REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpowiedzialność karna, Kierowca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym w 2017 r.

Ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym została przyjęta przez Senat. Nowelizacja przewiduje wyższe kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, ucieczkę przed pościgiem policji, prowadzenie pojazdu mimo zakazu bądź po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Przepadek rzeczy z przestępstwa narkotykowego - zmiany 2017 r.

Nowe przepisy mają zakładać możliwość przepadku rzeczy pochodzących z przestępstwa narkotykowego, których właścicielem jest osoba niezamieszana w przestępstwo. Warunkiem orzeczenia przepadku będzie fakt, że właściciel przewidział lub mógł przewidzieć, że przedmioty będą wykorzystane do popełnienia czynu zabronionego.

Ochrona małoletnich pokrzywdzonych - zmiany w Kodeksie karnym

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie karnym zaostrzające odpowiedzialność sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Mają one zapewnić skuteczniejszą ochronę małoletnich ofiar przestępstw.

Odpowiedzialność karna za czyny zabronione popełnione za granicą

Odpowiedzialność za przestępstwa popełnione za granicą związana jest z zakresem obowiązywania Kodeksu karnego. Ten zakres związany jest z rodzajem czynu, narodowością przestępcy, karalnością w miejscu popełnienia przestępstwa. Zostało to wyrażone w kilku zasadach opisanych w Kodeksie karnym.

REKLAMA

Sankcje karne za naruszenie przepisów o obrocie instrumentami finansowymi

Prezydent podpisał w czwartek 23 marca 2017 r. nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która wprowadza m.in. nowy system kar dla emitentów.

Zaostrzenie kar dla kierowców - marzec 2017 r.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym, m.in. podniesienie dolnej granicy więzienia za spowodowanie wypadku z 9 miesięcy do 2 lat - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął 23 marca 2017 r. Sejm.

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny

Postępowanie lekarza niezgodne z aktualną wiedzą medyczną oraz niezachowanie przez niego należytej ostrożności może nieść za sobą poważne skutki nie tylko dla pacjenta, który może stracić zdrowie lub życie. Za błąd medyczny lekarzowi grozi nawet odpowiedzialność karna.

Czym jest przestępstwo fałszerstwa zabytków?

Fałszerstwo zabytków godzi w dobro chronione prawem jakim jest dziedzictwo kulturowe kraju. Nie każde dzieło sztuki jest zabytkiem, ale w sytuacji kiedy możemy je sklasyfikować jako zabytek stosujemy przepisy ustawy o ochronie zbytków i opiece nad zabytkami.

REKLAMA

Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Głośny projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wpłynął do sejmu 22 grudnia 2014 r. wciąż nie został zrealizowany. Według stanu przedstawionego na stronie sejmowej projekt wciąż znajduje się w rękach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji.

Eutanazja w polskim prawie

Eutanazja w Polsce jest nielegalna. Zakazane jest zarówno zabójstwo człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia, jak i pomoc w samobójstwie. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Odpowiedzialność karna za hejt w internecie

Zamieszczanie obraźliwych lub agresywnych komentarzy w Internecie wbrew pozorom nie jest bezkarne. Konsekwencje prawne takiego zachowania mogą okazać się dla sprawcy bardzo dotkliwe. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia a nawet pozbawienia wolności.

Stalking, czyli uporczywe nękanie

Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub jej najbliższych, istotnym naruszeniu jej prywatności, a także podszywaniu się pod daną osobę. Od 2011 r. jest w Polsce przestępstwem, za popełnienie którego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 a w wypadku, gdy w wyniku nękania ofiara targnie się na własne życie do lat 10.

Redukcja punktów karnych w 2017 r.

Naruszając przepisy prawa o ruchu drogowym kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Niestety mandat mamy obowiązek opłacić, natomiast punkty karne mogą ulec redukcji po spełnieniu pewnych ustawowych warunków.

Konfiskata rozszerzona - szykują się poważne zmiany

Prawo unijne nakłada na Polskę obowiązek wdrożenia przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej. Projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej ma pozwolić m.in. na pozbawianie przestępców majątków pochodzących z przestępstwa. Przepisy mają podnieść skuteczność walki z przestępczością zorganizowaną.

Bicie dziecka to naruszenie nietykalności cielesnej

Naruszenie nietykalności cielesnej dziecka może polegać nie tylko na uderzeniu go, ale również opluciu, czy też spoliczkowaniu. Można uznać, że naruszenie nietykalności cielesnej uregulowane w Kodeksie karnym stanowi prawny zakaz bicia dzieci.

Ford Driving Skills for Life w Polsce!

Ford rozpoczął w Polsce program doskonalenia techniki jazdy wśród młodych kierowców. Ford Driving Skills for Life, bo tak się on nazywa, kierowany jest do osób w wieku 18-24 lat, którzy chcą stać się lepszymi kierowcami, świadomymi odpowiedzialności jaką biorą na siebie siadając za kierownicą.

Osoba niesłysząca może być kierowcą!

W czasach kiedy prawie każdy z nas ma prawo jazdy, także osoby niesłyszące coraz częściej chcą prowadzić samochód. Czy jest to jednak możliwe?

Alergia a jazda samochodem - porady

Alergia u kierowcy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie tylko ogranicza koncentrację, ale zaburza także pole widzenia kierowcy, uniemożliwiając mu prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Jak sobie radzić zatem z alergią?

Na czym polega Defensive Driving?

Co raz częściej słyszymy o nowym trendzie wśród kierowców, którzy wdrażają nowy styl jazdy tzw. Defensive Driving. Na czym on polega? Jakie są jego główne założenia?

Młodzi kierowcy częściej podejmują ryzyko

Michelin Polska zlecił przeprowadzenie ankiety dotyczącej zachowań młodych kierowców za kierownicą. Zobacz jej wyniki!

Szkoły zawodowe będą kształcić kierowców?

Na kryzys w niedoborze kierowców w branży TSL receptą może być powrót szkół zawodowych. Pytamy Andrzeja Gluźniewicza, Koordynatora ds. Współpracy z Przewoźnikami w DB Schenker Logistics

Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech

Minimalne wynagrodzenie na terenie Niemiec wynosi 8,5 euro za godzinę. Polscy kierowcy wykonujący swoje zadania służbowe w tym kraju także powinni być opłacani według tej stawki. Dotyczy to kierowców, którzy przejazd łączą z wyładunkiem/załadunkiem w Niemczech. Przedstawiamy zasady obowiązujące przy obliczaniu takiego wynagrodzenia.

Odpowiedzialność karna za samowolę budowlaną

Przejście przez trudną i kosztowną procedurę legalizacyjną wielu inwestorom może się wydawać i tak dotkliwą karą za – często niezamierzoną – samowolę budowlaną. Ze zdziwieniem dowiadują się czasem, że to nie koniec ich kłopotów.

Na co zwraca uwagę kierowca podczas jazdy?

Badanie dotyczącego tego, na co zwracają uwagę kierowcy w czasie jazdy autem są interesujące. Okazuje się, że do prawidłowej oceny sytuacji na drodze kierowcy wykorzystują niezwykłe szczegóły w zachowaniu innych kierujących czy pieszych. O czym mowa?

Straż miejska nie przeprowadzi kontroli fotoradarowej

Straże miejskie (gminne) zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja.

Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta czy popełniający wykroczenie kierowca?

Ostatnio media obiegła informacja, że posłowie chcą wprowadzić prawo na mocy którego, w przypadku zdjęcia z fotoradaru karany byłby zawsze właściciel pojazdu. Sytuacja byłaby kuriozalna, bo mandaty za wykroczenia popełniane przez kierowców płaciliby niewinni właściciele wypożyczalni samochodów lub flot samochodowych. Czy to możliwe?

„Piłem – NIE Jadę!” - czas na reakcję

Organizatorzy czwartej odsłony kampanii „Piłem – NIE Jadę!” zwracają uwagę na problem społecznego przyzwolenia na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Czas, by ludzie zaczęli reagować, gdy widzą jak ktoś chce wsiąść za kierownicę, a jest pod wpływem alkoholu.

E-usługi dla kierowców

Nowelizacją Prawa o ruchu drogowym zajął się rząd. Niebawem kierowcy będą mogli sprawdzić online liczbę swoich punktów karnych a także informacje dotyczące badań technicznych pojazdów.

Jak rodzice mogą kontrolować styl jazdy swoich dzieci?

Kontrola rodzicielska w samochodzie to jedna z metod zapanowania nad młodym i niepokornym kierowcom. Jak działa system, który pozwala z większym spokojem przekazać auto młodemu kierowcy?

Nieświadomość bezprawności a odpowiedzialność karna

Nie popełnia przestępstwa ten, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego bezprawności; jeżeli błąd sprawcy jest nieusprawiedliwiony, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Jak wyrobić numer PKK?

W przypadku ubiegania się po raz pierwszy o prawo jazdy, niezbędne jest wyrobienie numeru PKK, tj. Profil Kandydata na Kierowcę. W przypadku złożenia wniosku na dwie kategorie zostaną wygenerowane dwa niezależne numery PKK. Jak wyrobić numer PKK?

Maciej Deresz wystartuje w BMW M235i na Nurburgringu

Utalentowany kierowca wyścigowy z Polski, Maciej Deresz, sezon 2015 rozpocznie za kierownicą BMW M235i ścigając się w serii wyścigowej BMW Clubsport Trophy. Jak przygotowuje się do sezonu 19-letni kierowca z Tarnowa?

Lęk przed prowadzeniem samochodu: amaksofobia

Okazuje się, że strach przed prowadzeniem samochodu doczekał się nawet swojej nazwy - amaksofobii. Jakie są jej objawy? Jak ją rozpoznać?

Kto nie podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo aborcji?

Stypizowanie przestępstwa aborcji oraz przestępstwa przerwania lub doprowadzenia kobiety ciężarnej do przerwania ciąży ma na celu ochronę życia i zdrowia kobiety ciężarnej a także nierozłącznie z tym związanego życia dziecka poczętego. Przedmiotem ochrony jest również prawo kobiety ciężarnej do tego dziecka.

Projekt nowelizacji przepisów o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców, która przed końcem roku trafi do konsultacji społecznych.

Konsekwencje karne utrwalania i rozpowszechniania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej

Artykuł 191a kodeksu karnego wprowadza dwa typy przestępstw – przestępstwo umyślnego utrwalania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, dokonane poprzez użycie w tym celu przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu oraz przestępstwo umyślnego rozpowszechniania wizerunku osoby o wyżej wymienionych cechach bez jej zgody. Oba przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających będzie stanowił przedmiot prac Sejmu na 80. posiedzeniu w dniach 26-28 listopada 2014 roku. Wprowadzenie jednoznacznych definicji pojęć "stanu po spożyciu" oraz "stanu pod wpływem" środka odurzającego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zakaz posiadania marihuany do celów medycznych

Zakaz posiadania marihuany do celów medycznych jest – zdaniem Trybunału Konstytucyjnego – nieuzasadniony. TK zapowiedział wystąpienie sygnalizacyjne do ustawodawcy w sprawie posiadania marihuany do celów medycznych.

Kara za posiadanie i uprawę konopi na własny użytek – konstytucyjna

Kara za posiadanie i uprawę konopi na własny użytek, tj. pozbawienie wolności do lat 3, jest – zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2014 roku – konstytucyjna.

Składanie oświadczeń dotyczących okoliczności wyłączających udział w Pzp

Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, osoby ubiegające się o udzielenie zamówienia zobowiązane są złożyć pisemne oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, które wyłączają możliwość występowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Odpowiedzialność karna gospodarcza a ryzyko gospodarcze

Decyzje podejmowane przez menadżerów rodzą pewnego rodzaju ryzyko gospodarcze, którego poziom uzależniony jest od ich wagi. Ale czy każda decyzja od razu może rodzić gospodarczą odpowiedzialność karną?

Co ile kierowca powinien badać wzrok?

Badanie wzroku jest obowiązkowe dla kandydatów na kierowców. Po zdobyciu uprawnień do prowadzenia pojazdu regularne badanie u okulisty nie jest wymagane. Jednak prowadzący pojazdy powinni kontrolować stan oczu regularnie. Jak często?

Jakie są rodzaje kierowców?

Istnieje kilka typów kierowców. Każdego cechuje inny temperament, styl jazdy i umiejętności. Oto jakich kierowców można spotkać na drogach.

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Kierujących rowerem obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W celu minimalizacji zagrożenia dla uczestników ruchu, dla cyklistów tworzone są specjalne drogi rowerowe. Jak bezpiecznie się poruszać, gdy jednak takiej drogi nie ma? Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Jaką dokumentację kadrową należy prowadzić dla pracownika kierowcy

Zatrudniamy pracowników na stanowisku kierowcy z prawem jazdy kat "B" czyli samochody do 3,5 tony. Czy powinniśmy prowadzić jakąś specjalną dokumentację kadrowo-płacową dla takich pracowników?

Aplikacje przydatne kierowcy

Najnowsze i coraz powszechniejsze technologie stosowane w transporcie ciężarowym służą nie tylko zwiększeniu efektywności, ale nareszcie stanowią wymierne wsparcie dla kierowcy.

Odebranie pojazdu pijanemu kierowcy

Odebranie pojazdu (lub jego równowartości) pijanemu kierowcy, podwyższenie i zaostrzenie kar za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym to tylko niektóre z założeń nowelizacji kodeksu karnego, nad którą pracuje Sejm. Czy odbieranie pojazdów nietrzeźwym kierowcom zapewni skuteczną walkę z problemem?

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Dobra wiadomość dla obywateli, przedsiębiorców i instytucji. Od 1 lipca mogą oni złożyć zapytanie i uzyskać odpowiedź z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) przez Internet. Tańsze są też opłaty za wydanie zaświadczeń.

Co piąty kierowca się goli za kierownicą?

Życie przedstawicieli handlowych i kierowców zawodowych wiąże się z nieustającą podróżą. Okazuje się, że 20% kierowców goli się za kierownicą...

REKLAMA