Kategorie

Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia

Aleksandra Pajewska
Odebranie zasiłku chorobowego uzasadnia podjęcie pracy zarobkowej. /fot. Fotolia
Zasiłek chorobowy, a właściwie możliwość odebrania tego świadczenia, stała się przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. TK stwierdził, że zasiłek chorobowy może zostać odebrany. Podstawę odebrania zasiłku chorobowego stanowi wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego.
Reklama

Przedmiotem badań Trybunału Konstytucyjnego była zgodność art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159 z późn. zm.) z art. 67 Konstytucji. Wskazana regulacja określa zasady utraty przyznanego zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 17 p.1 Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Zdaniem TK jest to regulacja zgodna z ustawą zasadniczą. Stąd wykonywanie pracy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, tj. w trakcie pobierania zasiłku chorobowego stanowi podstawę odebrania tego świadczenia.

TK doszedł do powyższych wniosków na podstawie oceny sytuacji konkretnej osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim ze względu na zaburzenia psychologiczno-psychiatryczne. Zainteresowana pobierała z tego tytułu zasiłek chorobowy. W ramach terapii podjęła pracę zarobkową (na podstawie umowy zlecenia), polegającą na udzielaniu płatnych porad prawnych. Celem terapii miało być zintensyfikowanie kontaktów z ludźmi prowadzące do ograniczenie czasu przebywania na zwolnieniu. Praca była więc elementem terapii, zaleconym przez lekarza.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Zainteresowana podnosiła argument podważenia konstytucyjnej zasady zaufania obywatela do państwa i ustanawianego prawa. Podkreślała, że powinna być traktowana w sposób odmienny niż osoby, które świadomie nadużywają zwolnień lekarskich. Odróżnia ją bowiem cel podjęcia pracy. Nie kierowała się motywami finansowymi, zarobkowymi a jedynie leczniczymi.

Zasiłek chorobowy a praca zarobkowa

TK potwierdził, że nie ma podstaw do różnicowania sytuacji osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i jednocześnie wykonujących pracę. Powinny być one traktowane jednakowo. Cel pracy podejmowanej w trakcie trwania zwolnienia zasiłku chorobowego nie ma znaczenia. Praca podejmowana w celu terapeutycznym także uprawnia ZUS do żądania zwrotu zasiłku chorobowego. Jeśli praca, której celem jest terapia, świadczona jest bezpłatnie, wówczas zakład nie ma prawa odebrania zasiłku. 

Wykonywanie pracy zarobkowej jest podstawą do utraty zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy

Zgodnie z art. 67 ustawy zasadniczej obywatelowi przysługuje praw do zabezpieczenia społecznego. Ma on możliwość korzystania ze świadczeń jeśli jest niezdolny do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz jeśli osiągnął wiek emerytalny. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159 z późn. zm.). Zgodnie ze wskazanymi regulacjami ubezpieczonemu przysługuje świadczenie chorobowe z ZUS. Może on korzystać z tego zasiłku, gdy jest niezdolny do pracy a niezdolność ta powstała w trakcie podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Wskazana niezdolność trwała bez przerwy co najmniej 30 dni, powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (maksymalnie w ciągu 14 dni od ustania tego tytułu). Jeśli powodem niezdolności jest choroba zakaźna, to musi ona powstać maksymalnie w ciągu 30 dni od zakończenia ubezpieczenia.

Zasiłek chorobowy emeryta/rencisty

Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego

Wskazana ustawa wylicza sytuacje, w których mimo spełnienia powyższych przesłanek ubezpieczonemu nie przysługuje świadczenie. Ma to miejsce m. in.: gdy przebywając na zwolnieniu lekarskim ubezpieczony podejmuje pracę zarobkową. Forma zatrudnienia (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, samozatrudnienie), rodzaj wykonywanej pracy (działalność handlowa, bycie członkiem rady nadzorczej spółki czy wykonywanie obowiązków pracowniczych) ani wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia pozostają bez znaczenia.

Inne przykłady sytuacji, w których nie przysługuje zasiłek to:

 • wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem,
 • posiadanie prawa do wynagrodzenia z innego tytułu,
 • zaistnienie umyślnego przestępstwa/ wykroczenia jako przyczyny niezdolności,
 • posiadanie ustalonego prawa do emerytury,
 • sfałszowanie zwolnienia.

Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego (żądanie jego zwrotu) nie jest sytuacją wyjątkową. Kontrole ZUS, w okresie od stycznia do września 2013 roku, spowodowały odebranie świadczenia 6 tysiącom osób. Zostali oni pozbawieni łącznie 6175, 1 tys. zł.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

 • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U.1997.78.483),
 • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159 z późn.zm.),
 • wyrok TK z dnia 25 lutego 2014 r. (SK 18/13).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.