| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Czy można pobierać rentę rodzinną i rentę socjalną równocześnie?

Czy można pobierać rentę rodzinną i rentę socjalną równocześnie?

Niektóre osoby są uprawnione do pobierania zarówno renty rodzinnej jak i socjalnej. Czy taka sytuacja jest prawnie dozwolona? Czy rencista będzie musiał wybrać jedno ze świadczeń?

Osobie uprawnionej do renty rodzinnej może przysługiwać renta socjalna, wysokość renty rodzinnej nie przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku, kiedy wniosek o rentę socjalną złoży rencista uprawniony do renty rodzinnej przysługującej w kwocie przekraczającej 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy, to nie otrzyma on renty socjalnej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych  wyda decyzja odmawiająca przyznania mu renty socjalnej.  Natomiast w przypadku gdy rencista, który już jest uprawniony do renty socjalnej i uzyska prawo do renty rodzinnej, której wysokość przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy, wtedy jego prawo do renty socjalnej ustanie. ZUS wyda decyzję o wstrzymaniu wypłaty renty socjalnej.

Zobacz także dział: Renta rodzinna

Pan Barbara ma prawo do renty socjalnej, po śmierci swojego taty okazało się, że spełnia również warunki wymagane do przyznania jej prawa do renty rodzinnej. Pani Barbara złożyła wniosek o rentę rodzinną. W związku z tym, że w ocenie ZUS, Pani Barbara spełniła wszystkie wymagania do przyznania jej prawa do renty rodzinnej przyznał jej rentę rodzinną. od śmierci jej ojca. Wysokość renty rodzinnej wyniosła ponad 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i w związku z tym renta socjalna już Pani Barbarze nie przysługuje. ZUS wstrzymał wypłatę tej renty.

Renta rodzinna w wysokości poniżej 200 proc. najniższej renty inwalidzkiej

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o rentę socjalną jest jednocześnie uprawniona do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jej prawo do obydwóch tych świadczeń. To samo dzieje się w przypadku, gdy osobie uprawnionej do renty socjalnej zostanie przyznana renta rodzinna w wysokości nie przekraczającej 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Łączna kwota renty socjalnej i rodzinnej

Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W przypadku gdy łączna wysokość renty socjalnej i renty rodzinnej przekracza kwotę 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. W takim przypadku prawo przewiduje minimalną kwotę, do jakiej może zostać obniżona renta socjalna. Renta socjalna nie może być niższa niż 10 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Prawo do renty socjalnej przysługuje osobie, która jest uprawniona do renty rodzinnej. Istnieje jednak jeden warunek, wysokość renty rodzinnej nie może przekraczać 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zobacz także dział: Renta socjalna

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r. Nr 135 poz. 1268, z późn. zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. fot. Fotolia
Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »