reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Jakie dodatki przysługują do renty socjalnej

Jakie dodatki przysługują do renty socjalnej

Rencista pobierający rentę socjalną może również liczyć na dodatki, które mogą podwyższyć jego świadczenie rentowe.

Prawo do renty socjalnej posiadają zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy zamieszkujący i przebywający w Polsce. Warunkiem niezbędnym o otrzymania renty jest niezdolność do pracy. Niezdolność do pracy, aby uzasadniała prawo do renty socjalnej musi powstać przed ukończeniem 18 roku życi, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Do renty socjalnej przysługują następujące dodatki i świadczenia:

  • dodatek kombatancki,
  • dodatek za tajne nauczanie,
  • dodatek kompensacyjny,
  • świadczenie dla byłych żołnierzy – górników,
  • świadczenie pieniężne dla osób deportowanych,
  • ryczałt energetyczny.

Zobacz także: Na jakie dodatki do renty może liczyć rencista

Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom i innym osobom, które ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Za kombatantów wojennych uznaje się osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatek za tajne nauczanie przyznawany jest tym osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 r. nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Przyznanie dodatku za tajne nauczanie następuje na wniosek zainteresowanego.

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy-górników przyznawane żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych

Świadczenie jest przyznawane i wypłacane przez organy rentowe na podstawie zaświadczenia organu wojskowego potwierdzającego rodzaj i okres wykonywania przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej i przysługuje za każdy pełny miesiąc tego zatrudnienia, maksymalnie za 20 miesięcy.

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych przysługuje osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.
Świadczenie przysługuje za każdy miesiąc trwania pracy, najdłużej za 20 miesięcy pracy przymusowej.

Za okres represji niezbędny do przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego prawo uznaje osadzenie w obozach pracy przymusowej w okresie wojny w latach 1939-1945 z przyczyn politycznych, narodowościowych, rasowych i religijnych oraz okres deportacji do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy z terytorium państwa polskiego na terytorium III Rzeszy i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama