reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Kiedy i czy mam obowiązek stawienia się w sądzie administracyjnym?

Kiedy i czy mam obowiązek stawienia się w sądzie administracyjnym?

Musisz stawić się w sądzie zawsze wtedy, gdy wynika to wprost z wezwania, jakie otrzymałeś. Poza tym wypadkiem, Twoja obecność na kolejnych rozprawach nie jest obowiązkowa. Musisz jednak pamiętać, że nieobecność w sądzie nie powoduje zatrzymania procesu. Rozprawa, na której Cię nie ma, odbędzie się pomimo Twojej nieobecności (por. art. 107 p.s.a.).

Co do zasady nieobecność na rozprawie Twoja lub Twojego pełnomocnika nie wstrzymuje postępowania. Jeśli nie stawicie się w wyznaczonym terminie na rozprawie, sędzia przedstawi znajdujące się w aktach Twoje wnioski i twierdzenia (por. art. 108 p.s.a.). 

Wyjątkowo rozprawa może zostać odroczona (czyli przełożona na inny termin), jeśli:

• zostałeś nieprawidłowo zawiadomiony o jej terminie i miejscu (np. w zawiadomieniu podano inną godzinę);

• Twoja nieobecność jest spowodowana jakimś nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną poważną przeszkodą, np. jadąc do sądu miałeś kolizję drogową i musiałeś trafić na badania kontrolne do szpitala (por. art. 109 p.s.a.);

• jeśli sąd wezwał Cię do osobistego stawiennictwa i nie stawiłeś się na rozprawie (por. art. 91 § 3).

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Bogumiła pojechała w odwiedziny do córki, która pracowała w Irlandii. Sąd wyznaczył termin rozprawy, podczas której miała zostać rozpatrzona skarga Bogumiły na decyzję o odmowie wymeldowania jej męża. Bogumiła kilka miesięcy wcześniej zarezerwowała bilet powrotny na samolot w tanich liniach lotniczych. Zgodnie z planem miała dotrzeć do kraju na 2 dni przed terminem rozprawy. Jednak gwałtowne burze śnieżne sparaliżowały lotnisko do tego stopnia, że przez cztery dni nie odprawiono żadnego samolotu. Bogumiła poinformowała o swojej sytuacji sąd, a ten odroczył rozprawę na inny termin.

Co do zasady nie musisz przychodzić na rozprawy, podczas których jesteś reprezentowany przez pełnomocnika. Jednak powinieneś być obecny na rozprawie w chwili, gdy zostaniesz wezwany do złożenia wyjaśnień. Jest to jedyna czynność w procesie, w której nie możesz być zastąpiony przez swojego pełnomocnika. Wszystkie pozostałe działania może on dokonywać samodzielnie.

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama