Co do zasady nieobecność na rozprawie Twoja lub Twojego pełnomocnika nie wstrzymuje postępowania. Jeśli nie stawicie się w wyznaczonym terminie na rozprawie, sędzia przedstawi znajdujące się w aktach Twoje wnioski i twierdzenia (por. art. 108 p.s.a.).
Wyjątkowo rozprawa może zostać odroczona (czyli przełożona na inny termin), jeśli:
reklama
reklama
• zostałeś nieprawidłowo zawiadomiony o jej terminie i miejscu (np. w zawiadomieniu podano inną godzinę);
• Twoja nieobecność jest spowodowana jakimś nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną poważną przeszkodą, np. jadąc do sądu miałeś kolizję drogową i musiałeś trafić na badania kontrolne do szpitala (por. art. 109 p.s.a.);
• jeśli sąd wezwał Cię do osobistego stawiennictwa i nie stawiłeś się na rozprawie (por. art. 91 § 3).
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Bogumiła pojechała w odwiedziny do córki, która pracowała w Irlandii. Sąd wyznaczył termin rozprawy, podczas której miała zostać rozpatrzona skarga Bogumiły na decyzję o odmowie wymeldowania jej męża. Bogumiła kilka miesięcy wcześniej zarezerwowała bilet powrotny na samolot w tanich liniach lotniczych. Zgodnie z planem miała dotrzeć do kraju na 2 dni przed terminem rozprawy. Jednak gwałtowne burze śnieżne sparaliżowały lotnisko do tego stopnia, że przez cztery dni nie odprawiono żadnego samolotu. Bogumiła poinformowała o swojej sytuacji sąd, a ten odroczył rozprawę na inny termin.
Co do zasady nie musisz przychodzić na rozprawy, podczas których jesteś reprezentowany przez pełnomocnika. Jednak powinieneś być obecny na rozprawie w chwili, gdy zostaniesz wezwany do złożenia wyjaśnień. Jest to jedyna czynność w procesie, w której nie możesz być zastąpiony przez swojego pełnomocnika. Wszystkie pozostałe działania może on dokonywać samodzielnie.
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.