REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki do renty Vademecum

Ewa Ryś
W celu uzyskania prawo do dodatku do renty należy złożyć wniosek do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wypłaca renciście jego świadczenie. Fot. Fotolia
W celu uzyskania prawo do dodatku do renty należy złożyć wniosek do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wypłaca renciście jego świadczenie. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatki do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, czy renty socjalnej mogą spowodować podwyższenie świadczenia rentowego.

Kiedy przysługują dodatki do rent

Rencista może otrzymać następujące dodatki do swojego świadczenia rentowego:

REKLAMA

 • dodatek pielęgnacyjny,
 • dodatek dla sierot,
 • dodatek kombatancki,
 • dodatek za tajne nauczanie,
 • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników,
 • świadczenie pieniężne dla deportowanych,
 • świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych,
 • dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny,
 • ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla,
 • ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych.

Zobacz także: Na jakie dodatki do renty może liczyć rencista

W celu uzyskania prawo do dodatku do renty należy złożyć wniosek do jednostki ZUS, która wypłaca renciście jego świadczenie. ZUS ma 30 dni na wydanie w tym zakresie decyzji. W razie, gdy rencista nie zgadza się z decyzją, może się odwołać. Musi to uczynić w ciągu miesiąca od daty doręczenia decyzji, do Sądu Okręgowego Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Jak otrzymać dodatki do renty

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie niezdolnej do pracy, która ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Ponadto warunkiem koniecznym uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest fakt, że niezdolność do pracy powstała w określonych okresach składkowych i albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.Do renty tej renciście mogą przysługiwać: dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, dodatek kompensacyjny oraz inne dodatki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie dodatki przysługują do renty z tytułu niezdolności do pracy

Prawo do renty socjalnej przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Naruszenie niezdolności do pracy musi nastąpić:

 • przed ukończeniem 18 roku życia albo
 • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia albo
 • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Zobacz także: Jakie dodatki przysługują do renty socjalnej

Wysokość dodatków do rent

Co roku w związku z waloryzacją rent, świadczenia rentowe są podwyższane. Waloryzacji, a więc i podwyższeniu podlegają dodatki do rent. Dodatki są podwyższane o wskaźnik waloryzacji, czyli o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz także: Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane

Rodzaje dodatków do rent

Dodatek przysługuje kombatantom i innym osobom, którzy byli ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, walczący o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także: Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeżeli została ona uznany za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub osobie, która ukończyła 75 rok życia. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Zobacz także: Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty                

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje tylko osobie uprawnionej do renty rodzinnej. Osobą uprawnioną do renty rodzinnej są dzieci, wnuki, rodzeństwo, wdowiec, wdowa lub rodzice zmarłego. Renta rodzinna przysługuje po zmarłym, który pobierał emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub przynajmniej spełniał warunki niezbędne do otrzymania tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Zobacz także: Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej

Dodatek za tajne nauczanie przyznawany osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 roku nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska. Dodatek ten przewiduje Karta Nauczyciela.

Zobacz także: Dodatek za tajne nauczanie dla rencisty

Dodatek kompensacyjny przysługuje kombatantom oraz innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zobacz także: Dodatek kompensacyjny do renty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA