mogła zrobić osoba uprawniona lub osoba upoważniona do reprezentowania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej. W przypadku dziecka będzie to wniosek odpowiednio rodzica, opiekuna prawnego dziecka, rodziny zastępczej, osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego albo innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka.

Projekt zakłada całkowitą cyfryzację procesu ubiegania się i przyznawania świadczenia wspierającego. Wniosek będzie można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej za pomocą systemów teleinformatycznych, które obecnie wykorzystuje się do wnioskowania o takie świadczenia jak m.in. dobry start czy świadczenie wychowawcze.

Do kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych będzie służyła Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Ważne

Należy też pamiętać, iż kształt omawianych przepisów może się jeszcze zmienić, a ostatecznie będzie znany dopiero po zakończeniu procesu legislacyjnego.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA