REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość renty Vademecum

Ewa Ryś
Wysokość renty socjalnej to 84 proc. wysokości najniższej renty z tytułu niedolności do pracy. fot. Fotolia
Wysokość renty socjalnej to 84 proc. wysokości najniższej renty z tytułu niedolności do pracy. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od kwoty bazowej oraz posiadanych przez rencistę okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast wysokość renty socjalnej to 84 proc. wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta inwalidzka to potoczna nazwa renty z tytułu niezdolności do pracy. To świadczenie rentowe przysługuje właśnie w związku z niezdolnością do pracy. Aby uzyskać prawo do renty należy ponadto posiadać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy.

REKLAMA

Wpływ na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy ma wysokość kwoty bazowej podstawa wymiary za każdy rok okresów składkowych i nieskładkowych. W związku z tym wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustala się w następujący sposób:

  • 24 proc. kwoty bazowej,
  • po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • oraz po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat.

Zobacz także: Jak obliczyć wysokość renty inwalidzkiej

Zobacz także: Jak oblicza się wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy

Zobacz także: Co wpływa na wysokość renty inwalidzkiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wspomniano wyżej wpływ na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy mają posiadane okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy składkowe, to okresy aktywności zawodowej, za które opłacane były składki. Natomiast okresy nieskładkowe to okresy, za które nie zostały opłacone składki, ale które ze względu na ich specyficzny charakter są uwzględniane przy ustalaniu wysokości do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wysokość renty szkoleniowej

Do renty szkoleniowej mają prawo osoby niezdolnym do pracy, które po przekwalifikowaniu się mogą uzyskać zatrudnienie. Wysokość renty szkoleniowej wynosi 75 proc. podstawy jej wymiaru. Przy czym renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Zobacz także: W jakiej wysokości przysługuje renta szkoleniowa

Wysokość renty rodzinnej

Osobami uprawnionymi do renty rodzinnej są małżonek (wdowa, wdowiec), dzieci własne i dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, pasierbowie, wnuki, rodzeństwo, rodzic, osoby przysposabiające, ojczym i macocha.

Renta rodzinna wynosi:

  • 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu - dla jednej osoby uprawnionej,
  • 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu - dla dwóch osób uprawnionych,
  • 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu - dla trzech i więcej osób uprawnionych.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Kwota świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu to kwota emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty socjalnej

Wszystkim osobom uprawnionym do renty socjalnej przysługuje renta w jednakowej wysokości. Co oznacza, że wpływu na wysokość renty socjalnej nie mają wpływu posiadane okresy składkowe i nieskładkowe.

Wysokość renty socjalnej zależy jedynie od wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta socjalne bowiem wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zobacz także: Co wpływa na wysokość renty socjalnej

REKLAMA

Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nie 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Osoba, która jest uprawniona do renty socjalnej może również być uprawniona do renty rodzinnej. Jak w takim przypadku kształtuje się wysokość tych rent. W razie zbiegu uprawnień do obu rent, kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednak renta socjalna nie przysługuje, jeśli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej w razie zbiegu z rentą rodzinną

Najpełniejszym sposobem na wzrost kwoty świadczenia rentowego jest waloryzacja. Odbywa się ona co roku w marcu. Waloryzacji renty socjalnej dokonuje ZUS, robi z urzędu. W związku z tym, rencista nie musi składać wniosku. Waloryzacji podlegają renty socjalne, przyznane do ostatniego dnia lutego roku, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Zobacz także: Waloryzacja renty socjalnej jako sposób na podwyższenie renty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA