REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renty 2012, Renta socjalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość dodatków do renty w 2012 roku

Wysokość dodatków i świadczeń przysługujących rencistom wzrasta z dniem 1 marca 2012 roku w związku z waloryzacją rent. Rencisto sprawdź o ile wzrosną Twoje dodatki.

Jak pracodawca musi pomóc pracownikowi przejść na rentę?

Przepisy nakładają na pracodawców obowiązek pomocy pracownikom przy przechodzeniu na rentę. Chodzi tutaj przede wszystkim o pomoc w kompletowaniu dokumentów niezbędnych do przyznania renty, ale także o wydawanie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Nowe kwoty dodatków do emerytur i rent

1 marca 2012 r. ulegają zmianie kwoty dodatków do emerytur i rent.

Renta rodzinna 2012

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną w 2012 roku? Jak oblicza się jej wysokość?

REKLAMA

Jakie świadczenia rentowe ulegną podwyżce od marca 2012 roku

Z dniem 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń rentowych. Od 2012 roku waloryzacja będzie przeprowadzona jako waloryzacja kwotowa, a nie jak wcześniej procentowa.

Podwyższenie dodatków do rent w 2012 roku

Z dniem 1 marca 2012 roku ma nastąpić waloryzacja dodatków przysługujących rencistą. Jest to jeden ze sposobów zwiększenia świadczeń pieniężnych, jakie otrzymują renciści.

Wysokość renty socjalnej w 2012 roku

Marcowa waloryzacja świadczeń rentowych obejmie również renty socjalne. Od 2012 roku zacznie obowiązywać waloryzacja kwotowa, co oznacza, ze wszystkie świadczenia rentowe zostaną zwiększone o jedną kwotę.

Zmiany w waloryzacji rent w 2012 roku

W 2012 roku ma zostać wprowadzona zmiana w systemie corocznej waloryzacji świadczeń rentowych. Wprowadzona zostanie waloryzacja kwota na miejsce waloryzacji procentowej. Zmiana ma chronić rencistów pobierających najniższe świadczenia.

REKLAMA

Uprawniony do renty socjalnej może więcej dorobić - zmiany w rencie socjalnej od 2012 roku

Z dniem 1 stycznia 2012 roku weszła w życie zmiana ustawy o rencie socjalnej. Zmiana powoduje, że osoby pobierające rentę socjalną będą mogły więcej dorabiać do swojego świadczenie.

Wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w 2012 roku

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionym przez ministra pracy i polityki społecznej, wysokość wszystkich świadczeń ulegnie zwiększeniu o 71 zł.

Kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w 2012 roku

Zgodnie z zapowiedziami premiera z jego expose w 2012 roku ma nastąpić zmiana w sposobie waloryzacji rent i emerytur. Przez kilka lat waloryzacja będzie waloryzacją kwotową, a nie jak do tej pory waloryzacją procentową.

Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2012 roku

Zgodnie z planowanymi zmianami przepisów, w wyniku waloryzacji o 71 złotych wzrośnie najniższa renta rodzinna. Jaka będzie wysokość renty rodzinnej w 2012 roku?

Jak ubiegać się o rentę socjalną

Prawo przewiduje określony formularz, na którym składa się wniosek o rentę socjalną. To właśnie wniosek o rentę socjalną jest najważniejszym dokumentem w procesie ubiegania się o rentę socjalną.

Dodatki do renty Vademecum

Dodatki do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, czy renty socjalnej mogą spowodować podwyższenie świadczenia rentowego.

Wysokość renty Vademecum

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od kwoty bazowej oraz posiadanych przez rencistę okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast wysokość renty socjalnej to 84 proc. wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Renta socjalna Vademecum

Renta socjalna wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Renta socjalna przysługuje w związku z niezdolnością do pracy. Wysokość renty socjalnej wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta socjalna - od 2012 r. z wyższymi zarobkami

Osoby pobierające rentę socjalną będą mogły więcej dorobić. Od 2012 r. zmieniają się kwoty zarobków, od których zależy zawieszenie prawa do świadczeń.

Czy można pobierać rentę rodzinną i rentę socjalną równocześnie?

Niektóre osoby są uprawnione do pobierania zarówno renty rodzinnej jak i socjalnej. Czy taka sytuacja jest prawnie dozwolona? Czy rencista będzie musiał wybrać jedno ze świadczeń?

Waloryzacja rent w 2012 roku

Corocznie w marcu następuje waloryzacja świadczeń rentowych. Powoduje to wzrost rent otrzymywanych przez rencistów, w związku z pomnożeniem ich przez wskaźnik waloryzacji.

Co wpływa na wysokość renty socjalnej

Wpływ na wysokość renty socjalnej bez wątpienia ma wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalne wynosi 84 procent najniższej renty inwalidzkiej.

Waloryzacja renty socjalnej jako sposób na podwyższenie renty

Renta socjalna przysługuje w ściśle określonej ustawowo wysokości. Wysokość renty socjalnej nie jest uzależniona od żadnych indywidualnych parametrów. Sposobem na jej podwyższenie jest waloryzacja.

Jakie dodatki przysługują do renty socjalnej

Rencista pobierający rentę socjalną może również liczyć na dodatki, które mogą podwyższyć jego świadczenie rentowe.

Jaka jest wysokość renty socjalnej w razie zbiegu z rentą rodzinną

Istnieje możliwość, że jednej osobie przysługuje zarówno prawo do renty rodzinnej i do renty socjalnej. W jakiej wysokości otrzyma świadczenie rentowe?

Osobom z rentą socjalną łatwiej o zatrudnienie

Po zmianach renciści socjalni mogliby pracować na ogólnych zasadach, jak pozostali emeryci i renciści. W praktyce więc takie osoby będą mogły zarobić do 2406,80 zł, bez groźby zmniejszenia świadczenia.

Ile wynosi renta socjalna w 2011 roku

Wysokość renty socjalnej jest uzależniona od wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Stanowi procent jej wartości. Od 1 marca 2011 roku renta socjalna wynosi 611,67 złotych.

Kto nie ma prawa do renty socjalnej?

Spełnienie określonych przez prawo przesłanek do przyznania renty socjalnej, nie gwarantuje jeszcze przyznania prawa do renty. W określonych sytuacjach renta socjalna nie będzie przysługiwać, pomimo spełniania niezbędnych warunków.

Jaka jest wysokość renty socjalnej?

Wysokość renty socjalnej jest ściśle określona przez przepisy prawa. Niekiedy na wysokość renty socjalnej wpływa wysokość renty rodzinnej.

Kiedy zawieszeniu ulega renta socjalna?

Osobie pobierającej rentę socjalną może zostać zawieszona wypłata jej świadczenia. Zawieszenie renty może spowodować prowadzenie własnej działalności lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

Renta socjalna i praca na etacie

Osoby pobierające rentę socjalną mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie, ale powinny pamiętać, że prawo do renty ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodów przekraczających 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Warto też wiedzieć, że przepisy nakładają na rencistę obowiązek powiadomienia ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty.

Przepisy o rencie socjalnej zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy na mocy których renta socjalna przysługuje tylko tym, którzy stali się niepełnosprawni w trakcie pobierania nauki są  zgodne z konstytucją.

Komu przysługuje renta socjalna

Renta socjalna jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w związku z niezdolnością do pracy. Stanowi rodzaj pomocy finansowej państwa dla osób, które w młodym wieku doznały naruszenia sprawności organizmu i tym samym utraciły szansę na samodzielne zarobkowanie.

Czy osoby pobierające renty muszą się rozliczać w Urzędzie Skarbowym

Osoby pobierające renty są zobowiązane zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wniosek o rentę socjalną

Renta socjalna przyznawana jest osobom, które ze względu na chorobę nie wypracowały stażu ubezpieczeniowego wymaganego do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zawieszenie renty socjalnej a zlecenie

Osoby pobierające rentę socjalnej często chcą dorobić do swojego świadczenia, podejmują pracę na umowę zlecenia. Jednak nie zawsze mogą dorabiać bez ograniczenia.

Czy mam szansę na rentę socjalną

Moja mama ma przepracowane tylko 10 lat, właśnie ukończyła 60 lat. Czy jest szansa na otrzymanie jakichkolwiek pieniędzy z ZUS lub renty socjalnej?  

Najniższe renty

 Część osób zadaje sobie pytanie, czy jest jakaś minimalna granica rent. Tak. Prezentujemy najniższe kwoty poszczególnych rodzajów rent.

Czy mogę się odwołać od decyzji ZUS

Pobierałam rentę socjalną od 6 lat, obecnie ZUS stwierdził, że wyzdrowiałam i zawiesił mi rentę. Nigdy nie pracowałam, mam 26 lat i wysoką krótkowzroczność, zwyrodnienie siatkówki i bardzo złe pole widzenia. Dlaczego ZUS tak postąpił? Czy odwołać się skoro jestem zdrowa? 

Czy mam prawo do renty socjalnej

Mam przepracowane 20 lat. Od 12 lat nie pracuje i nie pobieram zasiłku dla bezrobotnych. W ostatnim czasie zachorowałam (obstrukcyjna choroba płuc i przepuklina trzech kręgów lędźwiowych z pęknięciem oraz krwioplucie). Mam pytanie, czy mi się należy renta socjalna, lub z ZUS-u, ponieważ lekarz stwierdził że nie nadaje się do pracy. Mam 49 lat i samotnie wychowuje syna.  

Czy syn otrzyma rentę socjalną

Mam przyznaną Rentę rodzinną w kwocie 784zł ,na siebie i 2 dzieci. Starszy syn jest niepełnosprawny, leczony od dzieciństwa. Z chwilą ukończenia 16 roku życia, stawał przed Powiatowym Zespołem ds.Orzekania o Niepełnosprawności; który postanowił: I. Zaliczyć do stopnia niepełnosprawności znacznego. Orzeczenie wydaje się na stałe. Niepełnosprawność istnieje od-dzieciństwa. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od-16.06.2007r 7) konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji-wymaga. Czy syn, gdy skończy 18 lat, musi jeszcze stawać na Komisji Lekarskiej w ZUS? Czy syn nadal będzie miał prawo do renty rodzinnej po ojcu, jeżeli uzyska świadczenie w ZUS?  

Renta socjalna a renta rodzinna

Zdarzają się przypadki, kiedy osoba jest uprawniona zarówno do renty socjalnej i rodzinnej. Pojawia się pytanie, co w takim przypadku dzieje się z każdym z tych świadczeń. 

Renta socjalna w pytaniach i odpowiedziach

Prawo do renty przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niezdolność musi powstać w określonym czasie. Sprawdź kto i na jakich zasadach może otrzymać rentę socjalną. 

Czy wysokość rent socjalnej ma zawsze stałą wartość

Renta socjalna ma stałą wartość. Wynosi ona 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

Komu nie przysługuje prawo do renty socjalnej

Co do zasady renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy. Niekiedy jednak mimo spełnienia tych warunków nie można liczyć na przyznanie renty.

Wysokość renty socjalnej

 

Kto może ubiegać się o prawo do renty socjalnej

Renta socjalna jest świadczeniem wypłacanym i przyznawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W szczególnych przypadkach renta jest wypłacana także przez inne organy emerytalno-rentowe, np. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W jakich sytuacjach następuje zawieszenie renty socjalnej

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu, gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód przekraczający 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest ogłoszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

REKLAMA