reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Jak ubiegać się o rentę socjalną

Jak ubiegać się o rentę socjalną

Prawo przewiduje określony formularz, na którym składa się wniosek o rentę socjalną. To właśnie wniosek o rentę socjalną jest najważniejszym dokumentem w procesie ubiegania się o rentę socjalną.

Prawo do renty socjalnej i do dalszej renty socjalnej

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, zamieszkałej na terenie Polski, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna może być przyznana na stałe w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest trwała lub na wskazany okres, jeśli niezdolność do pracy jest czasowa. Prawo do renty socjalnej okresowej ustaje z upływem okresu, na jaki świadczenie zostało przyznane. W celu ustalenia prawa do renty socjalnej na dalszy okres należy zgłosić wniosek w tej sprawie.

Zobacz także: Komu przysługuje renta socjalna

Składanie wniosku o rentę socjalną

Sposób ubiegania się o rentę socjalna zaczyna się od prawidłowego wypełnienia wniosku oraz skompletowania wymaganych dokumentów. Do wniosku należy dołączyć: zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, wywiad zawodowy dotyczący charakteru i rodzaju pracy (w przypadku osoby pracującej), dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy, zaświadczenie o okresie uczęszczania do szkoły lub szkoły wyższej  oraz zaświadczenie jednostki prowadzącej studia doktoranckie o okresie odbywania tych studiów lub zaświadczenie o okresie odbywania aspirantury naukowej.

W razie ubiegania się prawa do dalszej renty rodzinnej należy złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek w tej sprawie. Dołączyć do tego należy aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie oraz dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o dalszej całkowitej niezdolności do pracy

Wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w jednostce ZUS właściwej według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę socjalną. Wniosek o rentę socjalną można złożyć  bezpośrednio albo przez przedstawiciela ustawowego. Można tego dokonać osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

Zobacz także: Wniosek o rentę socjalną

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w jednostce ZUS właściwej według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę socjalną. fot. Fotolia
Wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w jednostce ZUS właściwej według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę socjalną. fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama