REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogrzeb zmarłego na COVID – organizacja

Pogrzeb zmarłego na COVID – organizacja
Pogrzeb zmarłego na COVID – organizacja
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pogrzeb zmarłego na COVID - jak zorganizować? Czym różni się od tradycyjnego pogrzebu? Jakie są pogrzebowe obostrzenia? Ile osób może być na pogrzebie?

Pogrzeb po COVID-19

Śmierć chorego na COVID-19 pociąga za sobą skutki w postaci odrębnych zasad pochówku ciała. Właścicielka domu pogrzebowego ocenia, że obecnie 25% pogrzebów stanowią pogrzeby covidowe. Więcej odbiorów zmarłych jest z domów niż ze szpitali. Jak wygląda organizacja pogrzebu zmarłego na koronawirusa?

REKLAMA

Organizacja pogrzebu

Przygotowanie pogrzebu osoby, której zgon został już stwierdzony przez lekarza, należy rozpocząć od skontaktowania się z zakładem pogrzebowym. Karta zgonu wystawiona przez lekarza i dowód osobisty zmarłego to podstawa do uzyskania aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego. Pracownicy zakładu pogrzebowego zabiorą zwłoki i przewiozą je do kostnicy lub chłodni. Następnie należy uzgodnić z zakładem pogrzebowym szczegóły pogrzebu i ustalić msze pogrzebową z księdzem w kościele. Należy również wybrać cmentarz, na którym spocznie ciało osoby zmarłej.

Pogrzebowe obostrzenia

Przede wszystkim zaleca się skremowanie ciała nieboszczyka. Jeśli rodzina się nie zgadza, ciało składane jest do trumny. Wówczas w czasie pogrzebu nie ma możliwości otwierania trumny. Przed złożeniem ciała do trumny wkłada się je w 2 worki. Nieboszczyk jest nieubrany. Następuje dezynfekcja i trumna zamykana jest na wkręty.

Czy można zobaczyć zwłoki osoby zmarłej na COVID w szpitalu?

W czasie pandemii dodano § 5a-§ 5c do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Zgodnie z tymi zasadami przy zwłokach osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 należy zachować szczególne środki ostrożności, unikać ubierania zwłok do pochówku, a także ich okazywania. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to zakaz okazywania, a raczej zalecenie. Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi bliskich osób zmarłych na koronawirusa, którzy nie mogli się z nimi pożegnać. W związku z powyższym RPO zwraca uwagę na brak zakazu okazania zwłok i potrzebę wprowadzenia chociażby namiastki standardowej identyfikacji ciała tak, aby rodzina miała pewność, że w trumnie zostało złożone ciało właściwej osoby. Skarżący proponowali zrobienie zdjęcia zmarłej osoby przed zamknięciem trumny, ale obecnie obowiązujące przepisy na to nie zezwalają. Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: " [...] Natomiast przepisy ww. rozporządzenia nie zakazują wprost okazywania zwłok zmarłego na chorobę COVID-19 członkom rodziny. Unikanie ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok, przede wszystkim z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa sanitarnego, jest działaniem przeciwepidemicznym i zapobiegawczym mającym na celu przecięcie dróg szerzenia się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej ww. wirusem. Zatem należy mieć na uwadze okoliczności wynikające z aktualnego reżimu epidemiologicznego."

Ile osób może być na pogrzebie?

Zgodnie z reżimem sanitarnym, w kościele na pogrzebie obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2. Osoby obecne podczas pożegnania zobowiązane są do zachowania dystansu co najmniej 1,5 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, podobne ograniczenia nie obowiązują podczas złożenia trumny z ciałem zmarłego do grobu na cmentarzu. Przy pochówku może uczestniczyć dowolna liczba osób.

Koszty związane z pochówkiem

Koszty pochówku po stronie najbliższych osoby zmarłej zależą od zakładu pogrzebowego. Każdy zakład ma inne stawki. Koszt pogrzebu osoby zmarłej na COVID-19 nie powinien być wyższy ponieważ odchodzi koszt ubierania ciała. Natomiast właściciele zakładów pogrzebowych muszą zapłacić więcej swoim pracownikom za pracę w zagrożeniu zakażeniem koronawirusem. Budżet pozostaje więc niezmieniony.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy w 2021 r. wynosi 4000 zł. Jest to kwota, która ma pokryć koszty pogrzebu. Ze statystyk ZUS wynika, że liczba wypłacanych zasiłków pogrzebowych w czasie pandemii wzrosła. Wysokość zasiłku jest stała. Nie ma znaczenia czy osoba zmarła była chora na COVID-19, czy nie. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do ZUS na formularzy Z-12. Termin na dokonanie tej czynności to 12 miesięcy od dnia śmierci.

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy? Więcej informacji znajduje się w artykule: Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?

Pandemia a wzrost liczby zgonów

REKLAMA

Z danych GUS wynika, że w czasie pandemii wzrosła liczba zgonów. Dla przykładu w 13 tygodniu roku (przełom marca i kwietnia) 2018 było 8689 zgonów, w tym samym okresie 2019 r. było 7795 zgonów, w 2020 r. - 8148 zgonów (początek pandemii), a w 2021 r. - 13099 i statystyka z 13 tygodnia 2021 r. jest jeszcze niekompletna. To prawie 2 razy więcej zgonów niż w tym samym czasie przed pandemią w 2019 r. W 2020 r. znacząco liczba zgonów wzrosła w 41/42 tygodniu roku, a więc od połowy października. Była to II fala pandemii koronawirusa. Najwyższa śmiertelność w 2020 r. przypadała na 45 tydzień roku czyli 2-8 listopada 2020 r. - 16243 osoby. Tymczasem w latach 2018-2019 w tym okresie umierało około 7600 osób.

Czy w czasie pandemii ludzie zaczęli częściej kupować miejsca na cmentarzu? Okazuje się, że na starych cmentarzach miejsca są dziedziczone, natomiast nowych nie przybywa. Tymczasem na cmentarzach komunalnych nie dokonuje się rezerwacji. Nie kupuje się już pomników.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1947)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dziennik Ustaw rok 2001 nr 153 poz. 1783)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA