REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pielęgnacyjne. Jakie są planowane zmiany?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenie pielęgnacyjne. Jakie są planowane zmiany?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne aktualnie przyznawane jest osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Jakie zmiany w tym zakresie zaplanowano? Na jakich zasadach ma być przyznawane zmodyfikowane świadczenia pielęgnacyjne?
rozwiń >

Świadczenie wspierające - projekt ustawy

Trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został przyjęty przez Radę Ministrów. 

REKLAMA

Nowe regulacje wpływają też na inne świadczenia opiekuńcze m.in. świadczenie pielęgnacyjne.

Świadczenie wspierające - dla kogo?

REKLAMA

Świadczenie wspierające ma być nowym rodzajem wsparcia osób niepełnosprawnych. Ma ono na celu udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.

Tym, co ma odróżniać świadczenie wspierające od innych świadczeń opiekuńczych jest to, iż będzie ono skierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Świadczenie wspierające ma przysługiwać osobie posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Takie decyzje będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.

Świadczenie wspierające - kwota

Ile będzie wynosiło nowe świadczenie? Otóż jego kwota będzie powiązana z wysokością renty socjalnej. Od 1 marca 2023 r. renta socjalna wynosi 1588,44 zł brutto miesięcznie. Świadczenie wspierające będzie przysługiwało w wysokości od 50% do 200% renty socjalnej w zależności od określonego w decyzji poziomu potrzeby wsparcia. Renta socjalna jest co roku waloryzowana, dlatego nowe świadczenie również będzie podlegało takim podwyższeniom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do otrzymania świadczenia nie będzie wymagane spełnianie kryterium dochodowego.

Świadczenie wspierające - pierwszy etap w 2024 r.

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym zakłada, iż będzie ono wprowadzane w trzech etapach. W roku 2024 świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób niepełnosprawnych z najwyższym ustalonym poziomem potrzeb wsparcia. Od 1 stycznia 2025 r. ma być dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeb wsparcia. Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2026 r. będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z najniższym poziomem potrzeb wsparcia.

Świadczenie pielęgnacyjne a praca

Ważne

W sytuacji, gdy osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, to jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne. Ma ono przysługiwać w dotychczasowej wysokości, jednak z możliwością dorabiania do corocznego limitu w wysokości 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku.

Świadczenie wspierające a świadczenie pielęgnacyjne

Jak wcześniej poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, warunkiem pobierania zmodyfikowanego świadczenia pielęgnacyjnego będzie uzyskanie przez osobę niepełnosprawną decyzji o poziomie potrzeby wsparcia na odpowiednim poziomie: 

  • od 1 do 3 pkt w skali potrzeby wsparcia w przypadku dzieci do ukończenia 3 r. życia
  • od 70 do 100 pkt w przypadku dzieci i osób powyżej 3. roku życia.

W sytuacji, gdy osoba z niepełnosprawnościami nie będzie pobierała własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun otrzymujący dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, będzie mógł je dalej pobierać na dotychczasowych zasadach.

Ważne

Warto pamiętać, iż projektowane przepisy są wciąż procedowane, dlatego ich ostateczny kształt może jeszcze ulec zmianie.

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne?

Aktualnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom uprawnionym, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

W 2023 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2458,00 zł.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 390)

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA