REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki do renty Vademecum

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ryś
W celu uzyskania prawo do dodatku do renty należy złożyć wniosek do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wypłaca renciście jego świadczenie. Fot. Fotolia
W celu uzyskania prawo do dodatku do renty należy złożyć wniosek do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wypłaca renciście jego świadczenie. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatki do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, czy renty socjalnej mogą spowodować podwyższenie świadczenia rentowego.

Kiedy przysługują dodatki do rent

Rencista może otrzymać następujące dodatki do swojego świadczenia rentowego:

REKLAMA

  • dodatek pielęgnacyjny,
  • dodatek dla sierot,
  • dodatek kombatancki,
  • dodatek za tajne nauczanie,
  • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników,
  • świadczenie pieniężne dla deportowanych,
  • świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych,
  • dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny,
  • ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla,
  • ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych.

Zobacz także: Na jakie dodatki do renty może liczyć rencista

W celu uzyskania prawo do dodatku do renty należy złożyć wniosek do jednostki ZUS, która wypłaca renciście jego świadczenie. ZUS ma 30 dni na wydanie w tym zakresie decyzji. W razie, gdy rencista nie zgadza się z decyzją, może się odwołać. Musi to uczynić w ciągu miesiąca od daty doręczenia decyzji, do Sądu Okręgowego Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Jak otrzymać dodatki do renty

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie niezdolnej do pracy, która ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Ponadto warunkiem koniecznym uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest fakt, że niezdolność do pracy powstała w określonych okresach składkowych i albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.Do renty tej renciście mogą przysługiwać: dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, dodatek kompensacyjny oraz inne dodatki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie dodatki przysługują do renty z tytułu niezdolności do pracy

Prawo do renty socjalnej przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Naruszenie niezdolności do pracy musi nastąpić:

  • przed ukończeniem 18 roku życia albo
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia albo
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Zobacz także: Jakie dodatki przysługują do renty socjalnej

Wysokość dodatków do rent

Co roku w związku z waloryzacją rent, świadczenia rentowe są podwyższane. Waloryzacji, a więc i podwyższeniu podlegają dodatki do rent. Dodatki są podwyższane o wskaźnik waloryzacji, czyli o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz także: Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane

Rodzaje dodatków do rent

Dodatek przysługuje kombatantom i innym osobom, którzy byli ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, walczący o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także: Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeżeli została ona uznany za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub osobie, która ukończyła 75 rok życia. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Zobacz także: Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty                

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje tylko osobie uprawnionej do renty rodzinnej. Osobą uprawnioną do renty rodzinnej są dzieci, wnuki, rodzeństwo, wdowiec, wdowa lub rodzice zmarłego. Renta rodzinna przysługuje po zmarłym, który pobierał emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub przynajmniej spełniał warunki niezbędne do otrzymania tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Zobacz także: Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej

Dodatek za tajne nauczanie przyznawany osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 roku nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska. Dodatek ten przewiduje Karta Nauczyciela.

Zobacz także: Dodatek za tajne nauczanie dla rencisty

Dodatek kompensacyjny przysługuje kombatantom oraz innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zobacz także: Dodatek kompensacyjny do renty

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

REKLAMA

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

REKLAMA