REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogrzeb zmarłego na COVID – organizacja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pogrzeb zmarłego na COVID – organizacja
Pogrzeb zmarłego na COVID – organizacja
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pogrzeb zmarłego na COVID - jak zorganizować? Czym różni się od tradycyjnego pogrzebu? Jakie są pogrzebowe obostrzenia? Ile osób może być na pogrzebie?

Pogrzeb po COVID-19

Śmierć chorego na COVID-19 pociąga za sobą skutki w postaci odrębnych zasad pochówku ciała. Właścicielka domu pogrzebowego ocenia, że obecnie 25% pogrzebów stanowią pogrzeby covidowe. Więcej odbiorów zmarłych jest z domów niż ze szpitali. Jak wygląda organizacja pogrzebu zmarłego na koronawirusa?

REKLAMA

Organizacja pogrzebu

Przygotowanie pogrzebu osoby, której zgon został już stwierdzony przez lekarza, należy rozpocząć od skontaktowania się z zakładem pogrzebowym. Karta zgonu wystawiona przez lekarza i dowód osobisty zmarłego to podstawa do uzyskania aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego. Pracownicy zakładu pogrzebowego zabiorą zwłoki i przewiozą je do kostnicy lub chłodni. Następnie należy uzgodnić z zakładem pogrzebowym szczegóły pogrzebu i ustalić msze pogrzebową z księdzem w kościele. Należy również wybrać cmentarz, na którym spocznie ciało osoby zmarłej.

Pogrzebowe obostrzenia

Przede wszystkim zaleca się skremowanie ciała nieboszczyka. Jeśli rodzina się nie zgadza, ciało składane jest do trumny. Wówczas w czasie pogrzebu nie ma możliwości otwierania trumny. Przed złożeniem ciała do trumny wkłada się je w 2 worki. Nieboszczyk jest nieubrany. Następuje dezynfekcja i trumna zamykana jest na wkręty.

Czy można zobaczyć zwłoki osoby zmarłej na COVID w szpitalu?

W czasie pandemii dodano § 5a-§ 5c do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Zgodnie z tymi zasadami przy zwłokach osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 należy zachować szczególne środki ostrożności, unikać ubierania zwłok do pochówku, a także ich okazywania. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to zakaz okazywania, a raczej zalecenie. Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi bliskich osób zmarłych na koronawirusa, którzy nie mogli się z nimi pożegnać. W związku z powyższym RPO zwraca uwagę na brak zakazu okazania zwłok i potrzebę wprowadzenia chociażby namiastki standardowej identyfikacji ciała tak, aby rodzina miała pewność, że w trumnie zostało złożone ciało właściwej osoby. Skarżący proponowali zrobienie zdjęcia zmarłej osoby przed zamknięciem trumny, ale obecnie obowiązujące przepisy na to nie zezwalają. Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: " [...] Natomiast przepisy ww. rozporządzenia nie zakazują wprost okazywania zwłok zmarłego na chorobę COVID-19 członkom rodziny. Unikanie ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok, przede wszystkim z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa sanitarnego, jest działaniem przeciwepidemicznym i zapobiegawczym mającym na celu przecięcie dróg szerzenia się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej ww. wirusem. Zatem należy mieć na uwadze okoliczności wynikające z aktualnego reżimu epidemiologicznego."

Ile osób może być na pogrzebie?

Zgodnie z reżimem sanitarnym, w kościele na pogrzebie obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2. Osoby obecne podczas pożegnania zobowiązane są do zachowania dystansu co najmniej 1,5 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, podobne ograniczenia nie obowiązują podczas złożenia trumny z ciałem zmarłego do grobu na cmentarzu. Przy pochówku może uczestniczyć dowolna liczba osób.

Koszty związane z pochówkiem

Koszty pochówku po stronie najbliższych osoby zmarłej zależą od zakładu pogrzebowego. Każdy zakład ma inne stawki. Koszt pogrzebu osoby zmarłej na COVID-19 nie powinien być wyższy ponieważ odchodzi koszt ubierania ciała. Natomiast właściciele zakładów pogrzebowych muszą zapłacić więcej swoim pracownikom za pracę w zagrożeniu zakażeniem koronawirusem. Budżet pozostaje więc niezmieniony.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy w 2021 r. wynosi 4000 zł. Jest to kwota, która ma pokryć koszty pogrzebu. Ze statystyk ZUS wynika, że liczba wypłacanych zasiłków pogrzebowych w czasie pandemii wzrosła. Wysokość zasiłku jest stała. Nie ma znaczenia czy osoba zmarła była chora na COVID-19, czy nie. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do ZUS na formularzy Z-12. Termin na dokonanie tej czynności to 12 miesięcy od dnia śmierci.

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy? Więcej informacji znajduje się w artykule: Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?

Pandemia a wzrost liczby zgonów

REKLAMA

Z danych GUS wynika, że w czasie pandemii wzrosła liczba zgonów. Dla przykładu w 13 tygodniu roku (przełom marca i kwietnia) 2018 było 8689 zgonów, w tym samym okresie 2019 r. było 7795 zgonów, w 2020 r. - 8148 zgonów (początek pandemii), a w 2021 r. - 13099 i statystyka z 13 tygodnia 2021 r. jest jeszcze niekompletna. To prawie 2 razy więcej zgonów niż w tym samym czasie przed pandemią w 2019 r. W 2020 r. znacząco liczba zgonów wzrosła w 41/42 tygodniu roku, a więc od połowy października. Była to II fala pandemii koronawirusa. Najwyższa śmiertelność w 2020 r. przypadała na 45 tydzień roku czyli 2-8 listopada 2020 r. - 16243 osoby. Tymczasem w latach 2018-2019 w tym okresie umierało około 7600 osób.

Czy w czasie pandemii ludzie zaczęli częściej kupować miejsca na cmentarzu? Okazuje się, że na starych cmentarzach miejsca są dziedziczone, natomiast nowych nie przybywa. Tymczasem na cmentarzach komunalnych nie dokonuje się rezerwacji. Nie kupuje się już pomników.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1947)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dziennik Ustaw rok 2001 nr 153 poz. 1783)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: 150 zł podwyżki co roku dla seniorów?

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

REKLAMA

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

REKLAMA