reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie przestępstwa można popełnić umyślnie?

Jakie przestępstwa można popełnić umyślnie?

Aby można było mówić o odpowiedzialności karnej czyn musi być zawiniony. Oznacza to możliwość postawienia sprawcy czynu zarzutu. Kodeks rozróżnia dwa rodzaje winy- umyślność i nieumyślność.

Kodeks karny stanowi wyraźnie, że nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, któremu nie można przypisać winy w czasie czynu. Dalsze przepisy kodeksu mówią natomiast, że czyn można popełnić umyślnie bądź nieumyślnie.

Art. 9 kodeksu karnego stanowi: czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeśli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi.

Z przepisu tego wynika, że przestępstwo umyślne może być popełnione w jednym z dwóch zamiarów. Po pierwsze w zamiarze bezpośrednim, gdy sprawca ma zamiar popełnienia czynu zabronionego . Po drugie w zamiarze ewentualnym, gdy sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i na to się godzi. Często jednak przepis części szczególnej określa jasno z jakim zamiarem można popełnić dany czyn.

Jeżeli kodeks używa słów „w celu” albo „chcąc” wskazuje to, że dany czyn można popełnić tylko umyślnie w zamiarze bezpośrednim.

Natomiast gdy w części szczególnej kodeksu karnego użyte są słowa „w zamiarze” oznacza to, że czyn można popełnić zarówno w zamiarze bezpośrednim jak i ewentualnym.

Nigdy natomiast kodeks nie przewiduje, że czyn można popełnić wyłącznie w zamiarze ewentualnym.

Zobacz: Co to jest niepoczytalność

Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość taka przewidywał lub mógł przewidzieć.

Nieumyślność może mieć również dwie postacie- lekkomyślność (gdy przewidywał) lub niedbalstwo (gdy mógł przewidzieć).
Analizując czy sprawca mógł przewidzieć lub przewidywał skutek swoich działań jako wzór bierzemy przeciętnego, standardowego człowieka.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Trzeba wiedzieć, że zbrodnie można popełnić tylko umyślnie, natomiast występki umyślnie oraz nieumyślnie gdy kodeks tak stanowi.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeśli sprawca ma zamiar jego popełnienia.
Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeśli sprawca ma zamiar jego popełnienia.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama