reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Obniżony zasiłek chorobowy

Obniżony zasiłek chorobowy

Obniżony zasiłek chorobowy przysługujący mundurowym oraz sędziom i prokuratorom nastąpiło z dniem 1 czerwca 2014 roku na mocy nowelizacji odpowiednich ustaw. Wysokość zasiłku chorobowego została obniżona o 20%.

Zasiłek chorobowy mundurowych

Na mocy ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 502) zasiłek chorobowy przysługujący służbom mundurowym został obniżony o 20%.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi do końca 2013 roku mundurowi za okres absencji w pracy z tytułu choroby otrzymywali zasiłek chorobowy w wysokości pełnego wynagrodzenia (100 proc.). Z dniem 1 czerwca 2014 roku świadczenie to zostało obniżone do 80 proc.

Zmieniły się więc zasady ustalania wysokości uposażenia mundurowych w okresie choroby. Zostali oni objęci regułami obowiązującymi w systemie powszechnym.

Zadaj pytanie na Forum

Zasiłek chorobowy 100 proc.

Świadczenie wypłacane będzie w pełnej wysokości jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Wśród których ustawodawca wskazuje nieobecność w pracy na skutek:

  • wypadku podczas służby lub w drodze do miejsca lub z miejsca jej pełnienia,
  • choroby przypadająca w czasie ciąży,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów, wykonanie zabiegu ich pobrania,
  • oddania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub badanie lekarskie dawców krwi,
  • choroby związana ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, w czasie oddelegowania do pełnienia obowiązków poza granicami Polski (misja i działania ratownicze), w wyniku popełnienia przez inną osobę umyślnego czynu zabronionego w czasie pełnienia służby przez poszkodowanego, służby mającej związek z czynem bohaterskim wymagającym odwagi, który został wykonany z narażeniem zdrowia i życia.

Zobacz również: Zasiłek chorobowy mundurowych

Środki finansowe pozyskane w skutek obniżenia uposażenia chorobowego mają zasilić fundusze przeznaczone na nagrody uznaniowe i zapomogi dla osób, które pełnią służbę w zastępstwie.

Nowelizacja ustawy zakłada również zwiększenie kontroli nad faktycznym wykorzystywaniem zwolnień. Wykonywanie pracy zarobkowej przez mundurowych (tj. wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z jego celem) w czasie trwania zwolnienia spowoduje utratę prawa do uposażenia za cały okres absencji chorobowej. Podmiotami uprawnionymi do dokonywania kontroli są lekarze orzecznicy ZUS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 17.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Wysokość zasiłku chorobowego/ Fot. Fotolia
Wysokość zasiłku chorobowego/ Fot. Fotolia

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama