REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokument potwierdzający tożsamość

main image
Dokument potwierdzający tożsamość, inaczej dokument tożsamości, to urzędowy dokument stwierdzający tożsamość osoby.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Zawarte dane

Aby uznać dokument za dokument tożsamości musi on zawierać określone dane, takie jak nazwisko, imiona, datę urodzenia, płeć oraz numer identyfikacyjny PESEL.

Oprócz tych podstawowych danych dokument potwierdzający tożsamość może zawierać dane dotyczące imion rodziców, nazwiska rodowego, adresu zameldowania, miejsca urodzenia, wzrostu, koloru oczu oraz inne.

Dokumenty tożsamość

Dla obywatela polskiego podstawowymi dokumentami stwierdzającymi tożsamość jest dowód osobisty oraz paszport.

Dla cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt w Rzeczpospolitej dłuższy od turystycznego, dokumentem potwierdzającym tożsamość jest karta pobytu i dokument pobytu dla cudzoziemców.

Dowód osobisty

Oprócz potwierdzenia tożsamości poświadcza również obywatelstwo. W Polsce posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkiem każdego pełnoletniego obywatela.

Aktualny wzór dowodu ma postać wielowarstwowej karty poliwęglanowej i jest jednym z najtrudniejszych do podrobienia na świecie.

Paszport

Paszport oprócz potwierdzania tożsamości umożliwia jego posiadaczowi przekraczanie granic państwowych, niekiedy wraz z wymaganymi wizami wjazdowymi. W Polsce paszporty wydawane są na okres 10 lat.

Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwia przekraczanie granic tylko na podstawie dowodu osobistego, a od wejścia Polski do strefy Schengen – do przekraczania granic wewnątrz UE nie jest potrzebne okazanie żadnego dokumentu.

Zobacz serwis: Gmina

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA