| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Pozwy zbiorowe - historia

Pozwy zbiorowe - historia

Chociaż największa popularność pozwów zbiorowych przypada na czasy obecne, to ich ich historia rozpoczyna się już w średniowieczu.

Historia pozwów zbiorowych

Długa tradycja pozwów zbiorowych sięga swymi korzeniami czasów średniowiecza, jednakże rozkwit tego rozwiązania przypada na wiek XVII, w którym to doszło w Anglii do uchwały Ustawy o Pokoju.

Pozew zbiorowy ideą Ustawy o Pokoju

Ustawa o Pokoju pozwalała poszkodowanym wspólnie wstąpić na drogę sądową, na której mogli  dochodzić swych roszczeń. Działanie to było możliwe w wypadku, kiedy szkoda członków grupy występujących z pozwem wynikała ze zdarzeń cechujących się tym samym charakterem. Z początku poszkodowani nie posiadali reprezentantów, toteż wszyscy musieli stawiać się na rozprawach. Osoba reprezentanta została powołana w chwili, gdy wcześniejszy porządek okazał się być defektywnym (trudności nastręczała duża ilość wniosków, potrzeba gromadzenia wielu osób w jednym miejscu, jak również niewielka pojemność sądowych sal).

Niedługo po uchwale Ustawy o Pokoju w Anglii idea pozwów zbiorowych przedostała się do innych części Europy oraz do USA.

Pozwy zbiorowe w USA

Stany Zjednoczone obecnie wiodą prym w ilości napływających do sądów pozwów grupowych. Na przestrzeni ostatnich lat w kraju tym za sprawą wspólnych pozwów przed sądem stanęło wielu rynkowych gigantów, takich m. in. jak producent leku Vioxx, czy też Nintendo. Niejedna z tych głośnych spraw zakończyła się wyrokiem, na mocy którego pozwana korporacja zobligowana została do wypłaty milionowych odszkodowań.

Zobacz również: Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA

W USA pozew zbiorowy może wystosować dowolna grupa poszkodowanych - niezależnie od tego, czy posiada ona status formalny czy nieformalny. Może to być instytucja, organizacja, jak również fundacja. W skład grupy mogą wchodzić osoby oznaczone z imienia i nazwiska, jak również anonimowe, działające w celu ochrony własnych praw.  

Pozywająca grupa jednak musi charakteryzować się odpowiednią liczebnością - taką, która uniemożliwia uczestnictwo wszystkich poszkodowanych w procesie. Pozew także musi mieć solidną podstawę prawną.

Pozwy zbiorowe w Polsce

Pozwy zbiorowe w Polsce to zjawisko stosunkowo nowe. Ustawa dająca moc prawną temu typowi działania weszła w życie z dniem 19 lipca 2010 r. Dzięki niej poszkodowani mogą się grupować, by wspólnie dochodzić swych roszczeń, co wpływa znacznie na poprawę działania mechanizmu prawnego w kraju. Możliwość wystosowania pozwów zbiorowych to środek ku zapewnieniu konsumentom skutecznej ochrony ich praw.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »