reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Dzieci plus fajerwerki - co na to prawo?

Dzieci plus fajerwerki - co na to prawo?

Dziecko nie może samodzielnie kupić fajerwerków. Ich używanie powinno mieć miejsce tylko pod nadzorem rodziców.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym sprzedaż takich materiałów może odbywać się jedynie po uzyskaniu koncesji.

Do sprzedaży materiałów pirotechnicznych widowiskowych potocznie zwanych fajerwerkami nie jest konieczna koncesja (wyjątkiem są fajerwerki, które podczas działania charakteryzują się wysokim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia, a także przeznaczone są do użytku wyłącznie przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną).

Bez względu na konieczność uzyskania specjalnych uprawnień czy jej brak obowiązuje zakaz sprzedaży fajerwerków osobom niepełnoletnim.

Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przy zakupach warto zwrócić uwagę na opakowanie, które powinno zawierać nazwę producenta lub importera oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Zwróćmy też uwagę na instrukcję, która powinna zawierać informacje o bezpieczeństwie podczas użytkowania oraz dotyczące sposobu odpalenia.

Używanie fajerwerków przez dzieci może odbywać się jedynie pod nadzorem rodziców.

Ponadto należy pamiętać, aby przy używaniu materiałów nie naruszać praw innych osób do ciszy i spokoju. Dlatego prywatne używanie fajerwerków jest dozwolone tylko w dwa dni w roku: 31 grudnia i 1 stycznia.

Zobacz również: Zakłócanie ciszy nocnej

Władze lokalne dodatkowo mogą zarządzić zakaz publicznego używania materiałów pirotechnicznych w określonym czasie. Często czynią to w okresie świątecznym, przypominając, że nawet używanie fajerwerków w dniach 31 stycznia i 1 grudnia może odbywać się jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia - jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.

Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń;

Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;

Ustawa z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama