reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > Komu przysługuje prawo do życia?

Komu przysługuje prawo do życia?

Prawo dożycia jest jednym z fundamentalnych praw obywatelskich. Przewidują je ustawodawstwa wszystkich wysokorozwiniętych państw. Nie jest to jednak prawo bezwzględne. Oznacza to, że prawo przewiduje niekiedy odstępstwa od tej zasady i zezwala na zabicie człowieka w określonej sytuacji.

Polska konstytucja z 2 kwietnia 1997 r. również przewiduje prawo do życia. Jest ono jednym z podstawowych praw. Ustawa zasadnicza wymienia je bowiem na pierwszym miejscu wśród wolności i praw osobistych.

Komu przysługuje?

Prawo do życia przysługuje każdemu człowiekowi. Zgodnie bowiem z fundamentalnym stwierdzeniem Konstytucji godność człowieka stanowi źródło praw i wolności człowieka.

Przy określaniu podmiotu tego prawa nie bierze się pod uwagę jego obywatelstwa. Można zatem stwierdzić, że tak samo chronione jest życie obcokrajowca jak i obywatela RP.

Zobacz również: Konstytucja RP

Na czym polega?

Z art. 38 polskiej ustawy zasadniczej wynikają obowiązki państwa odnośnie osób przebywających na jego terytorium.

Wyrazem tego jest penalizowanie zachowań polegających na pozbawianiu życia innego człowieka.

Kodeks karny z 6 czerwca 1997 r. uznaje za przestępstwo:

  • zabójstwo,
  • zabójstwo noworodka,
  • zabójstwo eutanatyczne,
  • pomoc i nakłanianie do popełnienia samobójstwa,
  • aborcję
  • nieumyślne spowodowanie śmierci.

Są to przestępstwa podlegające ściganiu z urzędu. Co znaczy, że organy ścigania muszą nie tylko im przeciwdziałać ale również ścigać sprawców takich czynów.

Odstępstwa

Prawo do życia nie jest jednak prawem bezwzględnym. Oznacza to że istnieją pewne wyjątki od niego. Są zatem sytuacje w których pozbawienie życia człowieka nie powoduje konsekwencji karnych.

Wyjątkiem takim w polskim systemie prawnym jest przede wszystkim obrona konieczna. Nie popełnia bowiem przestępstwa ten kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

Zobacz również: Jak zmienić Konstytucję?

Jeżeli napastnik atakuje osobę w celu zabicia jej osoba ta stosując proporcjonalne środki ( odpowiednie) może odeprzeć taki atak pozbawiając napastnika życia.

Ustawodawstwa innych państw przewidują również inne odstępstwa od prawa do życia. Zalicza się do nich zalegalizowanie aborcji, zalegalizowanie eutanazji czy dopuszczalność kary śmierci. W polskim systemie prawnym te odstępstwa są jednak niedopuszczalne.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do życia przysługuje każdemu człowiekowi.
Prawo do życia przysługuje każdemu człowiekowi.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama