REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność obdarowanego za niedostatek darczyńcy

 Jeśli darczyńca celowo popadł w niedostatek – pomoc mu nie przysługuje.
Jeśli darczyńca celowo popadł w niedostatek – pomoc mu nie przysługuje.

REKLAMA

REKLAMA

  Obdarowany, w przypadku niedostatku darczyńcy może mieć obowiązek świadczenia na jego rzecz- w granicach jednak wzbogacenia z darowizny.

Niedostatek

Kodeks cywilny w art. 897 , wskazuje, iż jeśli darczyńca – po wykonaniu darowizny popadł w niedostatek – obdarowany (w ramach istniejącego wzbogacenia) – zobowiązany jest do jego wsparcia – czyli powstaje obowiązek alimentacyjny.

REKLAMA

Niedostatek należy rozumieć, jako niemożność zapewnienia usprawiedliwionych potrzeb przez darczyńcę – oznacza to, że nie stać danej osoby na rzeczy niezbędne do normalnego życia- takie jak odpowiednie ilości jedzenia, leków, ubrania , brak pieniędzy na czynsz, czy spłatę rat kredytu mieszkaniowego.

W drugiej kolejności bierze się pod uwagę niewypłacalności darczyńcy- czyli niemożliwość wykonania wymagalnych zobowiązań.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Dla kodeksu cywilnego, nie jest istotna w tym zakresie przyczyna popadnięcia w niedostatek (co oznacza, że nie musi ona być wynikiem udzielonej darowizny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Jeśli darczyńca celowo popadł w niedostatek – pomoc mu nie przysługuje.

Wzbogacenie obdarowanego

REKLAMA

Wzbogacenie obdarowanego oznacza to co zostało mu in plus z otrzymanej darowizny. Jeśli więc darowizny się wyzbył- zużył, wydał itp. w całości – wówczas nie będzie zobowiązany. Jeśli darowizna jest „zużyta” w części jego obowiązek alimentacyjny zamyka się w kwocie przysporzenia, która jeszcze mu pozostała.

Jan Kowalski otrzymał w darowiźnie 50.000 zł od wujka. Zdążył wydać –bez konkretnego celu już 20.000 zł. Jego obowiązek alimentacyjny zamknie się w kwocie 30.000 zł. – przez cały okres alimentacyjny.

Jeśli jednak przedmiot darowizny nie zużywa się – np. nieruchomość wysokość świadczenia może sięgnąć jej wartości.

Podobnie za wzbogacenie uważa się wszystko co obdarowany uzyskał z tytułu sprzedaży, zamian czy, odszkodowania z tytułu utraty przedmiotu darowizny.

Zobacz: Wykonanie i odwołanie darowizny

Charakter i długość świadczenia.

Świadczenie ma charakter alimentacyjny, trwa więc aż do momentu:

  •  śmierci uprawnionego
  •  poprawienia jego sytuacje materialnej na tyle, że nie potrzebuje wsparcia.

Zważywszy na źródło świadczeń – jakim ma być wzbogacenie – obowiązek upływa, wraz z wyczerpaniem się wartości przysporzenia z darowizny.

Obdarowany może również zwolnić się ze świadczeń poprzez :

  •  wydanie w naturze przedmiotu darowizny
  •  wydanie równowartości wzbogacenia w gotówce.

Zobacz serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA