Kategorie

Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?

Wioleta Matela-Marszałek
Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?/Fot. Shutterstock
shutterstock
Zasiłek pogrzebowy w 2021 r. - ile wynosi, czy kwota świadczenia wzrośnie? Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy? Pytania te zadaje sobie wiele osób, chcących uzyskać świadczenie.

Zasiłek pogrzebowy w Polsce

Ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż liczba zasiłków pogrzebowych wypłaconych we wrześniu i październiku 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego w całym kraju wzrosła o 11%.

Czytaj więcej: Zasiłek pogrzebowy - więcej wypłat, mniej formalności [AUDIO]

Komu przysługuje wsparcie? Otóż obecnie zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

 • ubezpieczonego;
 • osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
 • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 • członka rodziny ubezpieczonego, członka rodziny osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Możliwe jest również otrzymanie zasiłku pogrzebowego w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Zasiłek pogrzebowy - dla kogo?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje również:

 • pracodawcy,
 • domowi pomocy społecznej,
 • gminie,
 • powiatowi,
 • osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego,

- jeżeli pokryły koszty pogrzebu. W sytuacji, gdy koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek dzieli się proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy 2021 - kwota

W 2021 r. zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Kwota ta dotyczy członków rodziny osoby zmarłej i nie jest uzależniona od poniesionych kosztów pogrzebu. Gdy koszty pogrzebu pokryła osoba obca lub podmiot taki jak przykładowo dom pomocy społecznej, to zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie wyższej niż 4000 zł.

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego obowiązuje 0d 2011 r. Pojawiają się zatem pomysły jej podwyższenia.

Reklama

Przykładowo 1 grudnia 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Posłowie Lewicy proponują, by kwota zasiłku pogrzebowego wynosiła 7000 zł i podlegała waloryzacji.

O to czy wota zasiłku ulegnie zmianie na czas epidemii w związku ze znacznie podwyższonymi kosztami pochówku był pytany premier w interpelacji poselskiej nr 15472. W odpowiedzi udzielonej 15 grudnia 2020 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed poinformował, iż „w chwili obecnej nie są prowadzone prace legislacyjne, których celem byłaby zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego jak również nie przewiduje się dodatkowego zasiłku związanego z pochówkiem osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2”.

Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Rolnikom podlegającym ubezpieczeniu społecznemu rolników zasiłek pogrzebowy wypłaca KRUS. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaca zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach i rencistach policyjnych, jak również po członkach rodzin emerytów i rencistów policyjnych.

Zasiłek pogrzebowy - termin

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przeciwnym razie prawo do zasiłku wygasa. Możliwe jest złożenie wniosku o zasiłek w terminie 12 miesięcy od dnia pogrzebu, jeżeli niemożliwe było złożenie wniosku w obowiązującym terminie z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub z przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej.

Zasiłek pogrzebowy – jak załatwić?

Ubiegając się o zasiłek pogrzebowy z ZUS, należy złożyć wniosek. Obecnie znajduje się on na druku Z-12.

Do wniosku dołącza się akt zgonu (akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe).

Gdy o zasiłek wnioskuje osoba, będąca członkiem rodziny zmarłego, to ZUS może sam pozyskać akt zgonu. Aby tak się stało, należy wpisać dane identyfikacyjne osoby zmarłej: imię i nazwisko, numer PESEL, datę zgonu. Jeżeli numer PESEL nie został nadany, wpisuje się miejsce zgonu.

Osoba wnioskująca o zasiłek składa ponadto rachunki poniesionych kosztów pogrzebu (w oryginale, a jeżeli oryginał został złożony w banku, to kopie potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem). Do wniosku dołącza się również dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą oraz zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

O zasiłek pogrzebowy można wnioskować online (za pośrednictwem PUE ZUS), osobiście lub drogą pocztową.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 53, ost. zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 1578)

Polecamy serwis: Zasiłek pogrzebowy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  7 maja 2021
  Zakres dat:

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

  Internet popularny w komunikacji z administracją publiczną

  Internet na Mazowszu ma coraz większe znaczenie jako kanał komunikacji z administracją publiczną. Jakie są statystyki?

  Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.