reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zgodnie z nazwą zasiłek macierzyński przysługuje matce, która urodziła dziecko. Jednak w określonych sytuacjach prawo do zasiłku może otrzymać również ojciec dziecka.

Ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, kiedy to on, a nie matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego oraz w sytuacji, kiedy ojciec dziecka korzysta z urlopu ojcowskiego.

Ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego, w przypadku rezygnacji z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Matka dziecka może po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zrezygnować z dalszej jego części. Pozostałą część urlopu może wykorzystać ojciec dziecka. Za okres ten ojciec dziecka za ten czas otrzymać zasiłek macierzyński.

Zobacz również serwis: Zasiłek macierzyński

Ponadto ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego także, jeśli musiał przerwać pracę lub działalność gospodarczą i zaopiekować się dzieckiem w związku ze śmiercią matki dziecka albo porzuceniem przez nią dziecka.

Aby otrzymać zasiłek ojciec dziecka musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty:

1) skrócony odpisu aktu urodzenia dziecka,

2) zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego,

3) zaświadczenie o okresie udzielonego ojcu urlopu macierzyńskiego, gdy ojciec jest pracownikiem, 

4) oświadczenie ojca o przerwaniu działalności, gdy prowadzi działalność pozarolniczą,

5) zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej, w przypadku innych ubezpieczonych, 

6) zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 jeżeli ubezpieczony jest pracownikiem, lub zaświadczenie płatnika składek wystawione na druk ZUS Z-3a w przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik.

Zobacz również: Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Ojciec może liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia złożenia dokumentów. W tym samym terminie ZUS powinien wydać decyzję o odmowie wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Od decyzji o odmowie prawa do zasiłku macierzyńskiego ojcu przysługuje odwołanie do Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama