REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaprzeczenie ojcostwa - kiedy możliwe?

Mężczyźnie przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zachować odpowiedni termin i spełnić odpowiednie wymogi.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Wychowanie dziecka wiąże się z wielkimi wydatkami. By pomóc rodzicom w wychowaniu ich pociech Państwo przewiduje wiele świadczeń oraz dodatków, o które należy zabiegać.

REKLAMA

Za żywego karpia w reklamówce grozi nawet więzienie

Kupując karpia na wigilijny stół pamiętajmy o tym, że to żywa istota, zdolna do odczuwania bólu i cierpienia. Transport żywej ryby w reklamówce to znęcanie się, za które grozi nawet więzienie – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wysokie kary za zatruwanie środowiska

Zatrucie wody, powietrza czy gleby w taki sposób, że obniży się jakość środowiska lub wpłynie na zdrowie ludzi, skończy się więzieniem. Za taki czyn ma grozić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Takie kary przewiduje projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przyjął rząd.

Pobieraczek znów próbuje zarobić na użytkownikach

Nie pomogła kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właściciel serwisu internetowego Pobieraczek.pl nadal wysyła wezwania do zapłaty do internautów – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Prawne podsumowanie listopada 2010 r.

Niniejsze memorandum stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w listopadzie 2010 r., najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz interpretacji podatkowych.

REKLAMA

Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka?

W przypadku, gdy rodzicom dziecka odebrane są prawa rodzicielskie lub w ogóle są nieznani, opiekę dla małoletniego musi ustanowić sąd.

Szykują się kolejne zmiany w procedurze cywilnej

Od postanowień dotyczących grzywien i kar porządkowych będzie można wnieść zażalenie. Pracę nad stosownymi zmiany toczą się już w Parlamencie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

DGP: nowe zasady przechowywania materiałów wybuchowych

Zmianie ulegają zasady przechowywania materiałów wybuchowych. Magazyny przeznaczone do ich składowania powinny być tak skonstruowane i zlokalizowane, by zminimalizować zagrożenie dla ludzi.

Ustawa o dopalaczach okazała się bublem

Nowelizacja ustawy o dopalaczach nie daje możliwości skutecznego ścigania handlarzy dopalaczami. Policja nie może użyć podsłuchów nawet gdyby miała podejrzenia o produkcję lub handel dopalaczami na dużą skalę.

Gminy dofinansują kolektory słoneczne

Prywatne inwestycje mieszkańców związane z ochroną środowiska będą mogły uzyskać dofinansowanie z gmin. Wśród nich znajdzie się instalacja kolektorów słonecznych – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Przy podziale majątku uwzględniane jest przyczynienie się poszczególnych małżonków do jego powstania. Sąd nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie pracy zarobkowej.

Odpowiedzialność za długi dzieci

Rodzice pełnoletniego dłużnika nie odpowiadają za jego zobowiązania. Jeżeli jednak dłużnik nadal mieszka z rodzicami, pewne kłopoty mogą powstać w trakcie egzekucji.

Adopcja - czy potrzebna zgoda dziecka?

Do adopcji niezbędna może okazać się zgoda dziecka. Pamiętać musimy także o zgodzie jego rodziców chyba, że zajdą pewne określone okoliczności wykluczające ten warunek.

II tura wyborów: tryumf niezależnych, sukces Platformy i porażka PiS

Wyniki drugiej tury wyborów zakończyły proces elekcji władz samorządowych w prawie całej Polsce. Prawie, gdyż w jednym z podlaskich miast rezygnacja kandydata sprawiła, że druga tura została przesunięta o dwa tygodnie.

Świąteczne prezenty - jak wybrać bezpiecznie?

Święta tuż tuż, zaczynamy rozglądać się za prezentami dla dzieci. Zanim wyruszymy na poszukiwania wymarzonego prezentu, UOKiK przypomina kilka rad, które pomogą wybrać rzeczy nie tylko atrakcyjne, ale także bezpieczne

W całej Polsce skazani odśnieżają miasta

Ze względu na trudną sytuację w kraju ministerstwo sprawiedliwości podjęło decyzję o zaangażowaniu więźniów w odśnieżanie. Do prac ruszyło ponad półtora tysięcy skazanych. Tyle samo jest w gotowości do pracy.

Andrzej Rzepliński nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Infolinia dla ofiar przemocy w rodzinie

Telefon interwencyjno-informacyjny dla osób pokrzywdzonych przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy lub groźby jej użycia ma zacząć funkcjonować od stycznia 2011 r. Infolinia umożliwi zaoferowanie ofierze przemocy bezpośredniej pomocy zwłaszcza interwencyjnej.

Nowa ustawa o sporcie

Dnia 16 października 2010 r. dotychczas obowiązujące: ustawa o kulturze fizycznej i ustawa o sporcie kwalifikowanym zostaną zastąpione przez ustawę z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, dalej „ustawa”).

Komisja Majątkowa idzie do likwidacji

Komisja Majątkowa, która rozstrzygała roszczenia majątkowe Kościoła względem państwa wkrótce przestanie działa. To efekt nieprawidłowości, jakie pojawiły się przy przekazywaniu Kościołowi majątku.

Dziecko poczęte i jego prawa

Nasciturus w prawie polskim oznacza dziecko poczęte, lecz nienarodzone.Prawo polskie przyznaje takiemu dziecku warunkową zdolność prawną w zakresie czynności, w wyniku których dziecko uzyska jakąś korzyść. Oznacza to, że jeżeli dziecko urodzi się żywe będzie mogło czerpać korzyści z dokonanych na jego rzecz działań

Zawieszenie zajęć szkolnych - czy możliwe z powodu zimy?

Zbyt niska temperatura może spowodować, iż uczniowie nie pójdą do szkoły. W takim bowiem przypadku dyrektor może zawiesić zajęcia. Przerwę uczniowie powinny odpracować w wolną sobotę. Szkoła zaś ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę w wolne dni.

Dodatek na dziecko dla samotnych rodziców

Rodzicom samotnie wychowującym dziecko przysługuje dodatek, jednak jego otrzymanie związane jest ze spełnieniem kilku warunków.

W każdej szkole znajdzie się mydło

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od września 2011 r. w każdej szkole ma znaleźć się mydło. Uczniowie mają mieć także zapewniony dostęp do ciepłej oraz zimnej wody.

Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Przed zakupem zabawki warto zwrócić uwagę na jej oznakowanie. Z niego dowiemy się, czy pluszak lub klocki spełniają określone normy oraz czy dziecko jest w odpowiednim wieku, by się nimi bawić.

Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał dziecko, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Dodatkowo mężczyzna, który uznał ojcostwo jest chroniony, gdy ze względu na stan psychiczny nie był w stanie należycie zadbać o ochronę własnych interesów.

Jaki jest wymiar urlopu okolicznościowego

W dniach szczególnie ważnych dla pracownika w związku z wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi tak zwanego urlopu okolicznościowego. Wymiar urlopu okolicznościowego wynosi 2 dni lub 1 dzień, w zależności od rangi wydarzenia, na które przysługuje dzień wolny.

Czy rodzice mogą swobodnie dysponować spadkiem dziecka?

Gdy dziecko dziedziczy znaczny majątek, pojawia się pytanie, czy rodzice mogą nim swobodnie dysponować. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepis który pozbawia świadczeń z funduszu osoby pełnoletnie, uczące się i posiadające własne dziecko jest niezgodny z Konstytucją. Z chwilą ogłoszenia opisany przepis straci moc obowiązującą. Oznacza to, że osoby pełnoletnie i uczące się, które nie osiągnęły 25 roku życia i posiadają własne dziecko otrzymają świadczenia.

Chcę uznać ojcostwo. Gdzie mogę to zrobić?

Osoby, których oświadczenia są konieczne do uznania ojcostwa, mogą zgłosić się do kierownika urzędu stanu cywilnego lub do sądu opiekuńczego. Za granicą, uznanie ojcostwa może nastąpić przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi.

Kto może wystąpić o sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowego ustalenia ojcostwa może się domagać matka dziecka, domniemany ojciec, jak i samo dziecko. Zarówno matka, jak i domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka, jak również po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

Jak rozliczać dochody dzieci?

W większości przypadków rodzice mogą doliczyć dochody dzieci do swoich dochodów. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa - przykład

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mąż matki dziecka może wytoczyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Poniżej przedstawiamy przykład takiego pozwu.

Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

Podczas X Krajowego Zjazdu Adwokatury wybrano władze palestry oraz podsumowano kolejne trzy lata działania samorządu.

Sądowe ustalenie ojcostwa a nazwisko dziecka

Przez sądowe ustalenie ojcostwa rozumie się stwierdzenie w wyroku sądowym, że dziecko pochodzi od określonego mężczyzny. Sądowe ustalenie ojcostwa następuje więc na mocy orzeczenia sądu i założeniem jest sytuacja w której nie nastąpiło ustalenie pochodzenia dziecka w inny sposób.

Nowe uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka

W dniu 9 listopada 2010 r. weszła w życie nowelizacja przepisów określających uprawnienia rzecznika praw dziecka. Zmieniają się m.in. przepisy ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Świadczenia z pomocy społecznej – wystarczy oświadczenie o dochodach

Według planów Ministerstwa Gospodarki do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej wystarczy złożenie oświadczenia, a nie jak dotychczas – zaświadczenia o dochodach.

Protest sędziów: o połowę mniej rozpraw

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zakończyło akcję protestacyjną. W jej wyniku nie odbyła się połowa zaplanowanych rozpraw – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak starać się o przyznanie adwokata z urzędu?

Bezpłatną pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu sąd przyzna wówczas, gdy jego udział w sprawie uzna za potrzebny. O adwokata z urzędu może starać się osoba, która wykaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ochotnicze hufce pracy będą zatrudniały

Pomimo likwidacji gospodarstw pomocniczych do końca tego rok, zatrudniani za pośrednictwem ochotniczych hufców pracy młodociani nie stracą zatrudnienia. Staną się pracownikami komend wojewódzkich OHP.

Jakie są skutki zaprzeczenia ojcostwa?

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Prawomocny wyrok zaprzeczający ojcostwo, zmienia sytuacją prawną, w jakiej znalazł się zarówno mąż matki dziecka, jak i samo dziecko.

Na czym polega postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa?

W przypadku, gdy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, istnieje domniemanie, iż pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się jednak, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Jak doprowadzić do zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Kiedy majątkiem dziecka zarządza kurator

Jeżeli dobro dziecka pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez nieletnich spadkobierców

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje na podstawie ogólnych zasad prawa spadkowego. Powołanie do spadku może wynikać albo z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie ustawy następuje tylko w sytuacji, gdy spadkodawca, który posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie powołał spadkobiercy w testamencie, albo żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Czym jest grooming

Grooming to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej między osobami dorosłymi a dziećmi w celu ich uwiedzenia i wykorzystania seksualnego.

REKLAMA