| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2011 > Ile wynosi renta socjalna w 2011 roku

Ile wynosi renta socjalna w 2011 roku

Wysokość renty socjalnej jest uzależniona od wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Stanowi procent jej wartości. Od 1 marca 2011 roku renta socjalna wynosi 611,67 złotych.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  • przed ukończeniem 18 roku życia,
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Uprawnionemu do renty socjalnej może przysługiwać renta socjalna stała, w przypadku gdy i całkowita niezdolność do pracy jest trwała. Natomiast renta socjalna okresowa przysługuje, jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zobacz serwis: Emerytury

Renta socjalna nie przysługuje również osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Natomiast osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Od 1 marca 2011 roku renta socjalna wynosi 611,67 złotych. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 18,39 złotych.

Rentę socjalną podlega corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja obejmuje renty socjalne przyznane przed terminem waloryzacji.

Waloryzacji renty socjalnej dokonuje jednostka organizacyjna Zakładu lub organ emerytalno-rentowy.

W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej i renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega obniżeniu, tak aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2011 roku najniższa renta rodzinna wynosi 728,18 złotych, w związku z tym 200 proc. wynosi 1456,36 złotych. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli od 1 marca 2011 roku kwoty 72,81 złotych Natomiast renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1456,36 złotych.

Zobacz także: Renta rodzinna

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r. Nr 135 poz. 1268, z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »