| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA

Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA

Stany Zjednoczone to ojczyzna pozwów zbiorowych. To właśnie tam do sądu wpływają rekordowe ilości takich powództw.

Stany Zjednoczone

Pozwy grupowe w Stanach Zjednoczonych cieszą się dużą popularnością oraz efektywnością. Od 2010 roku rozwiązanie to pozwala na dochodzenie roszczeń także w Polsce.

Stany Zjednoczone są często mianowane ojczyzną pozwów zbiorowych. To właśnie tam na ich mocy zostaje wciągniętych na drogę postępowania sądowego rekordowa ilość różnego typu usługodawców, instytucji, firm małych, a także gigantycznych koncernów. Do najczęściej pozywanych należą przedsiębiorstwa branży tytoniowej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej, jak również banki, sieci handlowe itp.

Amerykańskie społeczeństwo charakteryzuje się dużą świadomością wolności, dlatego też jest aż tak wyczulone na punkcie łamania przez wszelakie instytucje praw jednostki. Pozwy zbiorowe w Stanach Zjednoczonych stanowią broń nie tylko przed nieuczciwymi podmiotami, lecz także niebezpiecznymi produktami - amerykańskie firmy jak żadne inne na świecie zważają, by ich produkty nie zaszkodziły klientom. Przykładowo producent leku Vioxx, który miał negatywny wpływ na zdrowie użytkowników, poszedł z pozywającymi (27 tys. osób!) na ugodę i wypłacił na ich rzecz odszkodowania o łącznej sumie 4,85 miliardów dolarów.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

Polska

Pozwy zbiorowe w Polsce to zjawisko stosunkowo nowe. Ich zastosowanie zyskało moc prawną na podstawie Ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która weszła w życie dnia 19 lipca 2010 r. Jednak mimo niedługiej tradycji tego rozwiązania w naszym kraju, pomogły one uzyskać odszkodowania już bardzo wielu grupom.

Wśród pozwanych podmiotów można wymienić banki, m. in. BRE Bank, instytucje finansowe, jak chociażby ZUS, nieuczciwych deweloperów, internetowych oszustów, operatorów linii telefonicznych, jak również całe miasta i gminy oraz wiele innych firm i instytucji, które przyniosły szkodę swym klientom. Popularność pozwów zbiorowych w Polsce nie dziwi, gdyż jest to rozwiązanie mniej kosztowne niż pozwy indywidualne.

Wraz z pojawieniem się nowego narzędzia dochodzenia roszczeń, zrodziła się potrzeba miejsc, w których poszkodowani będą się odnajdywać i zrzeszać pod sztandarem wspólnej sprawy. Stosunkowo szybko pojawiły się portale internetowe, spełniające rolę platformy porozumienia osób, które postanowiły skutecznie zawalczyć o swoje prawa.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »