REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba, Lekarz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązkowe szczepienie dziecka - lekarz zgłosi odmowę i powód

Obowiązkowe szczepienie dziecka - co się zmieni? Lekarz będzie miał obowiązek poinformowania, kto i dlaczego odmówił szczepienia dziecka.

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

Podwyżka dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2021 r.

Podwyżka dla lekarzy stażystów od 1 lipca 2021 r. O ile wzrosną wynagrodzenia młodych lekarzy?

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów 2021

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów - od kiedy? Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zapowiedzianego w Polskim Ładzie.

REKLAMA

Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. [RAPORT]

Przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. dotyczyły częściej niż zwykle zaburzeń psychicznych. Poznaj wyniki raportu ZUS.

Zasiłek chorobowy w 2021 roku

Zasiłek chorobowy z ZUS w 2021 r. wynosi bez zmian 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jaka więc jest jego wysokość netto? Ile dni można go pobierać? Jak ciąża wpływa na kwotę zasiłku? Do kiedy jest wypłacany? Czy zasiłek to dochód? Ile wynosi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Klauzula dobrego samarytanina w czasie COVID-19 to za mało?

Tak zwana klauzula dobrego samarytanina jest potrzebna ale w praktyce jej realizacja będzie trudna do zastosowania – powiedziała PAP mec. Jolanta Budzowska, specjalista ds. prawa medycznego.

REKLAMA

Dodatki dla służby zdrowia - ustawa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy covidowej w sprawie dodatków dla służby zdrowia. Projekt ustawy złożyli posłowie PiS. Celem zmian - jak wskazano w uzasadnieniu - jest "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.

"PPK" w Wielkiej Brytanii z partycypacją na poziomie 80-90% - wywiad

Polskie PPK zostały uregulowane na przykładzie programów długoterminowego oszczędzania funkcjonujących z powodzeniem w innych państwach. Brytyjskie plany kapitałowe zaczęły obowiązywać w 2012 roku i mogą pochwalić się partycypacją na poziomie 80-90% w zależności od wielkości firm. Jakie są warunki uczestnictwa w "PPK" w Wielkiej Brytanii? Na pytania Emilii Panufnik z redakcji Infor.pl odpowiada Malcolm Goodwin, dyrektor odpowiedzialnym za plany kapitałowe w Aviva UK.

Czy z padaczką można mieć prawo jazdy?

Uprawnienia do kierowania pojazdami mocno ułatwiają codzienne życie. Co jednak w sytuacji, w której kandydat na kierowcę jest chory? Czy z padaczką można mieć prawo jazdy? Sprawdźmy.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy – druk Z-15A, Z-15B i dodatkowe dokumenty

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z ZUS składa się na druku Z-15A lub Z-15B. Pierwszy dotyczy przypadku opieki nad dzieckiem, a drugi opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Dodatek solidarnościowy a prawo do świadczeń zdrowotnych

Czy osoby, które utraciły pracę od 15 marca 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa, które otrzymały dodatek solidarnościowy, mają prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ? Co trzeba wziąć ze sobą do lekarza?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co musisz wiedzieć

Ile czasu maksymalnie może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry oraz jak jest płatne? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat regulacji prawnych dotyczących przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim ze względu na problemy psychiczne.

Czy trzeba powiadomić pracodawcę o powrocie z kraju zagrożonego zarażeniem się koronawirusem?

Osoby, które wróciły z podróży do krajów objętych zwiększonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem (np. Włochy), mają obowiązek odbyć 14-dniową kwarantannę i mierzyć temperaturę ciała. Czy pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o takiej podróży? Jakie konsekwencje grożą za brak stosowania się do zaleceń?

Koronawirus - objawy, co zrobić?

Koronawirus powoduje objawy podobne do grypy. Gorączka, kaszel i duszności to niektóre z nich. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem SARS-Cov-2? Co zrobić, jeśli dostrzegasz u siebie objawy koronawirusa?

Kwarantanna – definicja, zasady

Przepisy prawa definiują czym jest kwarantanna i kto musi zostać nią objęty. Czas trwania kwarantanny zależy od konkretnej choroby.

Gdzie bada się próbki pod kątem koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia podało informację, że próbki pod kątem koronawirusa bada się w 13 laboratoriach w Polsce. Sprawdź, gdzie znajdują się te placówki.

