| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Komisja śledcza

Sejmowa komisja śledcza jest powoływana w celu zbadania określonej sprawy. Najbardziej znane komisje śledcze to komisja w sprawie zabójstwa Olewnika, komisja w sprawie PKN Orlen, czy w sprawie afery Rywina.

Sejmowa komisja śledcza składa się z 11 posłów. Skład musi odzwierciedlać układ polityczny Sejmu, nie może być zatem tak, że posłów opozycji będzie w komisji więcej niż posłów partii rządzącej. Komisja powoływana jest przez Sejm.

W imieniu komisji działa jej przewodniczący, lub z jego upoważnienia wiceprzewodniczący, do nich należy także reprezentowanie komisji na zewnątrz, przez np. wydawanie oświadczeń prasowych.

Poseł nie może zostać członkiem komisji, przede wszystkim, jeżeli sprawa dotyczy go bezpośrednio, a także kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie jest bezstronny.

Zobacz również: Omówienie Konstytucji RP

 Komisja badająca sprawę nie jest związana opiniami lub wnioskami innych komisji sejmowych.

Komisja może wzywać w charakterze świadków wszystkie osoby, które jej zdaniem mają związek ze sprawą. Każde przesłuchanie jest nagrywane. Ważne jest, że nawet ustanowienie pełnomocnika nie zwalnia wezwanej osoby od osobistego stawiennictwa.

Jeżeli w wyniku choroby, kalectwa czy innego złego stanu zdrowia nie ma możliwości osobistego stawiennictwa, wtedy komisja może dokonać przesłuchania w miejscu dogodnym dla świadka. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Zobacz również: Sprawy karne

Sprawozdanie z działalności

Komisja śledcza jest zobowiązana przedstawić sprawozdanie ze swojej działalności, które nazywa się stanowiskiem komisji. Projekt stanowiska sporządza jej przewodniczący i przedkłada pozostałym członkom do głosowania. Stanowisko przyjmowane jest w drodze uchwały, mogą w nim być zaznaczone także zdania odrębne posłów.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sejmowa komisja śledcza składa się z 11 posłów.
Sejmowa komisja śledcza składa się z 11 posłów.

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »