REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks postępowania administracyjnego

main image
Kodeks postępowania administracyjnego to zbiór przepisów regulujących procedurę wydawania przez organy administracyjne decyzji i postanowień w sprawach indywidualnych.

Zobacz serwis: Postępowanie administracyjne

Kodeks postępowania administracyjnego

Kodeks postępowania administracyjnego jest to ustawa, która zawiera zasady postępowania przed organami administracji publicznej lub innymi organami powołanymi do załatwiania danej sprawy. Postępowanie takie wszczyna się z urzędu lub na wniosek strony. Sprawy są rozstrzygane co do istoty w drodze decyzji administracyjnej.

Strona w postępowaniu administracyjnym

Kodeks reguluje postępowanie w sprawach indywidualnych. Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie oraz kto zażąda czynności ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Wydawanie zaświadczeń oraz skargi wnioski

Jeden z działów kodeksu dotyczy postępowania w sprawach wydawania zaświadczeń. Organ wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się i powinno być wydane nie później niż w terminie 7 dni. Kodeks normuje także postępowanie w sprawach składania petycji, skarg i wniosków. Organy publiczne mają obowiązek przyjmowania obywateli w sprawach skarg i wniosków przynajmniej raz w tygodniu.

Spory kompetencyjne

W kodeksie znaleźć można również przepisy dotyczące rozstrzygania sporów o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego a organami administracji rządowej oraz innych sporów kompetencyjnych.

Skarga na decyzję administracyjną

Kodeks postępowania administracyjnego nie reguluje postępowania przed sądami administracyjnymi. W wyniku zaskarżenia prawomocnej decyzji administracyjnej sprawa trafia do sądu administracyjnego. Tutaj procedurę normuje ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Kodeks nie zajmuje się także administracyjnym postępowaniem egzekucyjnym.

Zobacz: Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

Zobacz: Kodeks postępowania administracyjnego - treść ujednolicona

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA