reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Pozew zbiorowy vademecum

Pozew zbiorowy vademecum

Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób.

Wspólny pozew to środek mający na celu ochronę konsumentów przed szkodami, jakich źródłem mogą być niebezpieczne produkty, jak również niemające podstaw prawnych klauzule w umowach. Aktem nadającym moc prawną pozwom zbiorowym w Polsce jest Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym z dn. 17 grudnia 2009 roku, która weszła w życie z dniem 17 lipca 2010 r. Ustawa nie stanowi podstawy roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Zobacz również: Pozew zbiorowy do sądu pracy - czy możliwy?

Przygotowanie pozwu zbiorowego

W celu wystosowania pozwu zbiorowego należy prawidłowo przygotować wniosek  o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje na temat okoliczności zdarzenia, z których jasno wynika, iż dochodzone roszczenia są jednego rodzaju. Jeżeli obiektem roszczeń będą pieniądze, należy określić ich sumę dla każdego z poszkodowanych lub ich podgrupy.

Zobacz także: Złożenie pozwu zbiorowego

Grupa pozywających powinna mieć swego reprezentanta. W świetle tego wymogu do wniosku musi zostać dołączone oświadczenie powoda o tym, iż występuje on w roli reprezentanta. Do dokumentu należy także dołączyć oświadczenia poszczególnych poszkodowanych o przystąpieniu do grupy, jak również zgodzie co do osoby reprezentanta. Wniosek powinien zostać zaopatrzony także w umowę reprezentanta grupy z pełnomocnikiem, która jasno określa warunki wynagrodzenia pełnomocnika.

Warunki pozwu zbiorowego

Pozew zbiorowy może zostać wystosowany przez grupę co najmniej 10 osób, które dochodzą roszczeń tego samego rodzaju. Dla każdego z członków grupy musi zostać określona taka sama wysokość roszczenia, chyba że grupa zostanie podzielona na podgrupy (każda musi liczyć min. 2 osoby), dla których zostanie określona wysokość roszczeń.
Grupa poszkodowanych musi mieć swego reprezentanta, który wytacza powództwo. Jego rolę może pełnić członek grupy lub rzecznik konsumentów. Jednak sam powód musi być zastąpiony adwokatem bądź radcą prawnym (chyba że sam posiada ich uprawnienia).

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Wynagrodzenie pełnomocnika występującej z pozwem grupy nie może być większe jak 20% kwoty, jaką sąd zasądził dla powoda.

Ile kosztuje pozew zbiorowy

Opłata uiszczana na rzecz sądu wynosi do 2% wartości całego roszczenia, jednak w chwili orzeczenia winy pozwanego, opłata ta automatycznie przechodzi na niego. Pełnomocnik grupy pobiera wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej 20% wartości roszczeń. Składając pozew zbiorowy należy także wpłacić kaucję, która ma stanowić zabezpieczenie kosztów postępowania pozwanego - wynosi ona do 20% wartości roszczeń.

Zobacz także: Koszty postępowania grupowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama