REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?/Fot. Shutterstock
Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy w 2021 r. - ile wynosi, czy kwota świadczenia wzrośnie? Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy? Pytania te zadaje sobie wiele osób, chcących uzyskać świadczenie.

Zasiłek pogrzebowy w Polsce

Ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż liczba zasiłków pogrzebowych wypłaconych we wrześniu i październiku 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego w całym kraju wzrosła o 11%.

REKLAMA

Czytaj więcej: Zasiłek pogrzebowy - więcej wypłat, mniej formalności [AUDIO]

Komu przysługuje wsparcie? Otóż obecnie zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

 • ubezpieczonego;
 • osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
 • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 • członka rodziny ubezpieczonego, członka rodziny osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Możliwe jest również otrzymanie zasiłku pogrzebowego w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek pogrzebowy - dla kogo?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje również:

 • pracodawcy,
 • domowi pomocy społecznej,
 • gminie,
 • powiatowi,
 • osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego,

- jeżeli pokryły koszty pogrzebu. W sytuacji, gdy koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek dzieli się proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy 2021 - kwota

W 2021 r. zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Kwota ta dotyczy członków rodziny osoby zmarłej i nie jest uzależniona od poniesionych kosztów pogrzebu. Gdy koszty pogrzebu pokryła osoba obca lub podmiot taki jak przykładowo dom pomocy społecznej, to zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie wyższej niż 4000 zł.

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego obowiązuje 0d 2011 r. Pojawiają się zatem pomysły jej podwyższenia.

REKLAMA

Przykładowo 1 grudnia 2020 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Posłowie Lewicy proponują, by kwota zasiłku pogrzebowego wynosiła 7000 zł i podlegała waloryzacji.

O to czy wota zasiłku ulegnie zmianie na czas epidemii w związku ze znacznie podwyższonymi kosztami pochówku był pytany premier w interpelacji poselskiej nr 15472. W odpowiedzi udzielonej 15 grudnia 2020 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed poinformował, iż „w chwili obecnej nie są prowadzone prace legislacyjne, których celem byłaby zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego jak również nie przewiduje się dodatkowego zasiłku związanego z pochówkiem osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2”.

Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Rolnikom podlegającym ubezpieczeniu społecznemu rolników zasiłek pogrzebowy wypłaca KRUS. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaca zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach i rencistach policyjnych, jak również po członkach rodzin emerytów i rencistów policyjnych.

Zasiłek pogrzebowy - termin

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przeciwnym razie prawo do zasiłku wygasa. Możliwe jest złożenie wniosku o zasiłek w terminie 12 miesięcy od dnia pogrzebu, jeżeli niemożliwe było złożenie wniosku w obowiązującym terminie z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub z przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej.

Zasiłek pogrzebowy – jak załatwić?

Ubiegając się o zasiłek pogrzebowy z ZUS, należy złożyć wniosek. Obecnie znajduje się on na druku Z-12.

Do wniosku dołącza się akt zgonu (akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe).

Gdy o zasiłek wnioskuje osoba, będąca członkiem rodziny zmarłego, to ZUS może sam pozyskać akt zgonu. Aby tak się stało, należy wpisać dane identyfikacyjne osoby zmarłej: imię i nazwisko, numer PESEL, datę zgonu. Jeżeli numer PESEL nie został nadany, wpisuje się miejsce zgonu.

Osoba wnioskująca o zasiłek składa ponadto rachunki poniesionych kosztów pogrzebu (w oryginale, a jeżeli oryginał został złożony w banku, to kopie potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem). Do wniosku dołącza się również dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą oraz zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

O zasiłek pogrzebowy można wnioskować online (za pośrednictwem PUE ZUS), osobiście lub drogą pocztową.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 53, ost. zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 1578)

Polecamy serwis: Zasiłek pogrzebowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA