REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie administracyjne, Dowód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto nie może być świadkiem w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym mogą być brane pod uwagę różnego rodzaju dowody. Wśród nich szczególne miejsce zajmują zeznania świadków. Czy istnieją ograniczenia w kwestii dopuszczalności zeznań świadków?

Jak ubiegać się o paszport?

Choć podróżowanie po Unii Europejskiej możliwe jest wyłącznie z ważnym dowodem osobistym, paszport jest niezbędnym dokumentem, aby móc wyjechać poza jej granice. Jakich formalności należy dopełnić, aby go uzyskać?

Jak przywrócić termin w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym wyróżniamy dwa główne rodzaje terminów: wynikające z ustawy (a te znów dzielimy na instrukcyjne i zawite) oraz wyznaczone przez organ zajmujący się naszą sprawą. Dlaczego zachowanie terminu jest tak istotne i co zrobić, aby utracony termin przywrócić?

Czym jest fikcja doręczenia w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym zawiadomienia i wezwania są stronom doręczane przez organy administracyjne. Choć, co do zasady, powinny zostać doręczone do rąk własnych adresata, w postępowaniu administracyjnym istnieje również fikcja doręczenia. Czym jest i z jakimi skutkami się wiąże?

REKLAMA

Jak doręcza się pisma w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym zawiadomienia i wezwania są stronom doręczane przez stosowne organy. Kto je doręcza? Jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Czy jako oskarżony mam obowiązek dostarczania dowodów?

Jako oskarżony lub nawet tylko podejrzany nie masz obowiązku dowodzenia swojej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść.

W jaki sposób mogę realizować prawo do składania wniosków dowodowych?

Możesz składać wnioski dowodowe w każdym stadium postępowania, zarówno przed prokuratorem, jak i przed sądem.

Jak należy zachowywać się w sądzie?

W sądzie musi zostać zachowana powaga oraz odpowiedni szacunek dla sędziego z racji wykonywanego przez niego urzędu, co stanowi warunek skutecznego i właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dla wydania sprawiedliwego wyroku niezbędne jest ustalenie okoliczności zgodnych z prawdą i rzeczywistym przebiegiem zdarzeń, stąd konieczność dostarczenia odpowiednich dowodów oraz obowiązek mówienia prawdy ciążący na wszystkich uczestnikach postępowania.

REKLAMA

Czy zawsze należy wykonać orzeczenie sądu administracyjnego?

Prawo do drogi sądowej oznacza, że Twoja sprawa powinna być ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd. Wiąże się z tym automatycznie obowiązek wykonania prawomocnego orzeczenia sądu i zastosowania się do zawartych w nim poleceń

Czy mogę uniknąć poniesienia kosztów sądowych?

Istnieją pewne rodzaje spraw prowadzonych przed sądami administracyjnymi, w których Ty, jako skarżący, jesteś zwolniony od wszelkich kosztów sądowych, co oznacza, że całe postępowanie jest dla Ciebie bezpłatne.

Co to są koszty sądowe?

Sąd ma prawo nie podejmować żadnych działań w Twojej sprawie jeśli skarga czy zażalenie nie zostaną przez Ciebie opłacone w sposób wskazany w ustawie (por. art. 220 p.s.a.).

Kiedy i czy mam obowiązek stawienia się w sądzie administracyjnym?

Musisz stawić się w sądzie zawsze wtedy, gdy wynika to wprost z wezwania, jakie otrzymałeś. Poza tym wypadkiem, Twoja obecność na kolejnych rozprawach nie jest obowiązkowa. Musisz jednak pamiętać, że nieobecność w sądzie nie powoduje zatrzymania procesu. Rozprawa, na której Cię nie ma, odbędzie się pomimo Twojej nieobecności (por. art. 107 p.s.a.).

Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania i rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie konieczne jest ustalenie ram czasowych, w których strony postępowania mogą dokonywać określonych czynności. W związku z tym dopuszczalność szeregu czynności dokonywanych przez strony postępowania jest ograniczona określonym terminem.

Czym jest "prawo do informacji"?

Prawo do informacji jest ważnym aspektem prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy, z którego wynika m.in., że postępowanie ma być jawne dla Ciebie jako strony. W związku z tym przysługuje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.

Kiedy mozna domagać się odszkodowania za niezgodną z prawem decyzję sądu?

Z Konstytucji RP jednoznacznie wynika, że „każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej” (art. 77 Konstytucji). Działaniem organu władzy publicznej może być również wydanie określonego orzeczenia przez sąd. Jeżeli zostanie ustalone, że orzeczenie zostało wydane niezgodnie z prawem, a Tobie z tego tytułu została wyrządzona szkoda, masz prawo do żądania od państwa stosownego odszkodowania.

Czy mogę wystąpić z inicjatywą ugodowego załatwienia sprawy?

Możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Wniosek taki może złożyć też organ administracji publicznej, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś. Postępowanie mediacyjne sąd może także prowadzić z urzędu, czyli z własnej inicjatywy.

Co to jest „prawo pomocy”?

Jeśli nie stać Cię na opłacenie kosztów sądowych oraz skorzystanie z pomocy zawodowego prawnika, sąd może zwolnić Cię z obowiązku zapłaty kosztów procesu oraz przyznać pełnomocnika z urzędu. Takie działanie sądu nazwane jest prawem pomocy.

Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Prawo do pomocy w postępowaniu jest jednym z aspektów gwarantowanego Ci w Konstytucji RP prawa do obrony (por. art. 42 ust. 2). W toku postępowania masz bowiem możliwość korzystania z pomocy profesjonalnego prawnika, i to nie tylko z wyboru, ale także z urzędu.

Prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy

Jawne rozpatrzenie sprawy zostało zagwarantowane Ci zarówno w Konstytucji RP (por. art. 45 ust. 1), jak i w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (por. art. 6). Jawność postępowania oznacza, że rozprawa sądowa jest ogólnie dostępna dla publiczności i co do zasady każdy ma prawo wstępu na salę sądową.

Czy można się odwołać od orzeczenia wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny?

Z Konstytucji RP jednoznacznie wynika, że „postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne” (art. 176 Konstytucji), zaś „każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji” (art. 78 Konstytucji). W związku z tym w każdym postępowaniu masz możliwość odwołania się od niekorzystnego z Twojego punktu widzenia orzeczenia i przeanalizowania Twojej sprawy jeszcze raz przez sąd odwoławczy.

Jakie orzeczenia może wydać wojewódzki sąd administracyjny?

Sąd administracyjny może wydać wyrok lub postanowienie. Możesz odwołać się od każdego wyroku i niektórych postanowień wydanych w Twojej sprawie przez wojewódzki sąd administracyjny. Jakie rozstrzygnięcie w Twojej sprawie może zawrzeć w wyroku wojewódzki sąd administracyjny?

Prawo do rozpoznania sprawy przez niezależny i niezawisły sąd

Nie każdy sędzia może orzekać w Twojej sprawie. Istnieje instytucja wyłączenia sędziego, która ma na celu niedopuszczenie do sytuacji, w której
w sprawie orzeka sędzia związany ze sprawą lub osobą, której ona dotyczy.

Jakie są zasady wnoszenia skargi do sądu administracyjnego?

Skargę do sądu administracyjnego należy wnieść co do zasady w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie. Wnosi się ją za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność zostanie rozpatrzona przez sąd.

Prawo do drogi sądowej

Aby zainicjować postępowanie administracyjne należy złożyć skargę i wniosek. Sprawa nie zostanie jednak rozpatrzona, jeśli nie należy do właściwości sądu administracyjnego lub została już wcześniej prawomocnie osądzona.

Jakie zachowanie organu administracji publicznej można traktować jako jego bezczynność?

O bezczynności możemy mówić wtedy, gdy organ administracji publicznej w określonym przez prawo terminie nie podjął żadnych czynności w sprawie lub podjętych działań nie zakończył przed upływem określonego terminu. Z punktu widzenia dopuszczalności skargi nie ma znaczenia, z jakiego powodu organ nie wywiązał się z obowiązku załatwienia sprawy w odpowiednim terminie.

Jakie są warunki zaskarżania decyzji lub postanowień?

Sąd administracyjny orzeka w sprawach skarg na decyzje administracyjne, a także niektóre postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, egzekucyjnym lub zabezpieczającym w administracji.

Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Postępowanie przed sądem administracyjnym ma charakter następczy, co oznacza, że jest ono konsekwencją czynności, które zostały już podjęte w danej sprawie. Co do zasady postępowanie sądowoadministracyjne nie odbędzie się, jeśli dana sprawa nie była jeszcze rozpoznawana przez organ administracji publicznej

Co to są sądy szczególne?

Sądy szczególne to sądy rozpatrujące sprawy, które nie są objęte właściwością sądów powszechnych. Wyróżniamy wśród nich: sądy administracyjne oraz sądy wojskowe.

Jakie obowiązki ma obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki.

Jakie prawa ma obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki. Można je pogrupować w następujący sposób:

Naczelny Sąd Administracyjny

Naczelny Sąd Administracyjny to sąd państwowy, sprawujący kontrolę nad działalnością administracji publicznej. Kontrola ta oznacza m.in. rozpatrywanie skarg na decyzje administracyjne.

Kodeks postępowania administracyjnego

Kodeks postępowania administracyjnego to zbiór przepisów regulujących procedurę wydawania przez organy administracyjne decyzji i postanowień w sprawach indywidualnych.

Dokument potwierdzający tożsamość

Dokument potwierdzający tożsamość, inaczej dokument tożsamości, to urzędowy dokument stwierdzający tożsamość osoby.

Ewidencja dowodów osobistych

Organy gmin, na podstawie danych zgłoszonych przy ubieganiu się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego, a także danych uzyskanych w związku z realizacją obowiązków – meldunkowego oraz związanego ze zgłoszeniem utraty dowodu, prowadzą ewidencje wydanych i unieważnionych dowodów osobistych. Ewidencję prowadzi się w formie elektronicznej, a dane osobowe z tych ewidencji mogą być przetwarzane elektronicznie.

Dowód osobisty

Dowód osobisty to dokument potwierdzający tożsamość danej osoby. Nie wolno go zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.

Zasada trwałości decyzji administracyjnej

Wydanie przez organ administracji publicznej decyzji ostatecznej powoduje, że nie jest możliwe złożenie od niej odwołania w administracyjnym toku instancji.

Wyłączenie pracownika oraz organu [w postępowaniu administracyjnym]

Wyłączenie pracownika bądź organu dotyczy sytuacji, w której pracownik bądź organ zostaje odsunięty od orzekania w danej sprawie administracyjnej.

Wznowienie postępowania administracyjnego

Wznowienie postępowania administracyjnego to instytucja procesowa, która umożliwia uchylenie prawomocnego orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy wskutek zaistnienia nadzwyczajnych przyczyn wymienionych w ustawie.

Znaki legitymacyjne

Przez znaki legitymacyjne należy rozumieć dokumenty bądź inne przedmioty występujące w roli dokumentów, które stanowią dowód przysługiwania określonej osobie określonego uprawnienia (stwierdzają obowiązek świadczenia). Zazwyczaj pozwalają na skorzystanie z powyższego uprawnienia.

Władza rodzicielska - kiedy potrzebna opinia z RODK?

Wydanie orzeczenia w przedmiocie władzy rodzicielskiej powinno poprzedzić wszechstronne i wyczerpujące postępowanie dowodowe. Sąd opiekuńczy powinien szczególnie korzystać z pomocy specjalistów z takich dziedzin jak: psychologia, pedagogika, medycyna i psychiatria.

Przyczyny wznowienia postępowania administracyjnego


Wznowienie postępowania to instytucja procesowa, która daje możliwości ponownego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i ponownego wydania rozstrzygnięcia w sprawie zakończonej już wydaniem decyzji ostatecznej.

Długo poczekamy na nowoczesne dowody osobiste

Na nowoczesne dowody osobiste, wyposażone w specjalne chipy, niektórzy z nas będą musieli poczekać jeszcze 10 lat – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Osoby, których dowody tracą ważność w tym roku, nowe dowody otrzymają jeszcze w starej wersji.

Wymiana i unieważnienie dowodów osobistych

Zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw od dnia 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady dotyczące wymiany oraz unieważnienia dowodów osobistych.

Jak zmienić nazwisko?

Zmiana nazwiska obywatela polskiego może nastąpić tylko na jego wniosek. Taki wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Wyłączenie członka SKO po wniesieniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy

Wymogi formalne dotyczące składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w postępowaniu z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez lata budziły sprzeczne interpretacje zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie. Tym razem ustawodawstwo podążyło w ślad za rozwiązaniami jakie ukształtowała praktyka.

Zbycie nieruchomości jeżeli toczy się postępowanie administracyjne

Zbycie nieruchomości nie może nastąpić, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego. Zapis ten podkreśla w sposób jednoznaczny i dorozumiany, że sprzedaż nieruchomości nie jest możliwa, jeżeli toczy się jakiekolwiek postępowanie administracyjne mające na celu ocenę legalności aktów administracyjnych (decyzji lub innych rozstrzygnięć administracyjnych) zawierających orzeczenie o nabyciu (lub potwierdzających nabycie) nieruchomości przez Skarb Państwa.

Jak sprawdzić, czy masz poprawny PESEL?

PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Sprawdź jak obliczyć, czy masz poprawny numer PESEL.

Co można wyczytać z numeru PESEL?

PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Można z nich wyczytać określone informacje. Jakie?

Koniec terminu procesowego a wolna sobota

Urzędy obsługujące organy administracji publicznej są co do zasady nieczynne w soboty. Czy jeżeli dla dokonania czynności procesowej przewidziany jest termin kończący się w sobotę, strona postępowania administracyjnego może wykonać tę czynność w poniedziałek? 

Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

REKLAMA