| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Obniżony zasiłek chorobowy

Obniżony zasiłek chorobowy

Obniżony zasiłek chorobowy przysługujący mundurowym oraz sędziom i prokuratorom nastąpiło z dniem 1 czerwca 2014 roku na mocy nowelizacji odpowiednich ustaw. Wysokość zasiłku chorobowego została obniżona o 20%.

Zasiłek chorobowy mundurowych

Na mocy ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 502) zasiłek chorobowy przysługujący służbom mundurowym został obniżony o 20%.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi do końca 2013 roku mundurowi za okres absencji w pracy z tytułu choroby otrzymywali zasiłek chorobowy w wysokości pełnego wynagrodzenia (100 proc.). Z dniem 1 czerwca 2014 roku świadczenie to zostało obniżone do 80 proc.

Zmieniły się więc zasady ustalania wysokości uposażenia mundurowych w okresie choroby. Zostali oni objęci regułami obowiązującymi w systemie powszechnym.

Zadaj pytanie na Forum

Zasiłek chorobowy 100 proc.

Świadczenie wypłacane będzie w pełnej wysokości jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Wśród których ustawodawca wskazuje nieobecność w pracy na skutek:

  • wypadku podczas służby lub w drodze do miejsca lub z miejsca jej pełnienia,
  • choroby przypadająca w czasie ciąży,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów, wykonanie zabiegu ich pobrania,
  • oddania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub badanie lekarskie dawców krwi,
  • choroby związana ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, w czasie oddelegowania do pełnienia obowiązków poza granicami Polski (misja i działania ratownicze), w wyniku popełnienia przez inną osobę umyślnego czynu zabronionego w czasie pełnienia służby przez poszkodowanego, służby mającej związek z czynem bohaterskim wymagającym odwagi, który został wykonany z narażeniem zdrowia i życia.

Zobacz również: Zasiłek chorobowy mundurowych

Środki finansowe pozyskane w skutek obniżenia uposażenia chorobowego mają zasilić fundusze przeznaczone na nagrody uznaniowe i zapomogi dla osób, które pełnią służbę w zastępstwie.

Nowelizacja ustawy zakłada również zwiększenie kontroli nad faktycznym wykorzystywaniem zwolnień. Wykonywanie pracy zarobkowej przez mundurowych (tj. wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z jego celem) w czasie trwania zwolnienia spowoduje utratę prawa do uposażenia za cały okres absencji chorobowej. Podmiotami uprawnionymi do dokonywania kontroli są lekarze orzecznicy ZUS.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »