REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konstytucja, Postępowanie sądowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Referendum nie będzie! Senat nie wyraził zgody

Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji. Za wyrażeniem zgody na przeprowadzenie referendum opowiedziało się zaledwie 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52, w tym 50 senatorów PiS. Większość konieczna do wyrażenia zgody na referendum wynosiła 47 głosów

Czym jest referendum i jakie są jego rodzaje?

Vox populi, vox dei – ta łacińska sentencja najlepiej oddaje sens instytucji referendum. Mówiąc ,,po polsku’’ referendum to forma głosowania o charakterze powszechnym będąca przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki referendum obywatele całego kraju lub danego obszaru mogą podejmować bezpośrednio decydować o sprawach będących przedmiotem głosowania.

Dowód z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości w sądzie

Zakończył się właśnie organizowany w siedzibach sądów apelacyjnych cykl szkoleń poświęconych dowodowi z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości. Dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zorganizowało je Centrum Edukacji Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR), a uczestniczyło w nich ponad 300 sędziów, prokuratorów, aplikantów i asystentów sędziów. Założenia tego przedsięwzięcia przybliża Regina Frąckowiak, członkini komisji Krajowej Rady Biegłych Rewidentów ds. szkoleń i autorka tego programu.

Referendum konstytucyjne - Prezydent przedstawił pytania

Na 10 pytań mają odpowiedzieć Polacy podczas referendum konstytucyjnego. Termin referendum w prezydenckim projekcie został wyznaczony na 10-11listopada 2018 r.

REKLAMA

Czy Konstytucja gwarantuje bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej?

Czy Konstytucja gwarantuje bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej? Równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, który gwarantuje Konstytucja, nie może być interpretowany jako bezpłatny dostęp – mówi w rozmowie z PAP profesor prawa z UKSW dr hab. Marek Świerczyński.

Nowa konstytucja w 2021 r.?

Zdaniem Prezydenta Andrzeja Dudy nowa konstytucja mogłaby być gotowa na 2021 r. Pierwszym krokiem w ewentualnej zmianie ustawy zasadniczej ma być referendum konsultacyjne.

Dostęp do informacji o środowisku – dowiedz się wszystkiego o twoim otoczeniu + wniosek

Prawo do informacji o środowisku zapewnia Konstytucja i inne ustawy. Możliwość złożenia wniosku o udzielenie informacji o środowisku i jego ochronie ma każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, obywatelstwa czy zdolności do czynności prawnej. Sprawdź jakich informacji o środowisku i jego ochronie możesz zażądać od władz.

Jak zarejestrować kościół/związek wyznaniowy w 2018 r?

Procedurę rejestracji kościoła/związku wyznaniowego rozpoczyna wniosek składany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prawo do złożenia takiego wniosku ma co najmniej 100 obywateli RP posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Nie zapowiada się by w 2018 r. procedura rejestracji związku wyznaniowego miała się zmienić.

REKLAMA

Wolność wypowiedzi w mediach społecznościowych, czyli co wolno na Facebooku i Twitterze

Wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentalnych praw człowieka, chronionym zarówno aktami prawa międzynarodowego (m.in. przez art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), jak i Konstytucją (art. 54). Oznacza ono, że państwo zasadniczo nie może naruszać praw swoich obywateli do wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Od czasu pojawienia się mediów społecznościowych prawa te zyskały nowy wymiar.

Zmiany w ustawie o kuratorach sądowych

Nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych miała określić zasady tworzenia tzw. sekretariatów kuratorskich. Sekretariaty miały mieścić się przy sądach.

Sprawa wyboru trzech sędziów TK zostanie rozpatrzona przez Trybunał w innym terminie

TK odwołał wyznaczony na czwartek termin rozprawy ws. konstytucyjności wyboru w 2010 r. trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Stanisława Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika. Wiceprezes TK Mariusz Muszyński powiedział PAP, że powodem jest wniosek RPO o wyłączenie go z tej sprawy.

TK: Przepisy ustawy o KRS niezgodne z Konstytucją

20 czerwca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zgodność z Konstytucją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Uznał, że niektóre regulacje tej ustawy są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Instytucja zagadnień prawnych zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Posłowie PiS zaskarżyli w czwartek do TK instytucję zagadnień prawnych kierowanych przez sądy do Sądu Najwyższego, a także Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uważają, że jest ona niekonstytucyjna, sprzeczna z zasadą niezawisłości sędziów.

