REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Pieniądze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy ojciec pokrywa koszty ciązy i porodu

Czy w pozwie o ustalenie ojcostwa można wystąpić z roszczeniem o pokrycie wydatków związanych z ciąża, porodem i utrzyamniem matki w okresie połogu?

Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko

Wysokość przyznanych alimentów może uleć zmianie. Potrzeby dziecka wzrastają z wiekiem i dlatego nie zawsze alimenty wystarczają w przyznaje przez sąd wysokości. Można domagać się podwyższenia przyznanych mu wcześniej alimentów.

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej to zbiór fundamentalnych praw człowieka uchwalony i podpisany w dniu 7 grudnia 2000 roku podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki

Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki to ustawa zasadnicza Stanów Zjednoczonych, uchwalona 17 września 1787 i później ratyfikowana przez specjalne konwencje w każdym z 13 stanów.

REKLAMA

Jakich zasad konstytucyjnych przestrzega Rzeczypospolita Polska?

Nie ma jednej definicji zasad konstytucyjnych. Nie ma nawet zgody pomiędzy uczonymi na temat samej nazwy. Funkcjonuje wiele określeń: zasady ustrojowe, zasady naczelne, czy zasady konstytucyjne.

Czy obecna Konstytucja przewiduje zasadę pluralizmu politycznego

Rzeczypospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Jest to innymi słowy zasada pluralizmu politycznego.

Czy Polska przestrzega zasady demokratycznego państwa prawa?

Zgodnie z postanowieniami Konstytucji Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa, urzeczywistniającym zasadę sprawiedliwości społecznej.

Zasada pomocniczości w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Zasada pomocniczości zwana jest również zasadę subsydiarności. Stanowi ona jedną z podstaw demokratycznego państwa prawa.

REKLAMA

Czy w Polsce można wprowadzić stan wojenny?

Stan wojenny jest jednym ze stanów nadzwyczajnych, jakie mogą być wprowadzone w razie zagrożenia.

Jak zmienić Konstytucję?

Czy można zmienić Konstytucję? Jakie są procedury zmiany? Kto ma prawo zmienić Konstytucję?

Konstytucyjna wolność wypowiedzi

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi. Oznacza to, że każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania uzyskanych informacji. Wolność wypowiedzi gwarantuje zakaz cenzury środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy. Każde demokratyczne państwo gwarantuje swoim obywatelom wolność słowa.

Barwy państwowe

Barwami państwowymi Polski są kolor biały i czerwony w dwóch poziomych pasach. Pasy są ułożone równolegle i mają taką samą szerokość. Kolor biały na fladze znajduje się na górze, natomiast kolor czerwony na dole.

Barwy państwowe

Barwami państwowymi Polski są kolor biały i czerwony w dwóch poziomych pasach. Pasy są ułożone równolegle i mają taką samą szerokość. Kolor biały na fladze znajduje się na górze, natomiast kolor czerwony na dole.

Konstytucja

Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w państwie. Nazywana jest często ustawą zasadniczą. Ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.

Konstytucja

Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w państwie. Nazywana jest często ustawą zasadniczą. Ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.

Symbole Rzeczypospolitej Polskiej

Godło, hymn, flaga są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawdź, czy wiesz co one oznaczają i jaką mają historię.

Rozdział I Konstytucja

Rozdział I Konstytucji zawiera 29 artykułów. Dotyczą one zasad funkcjonowania oraz organizacji państwa. Wskazują, że władza opiera się na podziale władzy na ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą.

Zamówienia publiczne poniżej 14 000 euro

Ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro. Brak obowiązku stosowania procedur określonych przepisami upzp nie oznacza jednak zupełnej swobody przy zawieraniu kontraktów poniżej tej wartości.

Czy trzeba jeszcze utrzymywać dziecko?

Moja syn skończył studia licencjackie i kończy 24 lata. Ostatnio stwierdził, że chce jeszcze ukończyć studia magisterskie. Studia te są bardzo czasochłonne i nie będzie miał możliwości podjąć pracy. Czy będę musiał nadal go utrzymywać?

Jakie są koszty sprawy rozwodowej?

W spawie rozwodowej sąd zasądził ode mnie zwrot kosztów na łączną kwotę 4000 zł. Dlaczego zostałem obciążony tak wysokimi kosztami? Co się składa na tę kwotę?

Jak sporządzić umowę darowizny?

Umowa darowizny powinna zawierać zarówno oświadczenie darczyńcy o chęci przekazania określonej rzeczy czy kwoty pieniędzy, jak i oświadczenie obdarowanego o tym, że darowiznę przyjmuje. Poza tym darczyńca może m.in. nałożyć na obdarowanego obowiązek określonego zachowania.

Na co wykorzystać pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, żeby nie zapłacić podatku?

Jednym ze sposobów na niezapłacenie podatku od sprzedaży nieruchomości kupionej przed 01.01.2007r. jest wykorzystanie pieniędzy na cele mieszkaniowe.

Jak wykorzystać książeczkę mieszkaniową?

Książeczki mieszkaniowe – popularna w okresie PRL forma oszczędzania na mieszkanie – nie straciły całkowicie wartości po zmianie ustroju. Książeczki mieszkaniowe można wykorzystać do częściowego finansowania inwestycji mieszkaniowych.

Kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy

Dodatki mieszkaniowe są świadczeniem pieniężnym, które pozwala utrzymać mieszkanie wówczas, gdy najemca lub właściciel nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na jego utrzymanie. Przyznawane są na ich wniosek.

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Ostatnia zmiana prawa pozwala na przekształcenie lokatorskiego i własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne) za kwotę w optymalnych warunkach nie przekraczającej kilkudziesięciu złotych. W niniejszej poradzie, przestawię jak to zrobić.

Kto nie wykupi mieszkania za grosze?

Po ostatnich zmianach prawnych, spółdzielcy mogą „wykupić” swoje mieszkania za symboliczną opłatą i po wielu latach „użerania się ze spółdzielnią” nazwać mieszkanie swoim.Jednakże nie dość, że spółdzielnie mieszkaniowe niechętnie przekazują spółdzielcom własność mieszkań, mnożąc problemy administracyjne i zmuszając członków do występowania na drogę sądowa, to na dodatek nie wszyscy mogą z tego udogodnienia skorzystać. Z szacunkowych informacji wynika, że jest to ok. 120 000 osób.

Jak rozliczyć ryczałtowo wynajem mieszkania?

Ryczałtowe rozliczanie wynajmu mieszkania jest proste, a jego obsługa przez księgowego (jeśli nie zdecydujemy się sami prowadzić ewidencji) jest niedroga. Co zrobić żeby móc się rozliczać ryczałtowo?

Wykaz robót zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego

Ustawodawca na potrzeby postępowania o zwrot VAT za materiały budowlane - sporządził listę prac zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego

Prawo łaski należy do prezydenta, a nie do sądu

O stosowaniu prawa łaski decyduje prezydent i dlatego każda prośba o ułaskawienie powinna do niego dotrzeć. Sąd nie może pozostawiać jej bez dalszego biegu.

REKLAMA