Koronawirus: Zwolnienia lekarskie przez telefon

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała rozporządzenie umożliwiające wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon. Ma to związek z epidemią koronawirusa.

Ustawa w sprawie koronawirusa a możliwość zlecenia pracy zdalnej

Ustawa w sprawie koronawirusa wprowadza możliwość zlecenia przez pracodawcę pracy zdalnej. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa pracowników. Może również stanowić test nowej formy wykonywania pracy. Jak podmioty zatrudniające powinny się przygotować?

Zamknięcie żłobka, przedszkola i szkoły z powodu koronawirusa a zasiłek opiekuńczy

Zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa może być podstawą do przyznania zasiłku opiekuńczego. Ile wynosi świadczenie z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w tym czasie? Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile dni można je pobierać?

Pracownik z podejrzeniem koronawirusa - co powinien zrobić pracodawca?

Jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, że pracownik może być zarażony koronawirusem, pracodawca powinien podjąć kroki mające na celu ochronę zdrowia pracowników. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co nalezy wiedzieć o koronawirusie?

Czym jest koronawirus? Jak można się przed nim zabezpieczyć? Ministerstwo Zdrowia podaje podstawowe środki ochronne przeciw nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

Nowa aplikacja ZUS do wystawiania zwolnień lekarskich

Nowa aplikacja e-ZLA służy do szybszego i prostszego wystawiania zwolnień lekarskich przez lekarzy i ich asystentów. ZUS przygotował ją w oparciu o wskazówki udzielane przez samych lekarzy.

Wynagrodzenie chorobowe 2020

Wynagrodzenie chorobowe w 2020 r. przysługuje za okres pierwszych 33 dni choroby. Wyjątek stanowią osoby po 50 roku życia - 14 dni. Wypłaca je pracodawca. Dłuższy od wskazanego okresu choroby powoduje powstanie prawa do zasiłku chorobowego. Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym? Co w przypadku choroby pracownika na przełomie roku kalendarzowego?

Kilka wypłat z rachunku PPK z powodu poważnego zachorowania - zwolnienie z PIT

Zgodnie z indywidualną interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kilkukrotna wypłata środków z jednego rachunku uczestnika PPK związana z poważnym zachorowaniem jego, małżonka lub dziecka skutkuje zwolnieniem z PIT.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - różnice

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to dwa różne ubezpieczenia. Pomyłka może skutkować brakiem prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby pracownika. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń?

Odizolowanie więźnia z podejrzeniem gruźlicy

Odizolowanie więźnia z podejrzeniem gruźlicy od współmieszkańców celi powinno nastąpić już w dniu ujawnienia tych podejrzeń. Są oni bowiem najbardziej narażeni na zakażenie.

Problem z podpisaniem e-ZLA certyfikatem ZUS - co zrobić?

ZUS tłumaczy lekarzom, jak postępować w przypadku wystąpienia problemu z podpisaniem e-ZLA certyfikatem ZUS. Sprawdź, co zrobić.

Upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA

Upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich, jest ważne rok. Po 12 miesiącach należy ponownie upoważnić asystenta przez PUE ZUS. Kto może być asystentem medycznym? Jak przedłużyć upoważnienie?

Świadczenia w razie choroby - porównanie

W polskim systemie ubezpieczeń społecznych i uprawnień pracowniczych istnieją niejako trzy instytucje, od których zależne jest prawo do świadczeń w związku z niezdolnością do pracy. Czym się różnią?

Wspieranie pracowników cierpiących na migrenę

Pracodawcy RP przeprowadzili wśród zrzeszonych podmiotów ankietę, badającą ich wiedzę na temat występowania migreny wśród pracowników. Właścicieli firm zapytano także o sposoby radzenia sobie z absencją lub obniżoną wydajnością pracowników, spowodowaną tą chorobą. Na poziomie deklaracji jest kolorowo – ponad połowa pracodawców zapewnia, że wspiera pracowników cierpiących na migrenę. Jak jest w rzeczywistości?

Szczepienia na grypę dla pracowników jako inwestycja firmy

Szczepienia na grypę dla pracowników to nie tylko przejaw dbania o zdrowie pracowników to także inwestycja firmy. Jako dodatek socjalny pozytywnie wpływa także na zmniejszenie kosztów pracodawcy.

Zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy w Polsce

W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek. Szpitale chcą zatrudniać personel medyczny z Ukrainy. Czy są na to gotowe? Jakie warunki muszą spełnić obywatele Ukrainy?

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka

Osoby chore na raka, które nie są w stanie pracować, mogą liczyć na zasiłki i świadczenia z ZUS. Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać w tym trudnym czasie? Ile wynoszą poszczególne świadczenia dla chorych na nowotwór?

Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

Pierwszym krokiem do tego, aby wyjechać do sanatorium jest uzyskanie odpowiedniego skierowania. Przyszli kuracjusze powinni pamiętać o ważnych zmianach, jakie obowiązują od 19 lipca 2019 r.

Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki

Seniorzy, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie udać się do przychodni, mogą skorzystać z wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki. W jakich godzinach odbywają się wizyty domowe? Co warto o nich wiedzieć?

Zaświadczenie o stanie zdrowia (druk N-14) do świadczenia uzupełniającego jest bezpłatne

Wnioskując o świadczenie uzupełniające, należy przedstawić do KRUS zaświadczenie o stanie zdrowia (druk N-14). Lekarze nie mogą pobierać opłat za wydanie tego zaświadczenia. Jest ono bezpłatne.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest nią średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy. Ile w 2020 r. może minimalnie wynosić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Pracownik, który zachorował, nie zawsze otrzyma wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Ważny jest bowiem czas od kiedy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jaki jest okres wyczekiwania, licząc od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych?

Kto najczęściej chodzi na zwolnienie lekarskie? - dane ZUS

Sprawdź, kto według danych ZUS najczęściej korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Czy są to osoby w wieku przedemerytalnym?

Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy. Wynagrodzenie to nie ulega jednak obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop?

Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany przez chorobę pracownika? Zwolnienie lekarskie można otrzymać jeszcze przed urlopem lub w trakcie trwania wypoczynku. Co na to prawo?

W Katowicach praca w niemal każdym zawodzie

W Katowicach praktycznie nie ma profesji nadwyżkowych. Pracę można znaleźć niemal w każdym zawodzie.

Urlop wypoczynkowy a zdolność do wykonywania pracy - badania kontrolne

Obowiązkiem pracownika jest poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim oraz dostarczenie pracodawcy wydanego przez lekarza medycyny pracy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność lub brak zdolności do wykonywania pracy. Czy pracownik powinien po długiej chorobie, a przed urlopem wypoczynkowym przedstawić pracodawcy orzeczenie lekarskie?

Absencje chorobowe i zasiłki z ZUS w okresie styczeń-kwiecień 2019 r.

Liczba absencji chorobowych w okresie styczeń-kwiecień 2019 r. była niższa niż zeszłoroczna. Jak długie były okresy niezdolności do pracy? Które grupy chorobowe przeważały? W jakim wieku Polacy najczęściej korzystają ze zwolnień lekarskich?

Jakie warunki powinien spełniać lekarz chcący rozpocząć pracę za granicą?

Swobodny przepływ ludzi i usług w obrębie krajów Unii Europejskiej sprawia, że lekarze coraz częściej rozważają rozwijanie swojej kariery zawodowej w szpitalach i przychodniach zlokalizowanych w krajach skandynawskich czy Wielkiej Brytanii. Jakie warunki i formalności powinni spełnić, zanim zdecydują się na tak duży krok, jak wyprowadzka do innego kraju?

Kontrolne badania lekarskie a urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim - GIP

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy kontrolne badania lekarskie nie muszą być wykonane przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego bezpośrednio po długiej chorobie. Analogiczna sytuacja dotyczy wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim lub rodzicielskim. Czy pracownik może pójść na badania kontrolne pierwszego dnia pracy po urlopie wypoczynkowym?

Minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych - kwota bazowa wyższa od lipca 2019 r.

Kwota bazowa, o której mowa jest w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych, zostanie odmrożona i będzie wyższa. Ile wyniesie kwota bazowa od lipca 2019 r.?

Praca lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii po brexicie

Wielu lekarzy i przyszłych lekarzy z Polski rozważa wyjazd do Wielkiej Brytanii. NHS planuje zatrudnienie kilku tysięcy specjalistów medycyny rodzinnej. Jak brexit wpłynie na pracę lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii?

REKLAMA