reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Gaśnica samochodowa jest jednym z przedmiotów, który każdy kierowca musi mieć w samochodzie podczas jazdy. Czy jest jednak obowiązek aby gaśnica w aucie była ważna ? Odpowiedź brzmi - nie.

Obowiązek posiadania gaśnicy w aucie budzi wśród kierowców mieszane uczucia. Jest tak dlatego, że kierowcy wątpią w skuteczność gaśnicy samochodowej. Nie mniej jednak, pomimo wątpliwości obowiązek ten istnieje i jego nie przestrzeganie może spotkać się z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Gaśnica samochodowa, którą kierowcy są zobowiązani posiadać powinna zawierać w sobie co najmniej 1 kg środku gaśniczego.

Obowiązek posiadania

Obowiązek posiadania gaśnicy w samochodzie wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z § 11 pkt. 14 tego rozporządzenia, każdy kierowca ma obowiązek wyposażyć swoje auto w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia.

W tym przepisie nie ma nic co by wskazywało na to, że posiadana gaśnica musi mieć aktualną datę ważności. Wynika z tego tylko obowiązek posiadania gaśnicy, nieważne czy jest ona ważna czy też nie. Również przepisy innych ustaw nic nie mówią na temat obowiązku przeprowadzania okresowej kontroli gaśnicy samochodowej przez kierowcę.

Przedmiotem rutynowej kontroli drogowej  nie może być więc sprawdzenie gaśnicy pod kątem jej daty ważności. Policjant uprawniony jest jedynie do tego by sprawdzić czy w samochodzie jest gaśnica. Jego zadaniem nie będzie weryfikacja jej daty ważności. Oznacza to, że funkcjonariusz nie może wystawić mandatu za nieważną gaśnicę, ale tylko za jej brak.

Brak ważnej gaśnicy w samochodzie może sprawić, że diagnosta może (choć nie musi) nie dopuścić samochodu do ruchu.

Samochód powinien być wyposażony w co najmniej jedną gaśnicę. Wyjątkiem jest tutaj:

  • samochód ciężarowy przystosowany do przewozu osób – musi być wyposażony w 2 gaśnice z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga wewnątrz przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób;
  • autobus – musi być wyposażony w co najmniej dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga - wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; autobus o długości nieprzekraczającej 6,00 m może być wyposażony w jedną gaśnicę;

Inne akcesoria

Ustawodawca, obok gaśnicy jako podstawowego wyposażenia samochodu, wyróżnia także trójkąt ostrzegawczy. Jego brak również może spotkać się z mandatem.

Do nieobowiązkowego, choć bardzo przydatnego wyposażenia samochodu zaliczymy także m.in. apteczkę, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą, koło zapasowe czy też kable rozruchowe. Ich posiadanie jest przydatne jednak całkowicie nieobowiązkowe.

Opracowano na podstawie:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (j.t. Dz.U. z 2016 poz. 2022 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne?/ fot. Fotolia
Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne?/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama