reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy

Prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy

Jawne rozpatrzenie sprawy zostało zagwarantowane Ci zarówno w Konstytucji RP (por. art. 45 ust. 1), jak i w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (por. art. 6). Jawność postępowania oznacza, że rozprawa sądowa jest ogólnie dostępna dla publiczności i co do zasady każdy ma prawo wstępu na salę sądową.

Jako strona konkretnego postępowania co do zasady możesz brać udział we wszystkich czynnościach dokonywanych przez sąd w Twojej sprawie.

Co do zasady posiedzenia sądu są jawne, czyli dostępne dla publiczności. W związku z tym na rozprawie mogą być obecne osoby niezwiązane ze sprawą. Są jednak pewne wyjątkowe sytuacje, kiedy posiedzenia sądu odbywają się za drzwiami zamkniętymi, co oznacza, że poza stronami i sądem na sali mogą być obecni tylko pełnomocnicy i prokurator oraz po dwie osoby zaufania (por. art. 97 p.s.a.).

Zobacz również: Kto może być stroną w postępowaniu administracyjnym?

Sąd poprosi publiczność o opuszczenie sali, jeśli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża:

1) moralności,

2) bezpieczeństwu państwa,

3) porządkowi publicznemu,

4) gdy podczas tego posiedzenia mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub zawodową. 

Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne

Jeśli podczas posiedzenia mogą zostać ujawnione szczegóły Twojego życia prywatnego i nie chcesz, aby mogły się z nimi zapoznać inne osoby niż sąd czy druga strona możesz złożyć wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych (por. art. 96 p.s.a.).

Podczas rozprawy przed wojewódzkim sądem administracyjnym, na której rozpoznawano skargę rodziców Czesława na decyzję o wywłaszczeniu działki, miał być odczytany dokument, który opisywał szczegółowe plany budowy autostrady i lotniska wojskowego na terenach, które zostały wywłaszczone. Z obawy przed ujawnieniem tajemnicy państwowej sąd postanowił, że ta część rozprawy odbędzie się przy drzwiach zamkniętych.

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama