REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżony zasiłek chorobowy

Aleksandra Pajewska
 Wysokość zasiłku chorobowego/ Fot. Fotolia
Wysokość zasiłku chorobowego/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obniżony zasiłek chorobowy przysługujący mundurowym oraz sędziom i prokuratorom nastąpiło z dniem 1 czerwca 2014 roku na mocy nowelizacji odpowiednich ustaw. Wysokość zasiłku chorobowego została obniżona o 20%.

Zasiłek chorobowy mundurowych

Na mocy ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 502) zasiłek chorobowy przysługujący służbom mundurowym został obniżony o 20%.

REKLAMA

Zgodnie z zasadami obowiązującymi do końca 2013 roku mundurowi za okres absencji w pracy z tytułu choroby otrzymywali zasiłek chorobowy w wysokości pełnego wynagrodzenia (100 proc.). Z dniem 1 czerwca 2014 roku świadczenie to zostało obniżone do 80 proc.

Zmieniły się więc zasady ustalania wysokości uposażenia mundurowych w okresie choroby. Zostali oni objęci regułami obowiązującymi w systemie powszechnym.

Zadaj pytanie na Forum

Zasiłek chorobowy 100 proc.

Świadczenie wypłacane będzie w pełnej wysokości jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Wśród których ustawodawca wskazuje nieobecność w pracy na skutek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wypadku podczas służby lub w drodze do miejsca lub z miejsca jej pełnienia,
  • choroby przypadająca w czasie ciąży,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów, wykonanie zabiegu ich pobrania,
  • oddania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub badanie lekarskie dawców krwi,
  • choroby związana ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, w czasie oddelegowania do pełnienia obowiązków poza granicami Polski (misja i działania ratownicze), w wyniku popełnienia przez inną osobę umyślnego czynu zabronionego w czasie pełnienia służby przez poszkodowanego, służby mającej związek z czynem bohaterskim wymagającym odwagi, który został wykonany z narażeniem zdrowia i życia.

Zobacz również: Zasiłek chorobowy mundurowych

Środki finansowe pozyskane w skutek obniżenia uposażenia chorobowego mają zasilić fundusze przeznaczone na nagrody uznaniowe i zapomogi dla osób, które pełnią służbę w zastępstwie.

Nowelizacja ustawy zakłada również zwiększenie kontroli nad faktycznym wykorzystywaniem zwolnień. Wykonywanie pracy zarobkowej przez mundurowych (tj. wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z jego celem) w czasie trwania zwolnienia spowoduje utratę prawa do uposażenia za cały okres absencji chorobowej. Podmiotami uprawnionymi do dokonywania kontroli są lekarze orzecznicy ZUS.

Zasiłek chorobowy sędziów i prokuratorów

REKLAMA

Także zasady wynagradzania sędziów i prokuratorów przebywających na zwolnieniu lekarskim uległy zmianie. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2014 r. poz. 504) zasiłek chorobowy przyznawany jest sędziom i prokuratorom na takich zasadach, jak pozostałym ubezpieczonym osobom.

Od 1 czerwca 2014 roku otrzymają więc oni jedynie 80 proc. wynagrodzenia. Dotychczas zarówno sędzia jak i prokurator przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymywał zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Zmiany objęły prokuratorów i sędziów: sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, sądów wojskowych, wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz asesorów prokuratury.

Ograniczony został również czas przebywania na zwolnieniu lekarskim, tym samym korzystania z zasiłku chorobowego. Z tego świadczenia można korzystać maksymalnie przez rok.

Wysokość zasiłku chorobowego sędziego i prokuratora

Ustawodawca zdecydował się jednak na wskazanie wyjątkowych sytuacji, w których świadczenie będzie wypłacane w wysokości pełnego wynagrodzenia. Do takich nietypowych przypadków należy: choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności prokuratora lub sędziego. Zaistnienie wyjątkowej sytuacji będzie potwierdzało orzeczenie lekarza orzecznika ZUS a ostatecznie komisja lekarska ZUS (w drodze odwołania).

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

Ustawa z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 502).

Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2014 r. poz. 504).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA