REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia

Aleksandra Pajewska
Odebranie zasiłku chorobowego uzasadnia podjęcie pracy zarobkowej. /fot. Fotolia
Odebranie zasiłku chorobowego uzasadnia podjęcie pracy zarobkowej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, a właściwie możliwość odebrania tego świadczenia, stała się przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. TK stwierdził, że zasiłek chorobowy może zostać odebrany. Podstawę odebrania zasiłku chorobowego stanowi wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego.

REKLAMA

Przedmiotem badań Trybunału Konstytucyjnego była zgodność art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159 z późn. zm.) z art. 67 Konstytucji. Wskazana regulacja określa zasady utraty przyznanego zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 17 p.1 Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Zdaniem TK jest to regulacja zgodna z ustawą zasadniczą. Stąd wykonywanie pracy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, tj. w trakcie pobierania zasiłku chorobowego stanowi podstawę odebrania tego świadczenia.

REKLAMA

TK doszedł do powyższych wniosków na podstawie oceny sytuacji konkretnej osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim ze względu na zaburzenia psychologiczno-psychiatryczne. Zainteresowana pobierała z tego tytułu zasiłek chorobowy. W ramach terapii podjęła pracę zarobkową (na podstawie umowy zlecenia), polegającą na udzielaniu płatnych porad prawnych. Celem terapii miało być zintensyfikowanie kontaktów z ludźmi prowadzące do ograniczenie czasu przebywania na zwolnieniu. Praca była więc elementem terapii, zaleconym przez lekarza.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Zainteresowana podnosiła argument podważenia konstytucyjnej zasady zaufania obywatela do państwa i ustanawianego prawa. Podkreślała, że powinna być traktowana w sposób odmienny niż osoby, które świadomie nadużywają zwolnień lekarskich. Odróżnia ją bowiem cel podjęcia pracy. Nie kierowała się motywami finansowymi, zarobkowymi a jedynie leczniczymi.

Zasiłek chorobowy a praca zarobkowa

TK potwierdził, że nie ma podstaw do różnicowania sytuacji osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i jednocześnie wykonujących pracę. Powinny być one traktowane jednakowo. Cel pracy podejmowanej w trakcie trwania zwolnienia zasiłku chorobowego nie ma znaczenia. Praca podejmowana w celu terapeutycznym także uprawnia ZUS do żądania zwrotu zasiłku chorobowego. Jeśli praca, której celem jest terapia, świadczona jest bezpłatnie, wówczas zakład nie ma prawa odebrania zasiłku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywanie pracy zarobkowej jest podstawą do utraty zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy

Zgodnie z art. 67 ustawy zasadniczej obywatelowi przysługuje praw do zabezpieczenia społecznego. Ma on możliwość korzystania ze świadczeń jeśli jest niezdolny do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz jeśli osiągnął wiek emerytalny. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159 z późn. zm.). Zgodnie ze wskazanymi regulacjami ubezpieczonemu przysługuje świadczenie chorobowe z ZUS. Może on korzystać z tego zasiłku, gdy jest niezdolny do pracy a niezdolność ta powstała w trakcie podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Wskazana niezdolność trwała bez przerwy co najmniej 30 dni, powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (maksymalnie w ciągu 14 dni od ustania tego tytułu). Jeśli powodem niezdolności jest choroba zakaźna, to musi ona powstać maksymalnie w ciągu 30 dni od zakończenia ubezpieczenia.

Zasiłek chorobowy emeryta/rencisty

Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego

Wskazana ustawa wylicza sytuacje, w których mimo spełnienia powyższych przesłanek ubezpieczonemu nie przysługuje świadczenie. Ma to miejsce m. in.: gdy przebywając na zwolnieniu lekarskim ubezpieczony podejmuje pracę zarobkową. Forma zatrudnienia (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, samozatrudnienie), rodzaj wykonywanej pracy (działalność handlowa, bycie członkiem rady nadzorczej spółki czy wykonywanie obowiązków pracowniczych) ani wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia pozostają bez znaczenia.

Inne przykłady sytuacji, w których nie przysługuje zasiłek to:

 • wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem,
 • posiadanie prawa do wynagrodzenia z innego tytułu,
 • zaistnienie umyślnego przestępstwa/ wykroczenia jako przyczyny niezdolności,
 • posiadanie ustalonego prawa do emerytury,
 • sfałszowanie zwolnienia.

Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego (żądanie jego zwrotu) nie jest sytuacją wyjątkową. Kontrole ZUS, w okresie od stycznia do września 2013 roku, spowodowały odebranie świadczenia 6 tysiącom osób. Zostali oni pozbawieni łącznie 6175, 1 tys. zł.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

 • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U.1997.78.483),
 • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159 z późn.zm.),
 • wyrok TK z dnia 25 lutego 2014 r. (SK 18/13).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA