REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obywatelstwo, Konstytucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinna zawierać skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu toku instancyjnego, w ciągu trzech miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Co to jest skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna to środek prawny pozwalający osobie fizycznej bądź prawnej na zweryfikowanie ostatecznych rozstrzygnięć organów publicznych, które naruszają konstytucyjne prawa i wolności osoby występującej ze skargą. Skarga konstytucyjna może być wniesiona tylko w wypadku wyczerpania toku instancyjnego, czyli gdy wykorzystamy już wszystkie środki odwoławcze.

Przepisy o rencie socjalnej zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy na mocy których renta socjalna przysługuje tylko tym, którzy stali się niepełnosprawni w trakcie pobierania nauki są  zgodne z konstytucją.

Komorowski odzyskuje poparcie

Bronisław Komorowski odzyskuje poparcie w kolejnych sondażach wyborczych. Przewaga nad Jarosławem Kaczyńskim zwiększyła się do 11 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej oraz Polsat News.

REKLAMA

Znamy już 11 nowych posłów

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło wielu polskich parlamentarzystów. Było wśród nich było liczne grono posłów i posłanek. W dniu 5 mają 2010 r. ślubowanie poselskie złożyły osoby które obejmą mandat po tragicznie zmarłych.

Olechowski ma podpisy

O północy 6 mają 2010 r. mija termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. Warunkiem uczestnictwa w walce o Pałac prezydencki jest zebranie 100 tyś podpisów pod kandydaturą. Taką ilość podpisów udało się zebrać Andrzejowi Olechowskiemu.

Zdzisław Podkański rezygnuje

Związany ze Stronnictwem „Piast” Zdzisław Podkański rezygnuje ze startu w przedterminowych wyborach prezydenckich.

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana


Pomimo wcześniejszych kontrowersji, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.W miejsce Kolegium IPN, powstanie dziewięcioosobowa Rada.

REKLAMA

Komorowski dominuje w przedwyborczych sondażach

Bronisław Komorowski jest faworytem wyścigu prezydenckiego. W drugiej turze wyborów nie da szans Jarosławowi Kaczyńskiemu – wynika z sondażu GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”.

Program sobotnich uroczystości żałobnych w Warszawie

Znamy już program sobotnich uroczystości żałobnych w Warszawie

PiS rozważa kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński może być kandydatem na Prezydenta RP – nie milkną medialne spekulacje dotyczące zbliżających się wyborów po tragedii w Smoleńsku.

Prezydencka para spocznie na Wawelu

To już pewne. Prezydent Lech Kaczyński oraz Pierwsza Dama Maria Kaczyńska spoczną w krypcie na Wawelu. Sarkofag prezydenckiej pary będzie umieszczony w przedsionku krypty Marszałka Piłsudskiego.

Narodowy Bank Polski po śmierci Prezesa

Śmierć Sławomira Skrzypka w katastrofie w Smoleńsku pozbawiła Narodowy Bank Polski jego szefa. W tej sytuacji nie wiadomo, czy Rada Polityki Pieniężnej może podejmować decyzje.

Ostatni apel Janusza Kochanowskiego

Ostatnią decyzją Janusza Kochanowskiego jako Rzecznika Praw Obywatelskich było wystosowanie apelu do Ombudsmana Federacji Rosyjskiej, aby wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan.

Zginęli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP

W katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu zginął Szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor oraz czterech dowódców sił zbrojnych.

Jak wybrany zostanie nowy szef IPN


W katastrofie lotniczej samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiej zginął szef IPN – Janusz Kurtyka. Jego następcę będzie musiał wskazać Sejm.

Ostatnie przemówienie Prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu


Przeczytaj przemówienie Lecha Kaczyńskiego, które miało zostać wygłoszone w Katyniu. Prezydent zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Funkcjonowanie Państwa po katastrofie

Dla funkcjonowania Państwa Polskiego katastrofa z dnia 10.04.2010r. ma niebagatelne znaczenie- śmierć poniosło oprócz Prezydenta RP wiele osób piastujących równie ważne funkcje- m.in. Prezes NBP i IPN, a także posłowie i senatorzy.

Prezydent RP Lech Kaczyński nie żyje

10 kwietnia 2010r. w katastrofie samolotowej zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką- a także wszyscy pozostali członkowie delegacji Państwowej na obchody 70-ej rocznicy mordu katyńskiego- w tym posłowie i senatorowie, przedstawiciele rządu i kancelarii Prezydenta RP, dowódcy Sił Zbrojnych, przedstawiciele duchowieństwa oraz Rodzin Katyńskich.

Kto może być Prezydentem RP?

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko dlatego też nie każdy może zostać Prezydentem.

Marszałek Sejmu

Marszałek Sejmu jest drugą po Prezydencie osobą w Państwie. Ma szerokie uprawnienia reprezentacyjne, a także kieruje pracami Sejmu i przekazuje Prezydentowi ustawy do podpisu.

Kary za brak winiety w samochodzie zgodne z Konstytucją


Kara pieniężna przy braku opłaty za przejazd po drogach krajowych, w sytuacji gdy kierowca opłatę uiścił ale nie posiadał potwierdzającej to karty w pojeździe, jest zgodna z konstytucją – orzekł 25 marca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny.

TK: opłata od apelacji zgodna z Konstytucją

Osoba zwolniona od kosztów sądowych jest zobowiązana do uiszczenia opłaty podstawowej od apelacji. Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę konstytucyjną na przepisy dotyczące kosztów sądowych.

Alimenty a prawo jazdy

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. osoby zalegające z alimentami nie stracą już prawa jazdy. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, umożliwiający odbieranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, jest niezgodny z konstytucją.

Komu przysługuje prawo do życia?

Prawo dożycia jest jednym z fundamentalnych praw obywatelskich. Przewidują je ustawodawstwa wszystkich wysokorozwiniętych państw. Nie jest to jednak prawo bezwzględne. Oznacza to, że prawo przewiduje niekiedy odstępstwa od tej zasady i zezwala na zabicie człowieka w określonej sytuacji.

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Jakie kompetencje ma Prezydent RP wobec rządu?

Prezydent RP to najważniejsza osoba w naszym państwie. Wybieramy go raz na pięć lat w wyborach bezpośrednich. Warto jednak wiedzieć jakie przysługują mu kompetencje, innymi słowy co może a czego nie może robić.

Skazani nie mogą kandydować do Parlamentu

Zgodnie z nowelizacją Konstytucji, która weszła w życie w dniu 21 października 2009 roku osoby skazane nie będą mogły robić kariery w polityce.

Odwołanie ministra

Ministrowie ponoszą odpowiedzialność polityczną przed Sejmem i przed premierem. Narzędziem kontroli jest wotum nieufności.

Władza wykonawcza

Trójpodział władzy to jeden z filarów współczesnego demokratycznego państwa prawa. Koncepcja ta zakłada istnienie trzech autonomicznych władz w państwie. Wyróżnia się trzy rodzaje władz- władzę ustawodawczą, władzę wykonawczą, władzę sądowniczą.

Nowe projekty konstytucji

Obowiązująca w Polsce Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Od tamtej pory w naszym kraju zmieniło się bardzo wiele, dlatego też autorytety prawnicze proponują zmiany w obecnej ustawie zasadniczej.

Władza sądownicza

Jak zapewne każdy wie w Polsce obowiązuje trójpodział władzy. Władzę dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Tę ostatnią sprawują sądy i trybunały.

Jazda w pasach zgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa jest zgodny z Konstytucją RP. Tym samym nie przychylił się do zarzutu skarżącego, iż jazda w pasach bezpieczeństwa narusza godność człowieka.

Jakie są źródła prawa karnego w Polsce?

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP źródłami prawa w Polsce są: Konstytucja, ratyfikowana umowa międzynarodowa ustawa, rozporządzenie a także akty prawa miejscowego.

51 Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego

Katedra Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego już po raz piąty będzie organizatorem Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego.

Przepisy o przechowywaniu pojazdów usuniętych zgodne z konstytucją

W dniu 25 maja 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Przedsiębiorstwa Motoryzacyjnego "Polmozbyt Szczecin" sp. z o.o. dotyczącą przepisów regulujących zasady przechowywania pojazdów usuniętych z dróg.

Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) to konstytucyjny organ, którego głównym zadaniem jest sprawowanie kontroli nad najważniejszymi instytucjami naszego kraju.

Zmiany w Konstytucji RP

Dnia 7 maja 2009 r. Sejm zmienił treść Konstytucji. Jest to druga zmiana ustawy zasadniczej w ciągu 1 lat jej obowiązywania.

Organizacja wewnętrzna Sejmu

Sejm i Senat stanowią w Polsce władzę ustawodawczą. Jest to z punktu widzenia obywateli bardzo istotna kwestia, która często połączona jest z wieloma emocjami. Dlatego warto znać organizację Sejmu i sposób jego działania.

Święto 3 Maja

Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie. Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj.

Kompetencje Rady Ministrów

W Polsce rozróżniamy władzę sądowniczą, ustawodawczą i wykonawczą. Władza sądownicza sprawowana jest przez sądy, ustawodawcza przez Sejm i Senat, natomiast władza wykonawcza właśnie przez Radę Ministrów.

Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa w dużym uproszczeniu jest organem stojącym na czele osób tworzących polski wymiar sprawiedliwości, czyli sędziów. Ma wiele uprawnień i kompetencji mających na celu właściwy dobór sędziów w poszczególnych sądach.

Komisja śledcza

Sejmowa komisja śledcza jest powoływana w celu zbadania określonej sprawy. Najbardziej znane komisje śledcze to komisja w sprawie zabójstwa Olewnika, komisja w sprawie PKN Orlen, czy w sprawie afery Rywina.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Słyszymy w telewizji i środkach masowego przekazu powracający co jakiś czas postulat likwidacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie wiele jednak osób wie czym organ ten się zajmuje, jakie ma kompetencje i skład.  

Powołanie Rady Ministrów

W polskim systemie konstytucyjnym Rada Ministrów jest jednym z dwóch organów wykonawczych. Powoływana jest ona przez Prezydenta ale zgodę na jej funkcjonowanie musi wyrazić Sejm.  

Skład Rady Ministrów

Rada Ministrów, określana popularnie rządem, jest częścią władzy wykonawczej w Polsce. Obok Prezydenta prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną.  

Sąd Najwyższy

Wymiar sprawiedliwość w Polsce sprawują: sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe. Centralne miejsce zajmuje jednak Sąd Najwyższy.

O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?

Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją. Ma on jednak wiele innych zadań, o których się często zapomina.  

Przepisy prawa przewozowego niezgodne z Konstytucją

Przewoźnik odpowiada za szkodę wyrządzoną podróżnemu, jeżeli wynikła ona z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika. Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że zapis ten jest niezgodny z Konstytucją.  

Kto orzeka w Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się bardzo ważnymi zagadnieniami prawnymi. Rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa. Orzeka o zgodności wszystkich aktów prawnych z Konstytucją. W skład Trybunału muszą więc wchodzić najwybitniejsi przedstawiciele nauk prawnych. 

REKLAMA