Czy Prezydent może stosować prawo łaski przed wydaniem prawomocnego wyroku? - uchwała SN

Sąd Najwyższy udzielił odpowiedzi na pytanie prawne związane z ułaskawieniem przez Prezydenta RP Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA. Prezydent skorzystał z konstytucyjnego prawa łaski jeszcze przed zakończeniem postępowania sądowego.

TK zbada konstutucyjność wyboru I prezesa SN oraz trzech sędziów TK

22 czerwca Trybunał Konstytucyjny na wniosek parlamentarzystów PiS zbada konstytucyjność regulaminu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. 13 lipca Trybunał rozpatrzy zaś wniosek Zbigniewa Ziobry w sprawie wyboru w 2010 r. do TK sędziów: Stanisława Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika.

Zasady organizowania zgromadzeń publicznych - praktyczny poradnik

Organizacja zgromadzenia publicznego jest skomplikowaną procedurą, wymagającą prawidłowego planowania oraz znajomości aktualnych przepisów. Na organizatorze przedsięwzięcia spoczywa wiele obowiązków. Z niniejszego poradnika dowiesz się jak prawidłowo, dopełniając wszystkich formalności, zorganizować zgromadzenie publiczne.

Nowa ustawa o zgromadzeniach wejdzie w życie w 2017 r.

Ustawa o zgromadzeniach została uznana za zgodną z Konstytucją i następnie podpisana przez prezydenta.

Międzynarodowy system ochrony praw człowieka

Prawa człowieka stanowią niepowtarzalną wartość społeczną i polityczną. Tworzą istotne kryterium oceny działalności władz, konstytucji i przepisów prawa. Są znaczącym elementem polityki międzynarodowej. Prawa człowieka należą do kategorii praw moralnych. Różnią się jednak pod pewnymi względami od innych tego typu praw.

JOW-y w wyborach do Sejmu po zmianie Konstytucji

Ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce zarządzić za zgodą Senatu ogólnokrajowe referendum. Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące: wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym.

Pakiet onkologiczny i kolejkowy niezgodne z Konstytucją?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz ocenił, że pakiet kolejkowy i onkologiczny to eksperyment "niebywały w skali świata", wprowadzony bez jakiegokolwiek pilotażu. Jak dodał, zdaniem NRL eksperyment ten nie powinien być monitorowany przez tych, którzy go wprowadzają, ale przez niezależne instytucje, dlatego Rada zdecydowała się powierzyć tę ocenę niezależnej kancelarii prawnej.

Trybunał stwierdził ważność z Konstytucją dodatków do świadczeń pielęgnacyjnych

Pytanie prawne dotyczące tej kwestii zadał we wrześniu 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Zdaniem sędziego TK Andrzeja Wróbla programy rządowe tego rodzaju stanowią konstytucyjnie dopuszczalną, organizacyjną formę "szczególnej pomocy ze strony władz publicznych". Dopuszczalne jest odmienne traktowanie osób sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi. Pomoc w wysokości 100 zł miesięcznie była wypłacana od 1 stycznia do 31 marca 2012 r.; przyznawano ją niezależnie od dochodu.

Czy dziecko może samodzielnie działać w sądzie?

Dziecko, będące pokrzywdzonym, nie może samodzielnie działać ani w sądzie ani nawet przed prokuratorem. Za małoletnich pokrzywdzonych (tj. osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia) najczęściej działa w sądzie rodzic, opiekun lub kurator.

Portal Informacyjny jako ułatwienie dostępu do spraw sądowych

Portal Informacyjny, rewolucyjne rozwiązania Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowi istotne ułatwienie dostępu do spraw sądowych. Kto i na jakich zasadach może korzystać z Portalu Informacyjnego?

Skład sądu w procesie kościelnym

Pisma kierowane do stron postępowania nierzadko zawierają określenie osobowego składu sądu, który będzie prowadził ich proces. Różni się on znacznie od sądów powszechnych, gdyż w składzie sądu znajdują się zarówno osoby świeckie, jak i duchowne.

Sztywne stawki mandatów są zgodne z Konstytucją RP

Trybunał Konstytucyjny uznał, że sztywna wysokość mandatów za ok. 300 wykroczeń jest zgodna z Konstytucją. Jakie jest uzasadnienie tej decyzji?

Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania.

Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego

Biegły sądowy powołany zostaje do wypowiedzenia się w kwestiach z zakresu wiedzy specjalistycznej i może żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jako dowód można dopuścić również łączną opinię kilku biegłych.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jaka jest tradycja tego święta?

Ubezpieczenia społeczne - podstawowe informacje

Tematyka zabezpieczenia społecznego jest dość zawiła i nieprzystępna dla przeciętnego obywatela. Wynika to zarówno ze specyfiki prawa zabezpieczenia społecznego, ugruntowanego w licznych ustawach (prawo zabezpieczenia społecznego nie jest w Polsce skodyfikowane), jak również z powodu częstych jego nowelizacji.

Jak wyegzekwować dług?

Gdy dłużnik unika kontaktu, nie stosuje się do ponawianych wezwań do zapłaty, a kolejne monity nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy koniecznym jest wejście na drogę sądową. Celem postępowania sądowego jest bezwzględne uzyskanie tytułu egzekucyjnego, stanowiącego podstawę do dalszego ubiegania się o zwrot długu.

Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli

„Uregulowanie kryteriów i procedur przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli w rozporządzeniu wydanym bez dostatecznych podstaw ustawowych jest niezgodne z konstytucją.”- orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej badanego przepisu o 12 miesięcy.

Obchody Święta Niepodległości 2012

Sprawdź jakie wydarzenia zaplanowano z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 2012 r.

Obchody 11 listopada

Przedstawiamy program uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie.

Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie zgodny z Konstytucją

Zobowiązanie małżonka wyłącznie winnego rozwodu do alimentowania małżonka niewinnego, którego sytuacja materialna w istotny sposób pogorszyła się na skutek rozwodu, jest zgodne z konstytucją.

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim – cz. II

W poniższej publikacji, stanowiącej II część artykułu, który ukazał się w dniu 10 sierpnia 2012 r., zostanie przedstawiony nowy sposób nabycia obywatelstwa polskiego poprzez jego przywrócenie oraz zagadnienia związane z utratą obywatelstwa polskiego oraz z potwierdzeniem posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego, uregulowane w ustawie z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r., poz. 161; dalej „nowa ustawa”).

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim – cz. I

Od 15 sierpnia 2012 r. obowiązuje nowe ustawa o obywatelstwie polskim. Ustawa określa zasady, warunki oraz tryb nabywania i utraty obywatelstwa polskiego, potwierdzania jego posiadania lub utraty, a także właściwość organów w tych sprawach.

Ustawa o obywatelstwie polskim - nowe przepisy

Nowe przepisy ustawy o obywatelstwie polskim przewidują przywrócenie obywatelstwa. Regulują również kwestię wielonarodowości. Ustawa obowiązuje od 15 sierpnia 2012 r.

Święto Wojska Polskiego i 92. rocznica Bitwy Warszawskiej

Dnia 15 sierpnia 2012 r. przypada Święto Wojska Polskiego oraz 92. rocznica Bitwy Warszawskiej.

TK: Określanie wysokości opłaty koncesyjnej przez KRRiT

Trybunał Konstytucyjny uznał art. 40 ustawy o radiofonii i telewizji oraz wydane na jego postawie Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za niekonstytucyjne.

Postępowania grupowe przeciwko gigantom

Grupy poszkodowanych mogą pozwać zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. Bez względu na wielkość i zasięg każdy bowiem podmiot powinien powinien postępować zgodnie z prawem.

Pozew w postępowaniu grupowym - formalności

Pozew w postępowaniu grupowy powinien spełniać warunki przewidziane w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Pozew zbiorowy vademecum

Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób.

Mediacja w postępowaniu grupowym

Mediacja w postępowaniu grupowym jest dobrowolna. Może doprowadzić do ugody największe spory.

Kaucja w postępowaniu grupowym

Sąd może zobowiązać powoda do wniesienia kaucji na żądanie pozwanego. Kaucja ta ma stanowić zabezpieczenie kosztów procesu.

Pozwy zbiorowe - historia

Chociaż największa popularność pozwów zbiorowych przypada na czasy obecne, to ich ich historia rozpoczyna się już w średniowieczu.

Jakie są koszty postępowania grupowego?

Koszty postępowania grupowego rozkładają się na wszystkich członków grupy. Największym wydatkiem może okazać się opłacenie profesjonalnego pełnomocnika.

Postępowanie grupowe krok po kroku

Postępowanie grupowe może zostać wszczęte przez grupę co najmniej dziesięciu poszkodowanych. Pierwszym krokiem jest złożenie zbiorowego pozwu.

Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA

Stany Zjednoczone to ojczyzna pozwów zbiorowych. To właśnie tam do sądu wpływają rekordowe ilości takich powództw.

Powstanie Warszawskie

Chociaż do dziś trwają spory co do zasadności rozpoczęcia powstania w Warszawie, to niewątpliwie pozostaje ono jednym z najbardziej znanych i cenionych za odwagę polskich zrywów narodowych.

Prawne podsumowanie czerwca 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA