REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pozew grupowy./ Fot. Fotolia
Pozew grupowy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób.

Wspólny pozew to środek mający na celu ochronę konsumentów przed szkodami, jakich źródłem mogą być niebezpieczne produkty, jak również niemające podstaw prawnych klauzule w umowach. Aktem nadającym moc prawną pozwom zbiorowym w Polsce jest Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym z dn. 17 grudnia 2009 roku, która weszła w życie z dniem 17 lipca 2010 r. Ustawa nie stanowi podstawy roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

REKLAMA

Zobacz również: Pozew zbiorowy do sądu pracy - czy możliwy?

Przygotowanie pozwu zbiorowego

W celu wystosowania pozwu zbiorowego należy prawidłowo przygotować wniosek  o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje na temat okoliczności zdarzenia, z których jasno wynika, iż dochodzone roszczenia są jednego rodzaju. Jeżeli obiektem roszczeń będą pieniądze, należy określić ich sumę dla każdego z poszkodowanych lub ich podgrupy.

Zobacz także: Złożenie pozwu zbiorowego

Grupa pozywających powinna mieć swego reprezentanta. W świetle tego wymogu do wniosku musi zostać dołączone oświadczenie powoda o tym, iż występuje on w roli reprezentanta. Do dokumentu należy także dołączyć oświadczenia poszczególnych poszkodowanych o przystąpieniu do grupy, jak również zgodzie co do osoby reprezentanta. Wniosek powinien zostać zaopatrzony także w umowę reprezentanta grupy z pełnomocnikiem, która jasno określa warunki wynagrodzenia pełnomocnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki pozwu zbiorowego

Pozew zbiorowy może zostać wystosowany przez grupę co najmniej 10 osób, które dochodzą roszczeń tego samego rodzaju. Dla każdego z członków grupy musi zostać określona taka sama wysokość roszczenia, chyba że grupa zostanie podzielona na podgrupy (każda musi liczyć min. 2 osoby), dla których zostanie określona wysokość roszczeń.
Grupa poszkodowanych musi mieć swego reprezentanta, który wytacza powództwo. Jego rolę może pełnić członek grupy lub rzecznik konsumentów. Jednak sam powód musi być zastąpiony adwokatem bądź radcą prawnym (chyba że sam posiada ich uprawnienia).

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Wynagrodzenie pełnomocnika występującej z pozwem grupy nie może być większe jak 20% kwoty, jaką sąd zasądził dla powoda.

Ile kosztuje pozew zbiorowy

Opłata uiszczana na rzecz sądu wynosi do 2% wartości całego roszczenia, jednak w chwili orzeczenia winy pozwanego, opłata ta automatycznie przechodzi na niego. Pełnomocnik grupy pobiera wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej 20% wartości roszczeń. Składając pozew zbiorowy należy także wpłacić kaucję, która ma stanowić zabezpieczenie kosztów postępowania pozwanego - wynosi ona do 20% wartości roszczeń.

Zobacz także: Koszty postępowania grupowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA