REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, Przestępstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są warunki pracy na Litwie

Polacy nie potrzebują zezwolenia, aby podjąć pracę na Litwie. Najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie w budownictwie, handlu i usługach. Maksymalny czas pracy to 40 godzin tygodniowo, a minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi 800 litów.

Jakie są rodzaje umów o pracę w Rumunii

Zgodnie z rumuńskim prawem, pracownik może być zatrudniony tylko na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, pracodawca nie ma prawa zaproponować pracownikowi umowy cywilnoprawnej (umowa o dzieło i umowa zlecenia), która jest powszechnie stosowana na polskim rynku pracy. Najczęściej podpisuje się umowę o pracę na czas nieokreślony.

Jakie są warunki pracy w Czechach

Przed wyjazdem do Czech warto dowiedzieć się czegoś o obowiązujących tam warunkach pracy. W tym celu należy sięgnąć do czeskiego kodeksu pracy, który określa m.in. czas pracy i wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dostęp do rynku pracy w Słowenii

Słowenia jest krajem otwartym dla cudzoziemców i nie stosuje żadnych ograniczeń w dostępie do rynku pracy. Oznacza to, że Polacy mogą podjąć tam zatrudnienie na takich samych zasadach co obywatele Słowenii.

REKLAMA

Własna działalność gospodarcza w Estonii

Estonia jest krajem, który odnotowuje dobre wyniki gospodarcze. W związku z tym warto zastanowić się nad podjęciem tam działalności gospodarczej bądź też założeniem przedstawicielstwa. Estoński rynek jest szczególnie atrakcyjny dla firm z branży spożywczej i budowlanej.

Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym poza obszar UE

Pracodawca, który kieruje pracownika do pracy poza obszarem UE, a okres skierowania przekracza 1 miesiąc, w umowie o pracę powinien określić czas wykonywania pracy za granicą oraz walutę, w której będzie wypłacane wynagrodzenie. Jeśli delegacją dotyczy pracownika wcześniej zatrudnionego wystarczy zmiana dotychczasowej umowy.

Oddelegowanie do pracy za granicę w krajach UE

Od czasu wstąpienia Polski do UE zasady delegowania pracowników polskich do pracy w krajach członkowskich regulują przepisy wspólnotowe. Zgodnie z nimi, podmiot zatrudniający ma obowiązek zapewnić oddelegowanemu pracownikowi minimalne warunki pracy i zatrudnienia według prawa tego państwa, w którym praca ma być wykonywana.

Od 2011 r. otwiera się rynek pracy dla Polaków w Niemczech

Obecnie Polacy mogą podejmować pracę w Niemczech pod warunkiem, że uzyskają specjalne zezwolenia. W 2011 r. ma to się zmienić, ponieważ po upływie 7-letniego okresu przejściowego, Niemcy otworzą rynki pracy dla Polaków. Oznacza to, że znikną bariery ograniczające migracje zarobkowe polskich pracowników.

REKLAMA

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę

Wyjazd do pracy za granicę wymaga szczególnych przygotowań. Po pierwsze musimy dopełnić niezbędnych formalności i znaleźć zakwaterowanie. Ważne jest również, aby wybrać dobrego pośrednika pracy lub agencję pracy tymczasowej, która nas nie oszuka. I wreszcie nie zapomnijmy zadbać o ubezpieczenie.

Co warto wiedzieć o pracy sezonowej za granicą

Z pracy sezonowej chętnie korzystają studenci, emeryci i renciści oraz osoby, które dorabiają za granicą podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Oto kilka najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem na tzw. saksy.

Jakie są uprawnienia polskich kombatantów mieszkających za granicą?

Z uprawnień kombatanckich mogą korzystać również Polacy zamieszkali za granicą, którzy posiadają obecnie obywatelstwo polskie bądź posiadali je w okresie prowadzonej działalności kombatanckiej lub doznawanych represji.

Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Prezes Rady Ministrów może w szczególnych wypadkach przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej, niż przewiduje to prawo. O stałą pomoc finansową mogą ubiegać się także Polacy zamieszkali poza krajem.

Świadczenia rodzinne, gdy jedno z rodziców przebywa za granicą

Gdy jedno z rodziców przebywa za granicą, zachodzi potrzeba sprawdzenia czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli bowiem rodzic pracuje za granicą, to właśnie ten kraj powinien być właściwym do wypłaty świadczeń rodzinnych.

Jakie dowody w sprawie karnej w sytuacji przemocy w rodzinie

Artykuł 207 § 1 Kodeksu karnego stanowi, że: kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czym jest grooming

Grooming to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej między osobami dorosłymi a dziećmi w celu ich uwiedzenia i wykorzystania seksualnego.

Podstawa prawna stosowania tymczasowego aresztowania

Tymczasowe aresztowanie może być stosowane jedynie na mocy postanowienia sądu, na które zarówno podejrzanemu (oskarżonemu) jak i jego obrońcy służy zażalenie. Tymczasowe aresztowanie może być stosowane jedynie w przypadku wystąpienia ściśle określonych w kodeksie postępowania karnego okoliczności.

Wysłanie w delegację za granicę

Delegacją zagraniczną, czyli podróżą służbową poza granice kraju jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika. Czas takiej podróży nie podlega w zasadzie wliczeniu do czasu pracy, z wyjątkiem podróży odbywanej w godzinach pracy. Pracownikowi przysługuje jednak zwrot kosztów podróż w wysokości i na warunkach określonych w przepisach.

Uprawnienia policjantów do wykonywania obowiązków poza granicami kraju

Nowelizacja ustawy o Policji zakłada, że do zadań polskich policjantów należy współdziałanie z policjami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi, a także z organami i instytucjami Unii Europejskiej. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim na celu ochronę porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zwalczanie terroryzmu i przestępczości transgranicznej.

Czy podżegacz odpowiada jak sprawca?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa za przestępstwo odpowiada nie tylko sprawca ale również pomocnik i podżegacz. Warto zatem wiedzieć na czym podlega podżeganie i kiedy można za nie ponieść karę.

Kiedy nieletni trafia do policyjnej izby dziecka

Młody człowiek, który niszczy ławkę w parku lub zakłóca porządek publiczny może być zatrzymany i umieszczony w policyjnej izbie dziecka. O zatrzymaniu niezwłocznie zawiadamia się rodziców.

Przemoc wobec najbliższych jako przestepstwo

Przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna jest przestępstwem. Ponadto, zgodnie już same groźby popełnienia przestępstwa na szkodę osoby, której dotyczą lub szkodę osoby najbliższej, są przestępstwem, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona.

Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Kodeks karny przewiduje, że odpowiedzialności karnej podlegają sprawcy którzy ukończyli 17 rok życia. Czyni w tej zasadzie jednak wyjątek. W pewnych okolicznościach bowiem odpowiadać na zasadach przewidzianych w kodeksie karnym mogą również osoby nieletnie.

Kto i kiedy odpowiada za przygotowanie?

Polski kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nie tylko za dokonanie czynu. Wyróżnia on bowiem także dwie formy stadialne przestępstwa: przygotowani i usiłowanie. Jednak tylko usiłowanie co do zasady jest karalne.

Kogo traktuje się tak samo jak multirecydywistę

Recydywista, w potocznym rozumieniu, to osoba, która po raz kolejny popełnia przestępstwo. Przepisy prawa rozróżniają dwie odmiany recydywy: recydywę pojedynczą oraz multirecydywę. Wymieniają także podmioty, które ponoszą taka samą odpowiedzialność jak multirecydywiści.

Kiedy sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze?

Zakaz prowadzenia pojazdów to jeden z przewidzianych przez polskie prawo środków karnych. Trzeba wiedzieć, że w określonych przez przepisy sytuacjach sąd musi go orzec. Warto również pamiętać, że sąd może orzec ten środek karny zarówno dożywotnio jak i na pewien okres.

Kiedy sąd może odstąpić od wymierzenia kary?

Polskie prawo daje sądom karnym możliwość odstąpienia od wymierzenia kary. Oczywiście sądy nie w każdej sytuacji mogą tak postąpić. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze sprawca przestępstwa, któremu udowodni się winę musi ponieść karę.

Kiedy sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę?

Polskie prawo karne przewiduje w pewnych sytuacjach nadzwyczajne złagodzenie kary. Stosuje się je wtedy gdy nawet najłagodniejsza kara jest zbyt surowa dla sprawcy. Możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary musi jednak wynikać z konkretnego przepisu kodeksu karnego.

Kiedy przestępstwo się przedawnia?

Organy ścigania oraz sąd mają tylko pewien czas na znalezienie i ukaranie sprawcy przestępstwa. Zgodnie bowiem z przepisami polskiego kodeksu karnego karalność przestępstwa po pewnym czasie ustaje.

Kiedy przedłuża się karalność czynu?

Co do zasady karalność czynów po pewnym czasie ustaje. Mówimy wtedy o przedawnieniu karalności czynu. W pewnych okolicznościach przedawnienie karalności czynu może ulec przedłużeniu.

Kiedy popełnia się przestępstwo w warunkach recydywy?

Sprawca wracający do przestępstwa potocznie nazywany jest recydywistą. Trzeba jednak wiedzieć, że według przepisów prawa nie każdy kto popełnia kolejne przestępstwo działa w warunkach recydywy.

Kiedy nie orzeka się grzywny?

Sąd ma wiele podstaw prawnych do wymierzenia kary grzywny. Kodeks przewiduje jednak sytuacje w których wydanie takiej kary jest niedopuszczalne.

Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Polskie prawo karne przewiduje środki związane z poddaniem sprawcy próbie. Jednym z nich jest właśnie warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Kiedy można zastosować warunkowe umorzenie postępowania?

Kodeks karny wśród swoich regulacji zawiera tzw. środki probacyjne. Są to środki polegające na poddaniu sprawcy próbie. Jednym z takich środków jest warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Kiedy można zarządzić wykonanie kary?

Jeżeli sprawca w okresie próby łamie porządek prawny wtedy sąd może a w niektórych wypadkach nawet musi orzec wykonanie kary. Kodeks bowiem wymienia zarówno obligatoryjne jak i fakultatywne przesłanki do wykonania kary.

Kiedy można stosować przedterminowe warunkowe zwolnienie?

Warunkowe przedterminowe zwolnienie to obok warunkowego umorzenia postępowania oraz warunkowego zawieszenia wykonania kary, środek probacyjny. Wszystkie one polegają na tym, ze wobec sprawcy nie stosuje się pewnych dolegliwości karnych. Jednocześnie w określonym przez przepisy prawa terminie sprawca musi przestrzegać porządku prawnego i wykonywać nałożone na niego obowiązki.

Kiedy można orzec grzywnę?

Grzywna to najmniej dolegliwa kara przewidziana w polskim prawie. Istnieje jednak kilka niezależnych przepisów pozwalających na jej orzeczenie. Należy wiedzieć, że są sytuacje gdy grzywna nie znajduje się w sankcji przepisu karnego, a mimo to sąd może ją orzec za dane przestępstwo.

Jakie są skutki warunkowego zwolnienia z odbywania kary?

Przy warunkowym zwolnieniu z odbywania kary sprawca poddawany jest próbie. Musi on w wyznaczonym okresie czasu zachowywać się zgodnie z wyznaczonymi normami prawnymi. Gdy warunkowe zwolnienie nie zostanie cofnięte wtedy uważa się karę za odbytą.

Jakie przestępstwa się nie przedawniają?

Zasadą wyrażoną w kodeksie jest to, że karalność przestępstw ustaje jeżeli od jego popełnienia upłynął pewien okres czasu. Jest to jednak zasada, od której kodeks przewiduje pewne odstępstwa. Nie jest tak, że każde przestępstwo po jakimś czasie się przedawni.

Jakie przestępstwa można popełnić umyślnie?

Aby można było mówić o odpowiedzialności karnej czyn musi być zawiniony. Oznacza to możliwość postawienia sprawcy czynu zarzutu. Kodeks rozróżnia dwa rodzaje winy- umyślność i nieumyślność.

Jaka kara grozi za usiłowanie popełnienia przestępstwa?

Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nie tylko za dokonanie przestępstwa. Wyróżnia on także dwie formy stadialne przestępstwa- usiłowanie i przygotowanie. Usiłowanie, w przeciwieństwie do przygotowania jest co do zasady karalne.

Przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego

Oskarżyciel prywatny jest stroną procesu i od jego inicjatywy zależy wszczęcie postępowania karnego. Oskarżyciel prywatny sam wnosi do sądu prywatny akt oskarżenia.

Czym różni się zbrodnia od występku?

Przestępstwa, zgodnie z wprowadzonym w kodeksie karnym podziałem, dzielą się na zbrodnie i występki. Poza kodeksem karnym uregulowane są natomiast wykroczenia.

Skazani za pedofilię pod dozorem elektronicznym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zakładający, iż po odbyciu całego wyroku w więzieniu skazani za pedofilię zostaną objęci dozorem elektronicznym. To już kolejna planowana regulacja mająca na celu zaostrzenie przepisów dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci. Pierwsze ważne zmiany w tym zakresie wprowadziła tzw. „duża nowelizacja kodeksów karnych”, która weszła w życie 8 czerwca 2010 r.

Dozór elektroniczny dla pedifilów

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zastosować dozór elektroniczny wobec sprawców przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę małoletnich. Monitoringiem zostaliby objęci skazani po odbyciu całości kary.

Czy można domagać się naprawienia szkody?

Osoba, która została pokrzywdzona w wyniku popełnienia przestępstwa może domagać się odszkodowania. W tym celu powinna wytoczyć powództwo cywilne w postępowaniu karnym, zrealizować swoje roszczenia w procesie cywilnym bądź też wystąpić z wnioskiem o naprawienie szkody.

Kiedy prokurator oskarża sprawców pobić

Ofiary przemocy w rodzinie są często bezradne w stosunku do swoich prześladowców. W wielu przypadkach dochodzenia przeciwko sprawcom przemocy domowej są umarzane nie z powodu braku winy podejrzanego, ale bezradności ofiar. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła zmiany polegające na tym, że część sprawców przemocy domowej teraz będzie ścigana z urzędu.

Pełnomocnik rządu do spraw ochrony cyberprzestrzeni

Nowy urzędnik zajmie się koordynacją pracy wszystkich służb, zajmujących się bezpieczeństwem w sieci tj. Policji, ministerstw, Straży Granicznej i służb specjalnych.

Kiedy funkcjonariusz odpowiada za przekroczenie uprawnień?

Funkcjonariusz publiczny ma pierwotny prawny obowiązek znajomości aktów określających jego uprawnienia i obowiązki. W związku z tym urzędnik, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, popełnia przestępstwo i ponosi odpowiedzialność karną.

Co to jest stalking

Stalking jest to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej u niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o jej bezpieczeństwo. Z jednej strony jest stalker (sprawca) a z drugiej osoba nękana (ofiara).

Przestępstwa w rodzinie

Pewne zachowania członka rodziny dopuszczającego się stosowania przemocy w rodzinie wyczerpują znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym.

REKLAMA