| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > Organizacja wewnętrzna Sejmu

Organizacja wewnętrzna Sejmu

Sejm i Senat stanowią w Polsce władzę ustawodawczą. Jest to z punktu widzenia obywateli bardzo istotna kwestia, która często połączona jest z wieloma emocjami. Dlatego warto znać organizację Sejmu i sposób jego działania.

Po pierwsze i najważniejsze, Konstytucja dała Sejmowi uprawnienie samodzielnego uchwalania regulaminu swojej organizacji i działania. O ile główne założenia, takie jak np. obowiązek powołania i kompetencje Marszałka Sejmu możemy znaleźć w Konstytucji, o tyle już kwestie szczegółowe, jak np. tworzenie komitetów pozostawione są dla regulaminu Sejmu.

Sejm składa się z 460 posłów wybieranych w wyborach powszechnych.

Marszałek Sejmu

Powoływany jest na pierwszym posiedzeniu Sejmu przez posłów bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby posłów (230).

Zobacz również: Wybory parlamentarne

Marszałek Sejmu jest drugą po Prezydencie osobą w państwie i jednym z jego obowiązków jest zastępowanie Prezydenta w przypadku niemożności sprawowania przez niego swojego urzędu.

Do innych jego obowiązków należy:

  • Reprezentacja Sejmu,
  • Przewodniczenie obradom,
  • Kieruje pracami Prezydium Sejmu,
  • Zwołuje konwent seniorów,
  • Przekazuje Prezydentowi ustawy do podpisu.

Prezydium Sejmu

Prezydium Sejmu tworzą Marszałek Sejmu i wicemarszałkowie. Prezydium przede wszystkim kieruje pracami Sejmu, a zatem ustala plany prac i obrad, a także zwołuje posiedzenia. Ponadto zajmuje się wspieraniem posłów w niektórych ich pracach i jest odpowiedzialne za kontakty z Senatem.

Konwent seniorów

Jest szczególnym ze względu na swoje funkcje organem Sejmu. Z założenia jest miejscem, w którym posłowie ze wszystkim partii politycznych próbują ustalić jakieś wspólne stanowisko i taki plan prac Sejmu, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich głównych sił politycznych.

Konwent seniorów tworzą Marszałek Sejmu, wicemarszałkowie, przewodniczący lub wiceprzewodniczący klubów poselskich oraz przedstawiciele porozumień, jeśli reprezentują co najmniej 15 posłów.

Zobacz również: Konstytucja RP

Kluby i koła

Regulamin Sejmu przewiduje także, iż posłowie mogą tworzyć kluby i koła poselskie. Tworzą je posłowie jednej frakcji politycznej, w związku z czym żaden poseł nie może należeć do dwóch klubów poselskich. Zresztą, trudno sobie wyobrazić sytuację, że poseł PSL należy do klubu parlamentarnego SLD.

Klub może utworzyć co najmniej 15 posłów , koło - co najmniej 3 posłów.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sejm składa się z 460 posłów wybieranych w wyborach powszechnych.
Sejm składa się z 460 posłów wybieranych w wyborach powszechnych.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »