| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy

Prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy

Jawne rozpatrzenie sprawy zostało zagwarantowane Ci zarówno w Konstytucji RP (por. art. 45 ust. 1), jak i w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (por. art. 6). Jawność postępowania oznacza, że rozprawa sądowa jest ogólnie dostępna dla publiczności i co do zasady każdy ma prawo wstępu na salę sądową.

Jako strona konkretnego postępowania co do zasady możesz brać udział we wszystkich czynnościach dokonywanych przez sąd w Twojej sprawie.

Co do zasady posiedzenia sądu są jawne, czyli dostępne dla publiczności. W związku z tym na rozprawie mogą być obecne osoby niezwiązane ze sprawą. Są jednak pewne wyjątkowe sytuacje, kiedy posiedzenia sądu odbywają się za drzwiami zamkniętymi, co oznacza, że poza stronami i sądem na sali mogą być obecni tylko pełnomocnicy i prokurator oraz po dwie osoby zaufania (por. art. 97 p.s.a.).

Zobacz również: Kto może być stroną w postępowaniu administracyjnym?

Sąd poprosi publiczność o opuszczenie sali, jeśli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża:

1) moralności,

2) bezpieczeństwu państwa,

3) porządkowi publicznemu,

4) gdy podczas tego posiedzenia mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub zawodową. 

Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne

Jeśli podczas posiedzenia mogą zostać ujawnione szczegóły Twojego życia prywatnego i nie chcesz, aby mogły się z nimi zapoznać inne osoby niż sąd czy druga strona możesz złożyć wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych (por. art. 96 p.s.a.).

Podczas rozprawy przed wojewódzkim sądem administracyjnym, na której rozpoznawano skargę rodziców Czesława na decyzję o wywłaszczeniu działki, miał być odczytany dokument, który opisywał szczegółowe plany budowy autostrady i lotniska wojskowego na terenach, które zostały wywłaszczone. Z obawy przed ujawnieniem tajemnicy państwowej sąd postanowił, że ta część rozprawy odbędzie się przy drzwiach zamkniętych.

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK