REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Prawo, sąd, historia pozwu zbiorowego./ Fot. Fotolia
Prawo, sąd, historia pozwu zbiorowego./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż największa popularność pozwów zbiorowych przypada na czasy obecne, to ich ich historia rozpoczyna się już w średniowieczu.

Historia pozwów zbiorowych

Długa tradycja pozwów zbiorowych sięga swymi korzeniami czasów średniowiecza, jednakże rozkwit tego rozwiązania przypada na wiek XVII, w którym to doszło w Anglii do uchwały Ustawy o Pokoju.

REKLAMA

Pozew zbiorowy ideą Ustawy o Pokoju

Ustawa o Pokoju pozwalała poszkodowanym wspólnie wstąpić na drogę sądową, na której mogli  dochodzić swych roszczeń. Działanie to było możliwe w wypadku, kiedy szkoda członków grupy występujących z pozwem wynikała ze zdarzeń cechujących się tym samym charakterem. Z początku poszkodowani nie posiadali reprezentantów, toteż wszyscy musieli stawiać się na rozprawach. Osoba reprezentanta została powołana w chwili, gdy wcześniejszy porządek okazał się być defektywnym (trudności nastręczała duża ilość wniosków, potrzeba gromadzenia wielu osób w jednym miejscu, jak również niewielka pojemność sądowych sal).

Niedługo po uchwale Ustawy o Pokoju w Anglii idea pozwów zbiorowych przedostała się do innych części Europy oraz do USA.

Pozwy zbiorowe w USA

Stany Zjednoczone obecnie wiodą prym w ilości napływających do sądów pozwów grupowych. Na przestrzeni ostatnich lat w kraju tym za sprawą wspólnych pozwów przed sądem stanęło wielu rynkowych gigantów, takich m. in. jak producent leku Vioxx, czy też Nintendo. Niejedna z tych głośnych spraw zakończyła się wyrokiem, na mocy którego pozwana korporacja zobligowana została do wypłaty milionowych odszkodowań.

Zobacz również: Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W USA pozew zbiorowy może wystosować dowolna grupa poszkodowanych - niezależnie od tego, czy posiada ona status formalny czy nieformalny. Może to być instytucja, organizacja, jak również fundacja. W skład grupy mogą wchodzić osoby oznaczone z imienia i nazwiska, jak również anonimowe, działające w celu ochrony własnych praw.  

Pozywająca grupa jednak musi charakteryzować się odpowiednią liczebnością - taką, która uniemożliwia uczestnictwo wszystkich poszkodowanych w procesie. Pozew także musi mieć solidną podstawę prawną.

Pozwy zbiorowe w Polsce

Pozwy zbiorowe w Polsce to zjawisko stosunkowo nowe. Ustawa dająca moc prawną temu typowi działania weszła w życie z dniem 19 lipca 2010 r. Dzięki niej poszkodowani mogą się grupować, by wspólnie dochodzić swych roszczeń, co wpływa znacznie na poprawę działania mechanizmu prawnego w kraju. Możliwość wystosowania pozwów zbiorowych to środek ku zapewnieniu konsumentom skutecznej ochrony ich praw.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

  Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

  Szkolenie wojskowe dla młodych po szkole średniej. Będzie uposażenie powyżej minimalnego wynagrodzenia za miesiąc w koszarach

  Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Szkolenie byłoby bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

  REKLAMA

  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  REKLAMA

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  REKLAMA