Kategorie

Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?

Wioleta Matela-Marszałek
Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?/Fot. Shutterstock
Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?/Fot. Shutterstock
shutterstock
Zasiłek pogrzebowy w 2021 r. - ile wynosi, czy kwota świadczenia wzrośnie? Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy? Pytania te zadaje sobie wiele osób, chcących uzyskać świadczenie.

Zasiłek pogrzebowy w Polsce

Ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż liczba zasiłków pogrzebowych wypłaconych we wrześniu i październiku 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego w całym kraju wzrosła o 11%.

Czytaj więcej: Zasiłek pogrzebowy - więcej wypłat, mniej formalności [AUDIO]

Komu przysługuje wsparcie? Otóż obecnie zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

 • ubezpieczonego;
 • osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
 • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 • członka rodziny ubezpieczonego, członka rodziny osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Możliwe jest również otrzymanie zasiłku pogrzebowego w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Zasiłek pogrzebowy - dla kogo?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje również:

 • pracodawcy,
 • domowi pomocy społecznej,
 • gminie,
 • powiatowi,
 • osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego,

- jeżeli pokryły koszty pogrzebu. W sytuacji, gdy koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek dzieli się proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy 2021 - kwota

W 2021 r. zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Kwota ta dotyczy członków rodziny osoby zmarłej i nie jest uzależniona od poniesionych kosztów pogrzebu. Gdy koszty pogrzebu pokryła osoba obca lub podmiot taki jak przykładowo dom pomocy społecznej, to zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie wyższej niż 4000 zł.

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego obowiązuje 0d 2011 r. Pojawiają się zatem pomysły jej podwyższenia.

Przykładowo 1 grudnia 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Posłowie Lewicy proponują, by kwota zasiłku pogrzebowego wynosiła 7000 zł i podlegała waloryzacji.

O to czy wota zasiłku ulegnie zmianie na czas epidemii w związku ze znacznie podwyższonymi kosztami pochówku był pytany premier w interpelacji poselskiej nr 15472. W odpowiedzi udzielonej 15 grudnia 2020 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed poinformował, iż „w chwili obecnej nie są prowadzone prace legislacyjne, których celem byłaby zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego jak również nie przewiduje się dodatkowego zasiłku związanego z pochówkiem osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2”.

Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Rolnikom podlegającym ubezpieczeniu społecznemu rolników zasiłek pogrzebowy wypłaca KRUS. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaca zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach i rencistach policyjnych, jak również po członkach rodzin emerytów i rencistów policyjnych.

Zasiłek pogrzebowy - termin

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przeciwnym razie prawo do zasiłku wygasa. Możliwe jest złożenie wniosku o zasiłek w terminie 12 miesięcy od dnia pogrzebu, jeżeli niemożliwe było złożenie wniosku w obowiązującym terminie z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub z przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej.

Zasiłek pogrzebowy – jak załatwić?

Ubiegając się o zasiłek pogrzebowy z ZUS, należy złożyć wniosek. Obecnie znajduje się on na druku Z-12.

Do wniosku dołącza się akt zgonu (akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe).

Gdy o zasiłek wnioskuje osoba, będąca członkiem rodziny zmarłego, to ZUS może sam pozyskać akt zgonu. Aby tak się stało, należy wpisać dane identyfikacyjne osoby zmarłej: imię i nazwisko, numer PESEL, datę zgonu. Jeżeli numer PESEL nie został nadany, wpisuje się miejsce zgonu.

Osoba wnioskująca o zasiłek składa ponadto rachunki poniesionych kosztów pogrzebu (w oryginale, a jeżeli oryginał został złożony w banku, to kopie potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem). Do wniosku dołącza się również dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą oraz zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

O zasiłek pogrzebowy można wnioskować online (za pośrednictwem PUE ZUS), osobiście lub drogą pocztową.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 53, ost. zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 1578)

Polecamy serwis: Zasiłek pogrzebowy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Tylko teraz
199,00 zł
328,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.